در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ دلایل افزایش قیمت کاغذ، روند افزایش قیمت کاغذ با دستگیری سلطان کاغذ هم پایین نیامد

به گزارش عکس پارسی، عابدینی گفت: علت گرانی بی رویه کاغذ، به نبود نظارت کافی در حوزه کاغذ و سیاستگذاری های آن بازمی شود.

در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ دلایل افزایش قیمت کاغذ، روند افزایش قیمت کاغذ با دستگیری سلطان کاغذ هم پایین نیامد

حسین عابدینی، مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در مصاحبه با خبرنگار ، در مورد دلیل افزایش قیمت کاغذ اظهار کرد: دولت الان هیچ تمهیدی در قیمت کاغذ ندارد. مقداری کاغذ در اختیار اتحادیه های نشر قرار دادند و اتحادیه ها صرفا کار توزیع آن را انجام می دهند و کاغذ را به دست ناشران می رسانند. البته باید گفت که جای ثابتی برای این کار درنظر گرفته نشده است و توزیع و فروش هم تاثیری در گران شدن کاغذ ندارد. درواقع علت گران شدن کاغذ به نبود نظارت درست در این زمینه برمی گردد.

وی در ادامه بیان نمود: کسی قدرت این را ندارد که روی قیمت کاغذ نظارت داشته باشد. تمام کاغذهایی که در بازار کاغذ دیده می گردد، با دلار 4200 تومانی به کشور وارد شده است.کاغذ را با دلار 4200 تومان به کشور وارد می نمایند، اما چرا باید با دلار 12 هزار تومان در اختیار ناشر قرار دهند؟ کاغذ کالایی نیست که مبادی ورودی آن معین نباشد یا اینکه فرد بتواند آن را در چمدانش بگذارد و به کشور وارد کند. کاغذ از گمرک جنوب کشور وارد می گردد. مکان ورود آن به کشور معین است. درواقع می توان با نظارت دقیق قیمت کاغذ را مانند کالاهای اساسی دیگر کنترل کرد تا هر روز شاهد افزایش آن نباشیم.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال با اشاره به وضعیت قیمت کاغذ پس از دستگیری سلطان های کاغذ گفت: از زمانی که سلطان های کاغذ را گرفتند قیمت کاغذ افزایش پیدا نموده است. علت این افزایش قیمت هم این است که 15، 16 سلطان کاغذی که دستگیر شدند، یک سوم مصرف کاغذ ایران را به کشور وارد می کردند و با قیمت آزاد در اختیار ناشران قرار می دادند. ظاهر امر این است انبارهای سلطان های کاغذ را پلمپ نموده اند این افراد روزانه کاغذ را در بازار توزیع می کردند با دستگیری آن ها کاغذشان در بازار توزیع نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه کسانی که کاغذ را در اختیار دارند آن را به هر قیمتی در بازار می فروشند اظهار کرد: دیروز کاغذ مورد نیازم را برای انتشار کتاب های انتشاراتی سفیر اردهال به قیمت 335 هزار تومان خریدم. الان هم یک بخش از توزیع کاغذ به اتحادیه و یک بخش دیگر آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شده است. اگر 100 بند کاغذ به ناشری می دهد، او (ناشر) یا از کاغذ برای انتشار کتاب استفاده می نماید یا آن را در بازار می فروشد. الان سود کاغذ بین چندین ناشری که کاغذ را دریافت می نمایند تقسیم می گردد.

عابدینی ادامه داد: تنها نظارت می تواند مشکل افزایش بی رویه کاغذ را حل نماید. هر فراوری نماینده ای کاغذ را به کشور وارد کند از عمده فروشی کاغذ نیز سود خواهد برد، اما توزیع آن باید هدفمند باشد. میزان کاغذ مصرفی کشور در طول سال حدود 85 هزار تن است، که اگر 90 هزار تن کاغذ به کشور وارد گردد. 5 هزار تن کاغذ اضافی به کشور وارد شده است، بازار سیاه ایجاد نمی نماید. الان به راحتی می توان از چین و مالزی کاغذ به کشور وارد کرد تا مسئله ای در زمینه کاغذ نداشته باشیم، اما چون روی کاغذ از ابتدای ورود آن به کشور تا توزیع آن نظارتی وجود ندارد باید پول کاغذ از جیب ناشر و امثال ما پرداخت گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 137

به "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ دلایل افزایش قیمت کاغذ، روند افزایش قیمت کاغذ با دستگیری سلطان کاغذ هم پایین نیامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ دلایل افزایش قیمت کاغذ، روند افزایش قیمت کاغذ با دستگیری سلطان کاغذ هم پایین نیامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید