رؤسای دانشگاه های عظیم کشور درباره شرایط ناشی از کرونا بیانیه دادند

به گزارش عکس پارسی، اعضای بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه های عظیم کشور، در مورد شیوع بیماری کرونا و شرایط ایجاد شده در کشور بیانیه ای صادر کردند.

رؤسای دانشگاه های عظیم کشور درباره شرایط ناشی از کرونا بیانیه دادند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، بیست و هفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه های عظیم کشور با حضور سیزده رئیس دانشگاه عضو و معاونان آموزشی و دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه مورخ چهارم اردیبهشت 1399 به صورت ویدئو کنفرانس و به میزبانی دانشگاه تربیت مدرّس برگزار گردید.

حاضران در این اجلاس، ضمن ابراز تأسف از شرایطی که بر اثر شیوع ویروس کرونا برای کشور و جهان پیش آمده و با اعلام همدردی با خانواده های قربانیان این ویروس به ویژه استادان، کارمندان و دانشجویان فقید و اعلام سپاسگزاری از کادر درمانی، بهداشتی، خدماتی و پشتیبانی و تمامی مسئولانی که برای مدیریت این بحران در کوشش هستند، بر موارد ذیل تأکید کردند:

دانشگاه ها افزون بر انجام وظایف و برنامه های آموزشی و پژوهشی مرسوم سعی کرده اند توان علمی، کارشناسی و تجهیزاتی خود را در خدمت مقابله با شرایط پیش آمده ناشی از شیوع این ویروس قرار دهند و بدیهی است همچنان آمادگی کامل خود را برای پشتیبانی علمی، فناوری و فکری از دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می دارند. امید است با مدیریت یکپارچه و راهبردی، دانش، تجربیات، دستاوردها و توانایی های فناورانه دانشگاه ها به همراه پارک های علم و فناوری بیش از گذشته برای غلبه بر این بحران مورد بهره برداری قرار گیرد.

از آنجا که حفظ سلامتی و ایمنی دانشجویان، استادان و کارمندان دانشگاه از هر چیزی اولی است، دانشگاه ها همچنان تمام کوشش خود را به کار خواهند بست تا با همفکری و همگرایی، برنامه های آموزشی خود را در نیمسال جاری با رعایت مقررات و آئین نامه های آموزشی، پژوهشی و اداری و با حفظ کمیّت و کیفیت و با لحاظ مصوبات و ابلاغیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا به وسیله آموزش مجازی و غیر حضوری به انجام برسانند. در همین جهت اعلام می نمائیم که از زمان بروز این مشکل دانشگاه ها با استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های خود در سریع ترین زمان ممکن برنامه ها و زیرساخت های لازم را برای تداوم آموزش به وسیله سامانه های الکترونیکی فراهم ساخته و بی درنگ به انجام وظایف و مسئولیت های خود و دستیابی به کیفیت های مورد نظر مشغول هستند. از این رو وظیفه خود می دانیم تا از یکایک دانشگاهیانی که ما را در انجام این مهم کمک داده اند، سپاسگزاری نمائیم.

دانشگاه ها کوشش خواهند کرد تا با توجه به ابلاغیه های ستاد ملی مبارزه با کرونا برنامه ای برای تکمیل دروس عملی با استفاده از فرصت تابستان پیشِ رو ارائه کرده و پیش از شروع نیمسال اول سال تحصیلی آینده این دروس را تکمیل و شرایط را برای شروع سال تحصیلی جدید در موعد مقرّر فراهم سازند.

معاونان آموزشی دانشگاه های عضو با هماهنگی معاونت آموزش وزارت عتف امتحانات انتها ترم را با استفاده از روش ها، سامانه ها و ابزارهای ممکن قبل از شروع سال تحصیلی جدید برنامه ریزی و اجرایی خواهند کرد. در همین جهت ضرورت دارد تا آئین نامه های مربوط و مقررات موجود متناسب با شرایط کنونی به ویژه در خصوص شیوه برگزاری امتحانات و نمره دهی پس از آنالیز دقیق مورد بازبینی قرار گیرند.

در شرایط کنونی حضور دانشجویان در خوابگاه ها و سالن های غذاخوری و هر گونه تجمع آنان در مکان های عمومی دانشگاه، ممکن است سلامتی آنان را در معرض خطر قرار دهد، با این همه در صورتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه حضور دانشجویان را در دانشگاه ها صادر نماید، معاونان دانشجویی برنامه ای برای حضور و اسکان آنان بر اساس پروتکل های ستاد یادشده و با اولویت حفظ سلامتی دانشجویان در خوابگاه ها و تأمین غذا تهیه و اعلام خواهند کرد.

ضمن تشکر از اقدامات به موقع و مدبرانه وزارت عتف در مدیریت شرایط پیش آمده و اقدامات لازم برای به حداقل رساندن هزینه های اینترنت دانشجویان برای استفاده از برنامه های آموزش الکترونیکی دانشگاه ها با مساعدت وزارت محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، انتظار دارد همه دستگاه های ذیربط از دستاوردهای پیروز دانشگاه ها در عرصه آموزش غیرحضوری پشتیبانی کرده و در جهت تأمین منابع و توسعه و تجهیز زیرساخت های لازم آنان را بیش از پیش مورد حمایت قرار دهد.

معاونان دانشجویی همچون گذشته ضمن تعامل سازنده با نمایندگان دانشجویان و شوراهای صنفی، گفت وگو با آنان را برای بهره گیری از نظرات و دیدگاه های آنها با رعایت عدم دخالت در امور آموزشی و اجرایی و وظایف ذاتی دانشگاه ها دنبال خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 948

به "رؤسای دانشگاه های عظیم کشور درباره شرایط ناشی از کرونا بیانیه دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رؤسای دانشگاه های عظیم کشور درباره شرایط ناشی از کرونا بیانیه دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید