تفاوت های جالب گاومیش و بوفالو که احتمالا نمی دانستید!

به گزارش عکس پارسی، اینکه در سرود غیر رسمی غرب آمریکا از بوفالو ها حرفی به میان آمده است اصلا مهم نیست چرا که این نوع گاو به هیچ عنوان بومی ایالات متحده نیست و در آنجا دیده نمی گردد.

تفاوت های جالب گاومیش و بوفالو که احتمالا نمی دانستید!

به گزارش فرادید، چیزی که در پارک ملی یلواستون و جزیره کاتالینا در ایالات متحده آمریکا یافت می گردد گاو های کوهان دار آمریکایی هستند. گاهی اوقات در زبان عامیانه گاومیش کوهی هم نامیده می گردد.

اما یادتان نرود که گاومیش آمریکایی و بوفالو از نظر بیولوژیکی کاملا متفاوت هستند. شاید در بعضی ویژگی ها مشترک باشند، اما می توان آن ها را با چند نشانه فیزیکی متمایز کاملا از هم جدا کرد.

در این گزارش در خصوص این دو حیوان غول پیکر باستانی مطالبی را بیان کردیم. تا خاتمه مطلب همراه ما باشید تا با تفاوت های اصلی گاومیش آمریکایی و بوفالو آشنا شوید.

تفاوت های کلیدی

محدوده: گاومیش کوهان دار آمریکایی وحشی فقط در آمریکای شمالی، گاومیش کوهان دار اروپایی در اروپا، گاومیش آبی در آسیا و گاومیش آفریقایی در آفریقا وجود دارد.

میزان: بیشتر گونه های بوفالو بزرگتر از گونه های گاومیش کوهان دار امریکایی هستند. 1900 تا 2600 پوند وزن در مقابل 1600 تا 2000 پوند.

شاخ گاومیش کوهان دار آمریکایی: شاخ های گاومیش کوهان دار کوتاه و کلفت است در حالی که شاخ بوفالو ها بلند و منحنی هستند.

ریش: فقط گاو کوهان دار ریش بلند و پشمالو دارند.

قوز: فقط گاومیش کوهان دار امریکایی قوز پشتی مشخصی دارد، قوز گاومیش کوهان دار آمریکایی برجسته تر از گاومیش کوهان دار اروپایی است.

طبقه بندی بوفالو و گاومیش کوهان دار آمریکایی

بوفالو و گاومیش کوهان دار متعلق به قبیله Bovini هستند که مجموع حیوانات میانه تا خیلی بزرگ از خانواده Bovidae را در بر می گیرد. خانواده Bovidae نیز شامل بز، غزال، گاو و گوسفند نیزمی باشد.

با اینکه تعدادی از گونه های بووینی معمولاً بوفالو یا گاومیش کوهان دار نامیده می شوند (مثل آنوآ یک گاومیش کوتوله و گاور گاومیش کوهان دار هندی)، فقط چهار گونه گاومیش و بوفالوی واقعی در حیات وحش وجود دارد؛ که در ادامه با آن ها آشنا می شویم:

گاومیش کوهان دار آمریکایی

گاومیش کوهان دار آمریکایی ((Bison در یلواستون دیده می گردد و بر روی نشان سرپیکان سرویس پارک ملی و مهر وزارت کشور ایالات متحده از تصویر آن استفاده شده است. آن ها سنگین ترین حیوانات خشکی در آمریکای شمالی هستند و از سال 2016، از حیوانات ملی ایالات متحده به شمار می روند که به صف پرنده ملی آمریکایی ها یعنی عقاب طاس پیوستند.

قرن ها پیش، گاومیش کوهان دار آمریکایی در بخش های وسیعی از آمریکای شمالی زندگی می کرد- اکوسیستم آن ها از آلاسکا تا فلوریدا و از شرق تا نیویورک ادامه داشت. آن ها در حال حاضر متأسفانه به علت شکار تجاری، بیماری هایی که به وسیله گاو های اهلی در اواخر دهه 1800 فراگیر شدند، اکوسیستم پراکنده ای دارند. امروزه، گاومیش کوهان دار وحشی به طور پراکنده در سراسر کانادا و آلاسکا، و در بخش هایی از غرب، از جمله آیداهو، مونتانا، آریزونا، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، یوتا و حتی در جزیره کاتالینا کالیفرنیا، وجود دارد.

گله یلواستون بزرگترین گله در کشورآمریکا است که بین 2300 تا 5500 قلاده دارد. طبق برآورد دنیای، 11248 تا 13123 گاومیش کوهی آمریکایی بالغ و وحشی در آمریکای شمالی وجود دارد. گاومیش کوهان دار برای مصارف تجاری در بازار و جلوگیری از توسعه بیماری دستکاری ژنتیکی شدند. علاوه بر جمعیت های وحشی، گاومیش کوهان دار آمریکایی اهلی شده نیز وجود دارد که برای خرید و فروش گوشت پرورش داده می شوند.

گاومیش کوهان دار اروپایی

گاومیش کوهان دار آمریکایی و گاومیش کوهان دار اروپایی، با نام مستعار، تنها دو گونه از گاومیش کوهان دار موجود در دنیا هستند. گاومیش کوهان دار اروپایی (Bison bonasus)، بزرگترین حیوانات خشکی اروپا، شباهت های زیادی با همتایان آمریکایی خود دارند و در آلمان، لهستان، بلاروس، سوئیس و لیتوانی دیده می شوند. بیشترین جمعیت در مرز لهستان و بلاروس، در جنگل Bialowieza دیده شده است.

مانند گاومیش کوهان دار آمریکایی، گاومیش کوهان دار اروپایی تا پیش از قرن بیستم به حدی شکار شد که تا آستانه انقراض پیش رفت. انجمن حفاظت از گاومیش کوهان دار اروپایی به رهبری دانشمندان در سال 1922 تأسیس شد و از آن موقع تا به امروز نقش مهمی در بازیابی این گونه ایفا نموده است. گاومیش کوهان دار اروپایی در لیست قرمز IUCN از یک گونه در حال انقراض به تقریباً در معرض خطر تبدیل شده است. در زمان آخرین ارزیابی، در سال 2020، اعتقاد بر این بود که 2518 قلاده بالغ به جای مانده است.

بوفالو اهلی شده آسیایی (بوفالو آبی)

گاومیش های آبی (Bubalus arnee) در تالاب ها، مراتع، جنگل ها و اکوسیستم های ساوانا در آسیا - یعنی هند، نپال، بوتان، تایلند، میانمار، کامبوج و سریلانکا زندگی می نمایند. آن ها در گل غوطه می خوردند تا دمای بدنشان را در منطقه ها گرم آسیایی خنک نگه دارند.

در حالی که گاومیش کوهان دار امریکایی از چریدن در دشت های خشک لذت می برد، بوفالو های آبی ترجیح می دهند از رژیم غذایی مرطوب و گیاهان آبزی استفاده نمایند. آن ها حتی با سر های خود در زیر آب چرا می نمایند و نیزار ها و علف ها را از کف باتلاق و دیگر منطقه ها پر آب بیرون می کشند.

گاومیش آبی به طور گسترده ای به عنوان تراکتور زنده در صنعت کشاورزی استفاده می گردد. جمعیت های وحشی این گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند - 2500 قلاده بالغ و در حال کاهش - البته یکیاز دلایل این کاهش جمعیت کوشش انسان برای اهلی کردن آن هاست. آن ها بعلاوه با تهدید های ناشی از شکار و بیماری های مخصوص دام رو به رو هستند.

بوفالوی آفریقایی

دو گونه بوفالوی موجود در حیات وحش به جنس های مختلفی از گونه گاو ها تعلق دارند - بوفالوی آبی (که پیشتر راجع به آن ها صحبت کردیم) به خانواده Bubalus و بوفالوی آفریقایی به خانواده Syncerus بوفالو های آفریقایی (Syncerus caffer) فقط در آفریقا یافت می شوند.

IUCN چهار زیرگونه بوفالوی آفریقایی را شناسایی و توصیف می نماید: جنگلی، ساوانای غرب آفریقا، ساوانای آفریقای مرکزی و گاومیش کِیپ. همگی آن ها در سراسر جنوب صحرای آفریقا از جمله در تانزانیا، اوگاندا، کنیا و جمهوری دموکراتیک کنگو پراکنده شده اند. این گونه تقریباً در معرض تهدید و خطر انقراض است. تخمین زده می گردد که بین 398000 تا 401000 بوفالوی بالغ آفریقایی به جای مانده اند.

نحوه تشخیص تفاوت بین بوفالو و گاومیش کوهان دار آمریکایی

شما می توانید بوفالو را از یک گاومیش کوهان دار امریکایی به غیر از محدوده جغرافیایی که در آن قرار داردند فقط با نگاه کردن به آن ها تشخیص دهید: اگر قوز بزرگی روی شانه، شاخ های کلفت و ریش بلند و پوست کلفت داشته باشد، گاومیش کوهان دار آمریکایی است. اگر به نظر می رسد مو های ظریف و مشکی و شاخ های بلندی دارد که به سمت بالا خم می شوند، بوفالو است. وقتی این دو نوع گاو را مقایسه می کنید، متوجه خواهید شد که سر یک گاومیش کوهان دار بسیار بزرگتر از بوفالو است.

در خصوص تفاوت بین گونه های گاومیش کوهان دار، این موضوع کمی پیچیده تر است. گاومیش کوهان دار آمریکایی معمولاً مو های بیشتری دارد و سرش پایین تر از گاومیش کوهان دار اروپایی است، زیرا بیشتر می چرند. بوفالوی آبی و بوفالوی آفریقایی را راحت تر به وسیله شاخ هایشان تشخیص می دهند: اولی خمیده به سمت بالا و داخل است در حالی که دومی مانند سبیل از دو طرف به سمت بالا خم شده است.

چرا گاومیش کوهان دار گاهی اوقات بوفالو نامیده می گردد؟

هنگامی که تله گذاران فرانسوی در دهه 1600 در ایالات متحده برای استفاده از پوست آن ها تله می گذاشتند، به گاومیش کوهان دار آمریکایی نام بوفالو داده شد. این نام از boeuf به معنای گوساله گرفته شده است.

کدام یک در یلواستون وجود دارد؛ بوفالو یا گاومیش کوهان دار امریکایی؟

گله یلواستون بزرگترین و احتمالاً قدیمی ترین گله گاومیش کوهان دار آمریکایی در ایالات متحده است که امروزه بالغ بر 5500 قلاده دارد.

آیا گاومیش و بوفالو می توانند با گاو جفت گیری نمایند؟

گاومیش کوهان دار و بوفالو می توانند با گاو جفت گیری نمایند و این کار هم در طول تاریخ اجرا شده است. نتیجه این جفت گیری گوساله است، یک گونه دام اهلی که به وسیله وزارت کشاورزی ایالات متحده به رسمیت شناخته شده است. بیفالو یا همان گوساله برای خرید و فروش گوشت پرورش داده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2145

به "تفاوت های جالب گاومیش و بوفالو که احتمالا نمی دانستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت های جالب گاومیش و بوفالو که احتمالا نمی دانستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید