راز قصر شوم شمال تهران ، قصر عجیبی که جان شاه را گرفت ، آخرین نشانی قصر محمدیه کجاست؟

به گزارش عکس پارسی، در دل کوچه های این محله، راز بزرگ قصری شوم نهفته است؛ رازی که کشف آن احتیاج به کندوکاو در تاریخچه محله محمودیه دارد. قصه این قصر شوم را هنوز هم می گردد از زبان قدیمی های محله شنید و تاریخچه اراضی محمدیه را که حالا دیگر نامی از آن روی نقشه تهران باقی نمانده، در ماجرای نابودی این قصر شوم جست وجو کرد.

راز قصر شوم شمال تهران ، قصر عجیبی که جان شاه را گرفت ، آخرین نشانی قصر محمدیه کجاست؟

خبرنگاران - حسن حسن زاده: در امتداد خیابان ولیعصر(عج)، کمی بالاتر از چهارراه پارک وی ، به محله محمودیه می رسیم؛ محله ای با خیابان های سرسبز و البته مملو از آپارتمان ها و برج های رنگ به رنگ. محله محمودیه اما بر خلاف دیگر محله های شمال شهر، قدمت چندانی ندارد و در نقشه های پیش از احمدشاه قاجار هیچ نشانی از آن دیده می گردد.

قصه های خواندنی تهران اینجا دنبال کنید

تصویر منسوب به محمد شاه قاجار

چرا مردم به قصر محمدشاه قصر شوم می گفتند؟

با وجود این، اگر در تاریخچه این محله جست وجو کنیم، به ماجرای جالب قصری می رسیم که در اراضی جنوبی محمودیه امروزی ساخته شد و در همان روزگار به عنوان قصری شوم و نحس میان ساکنان این محدوده معروف شد. علیرضا زمانی، تهران شناس، می گوید: اراضی محله های محمودیه و زعفرانیه در دوران فتحعلی شاه قاجار در تملک خاندان معیرالممالک بود. در محدوده جنوبی این اراضی که امروز در محدوده محله محمودیه قرار گرفته است، قصری ساخته شد که میان اهالی آبادی های اطراف به قصری شوم و نحس معروف شد.

اما داستان این قصر شوم چه بود؟ ماجرا از این قرار بود که حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه قاجار، تصمیم گرفت برای این شاه قجری کاخی ییلاقی بسازد. او برای ساخت این کاخ، سراغ اراضی محدوده محمودیه رفت که منطقه ای بسیار خوش آب وهوا بود. با تایید محمدشاه، کار ساخت این قصر شروع شد. اما هنوز ساخت قصر به انتها نرسیده بود که اتفاقی تلخ برای محمدشاه رخ داد و قصر نونوار او میان مردم به قصر شوم معروف شد. زمانی ادامه می دهد: در مراحل انتهای ساخت قصر، محمدشاه تصمیم به سکونت در این قصر گرفت. اما در روزهای نخست ورود محمدشاه به قصر، بیماری نقرس به جان او افتاد و شاه قاجار در اثر ابتلا به همین بیماری جانش را از دست داد. پس از مرگ محمدشاه، میان مردم چنین معروف شد که از نحسی این قصر بود که شاه قاجار بیمار شد و جان باخت.

چطور پیشینه این قصر شوم پاک شد؟

داستان این قصر شوم آنقدر سینه به سینه میان مردم نقل شد که قصر نونوار محمدشاه پس از مرگ او خالی ماند. آن قصر زیبا که در میان درختان قدبرافراشته اطرافش مثل نگین می درخشید، چنان به حال خود رها شد که مثل همه بناهای متروکه به تدریج رو به ویرانی رفت. ماجرا اما به همین جا ختم نشد. قصه این قصر شوم چنان در باور مردم رسوخ نموده بود که پس از مرگ محمدشاه، اراضی این محدوده و قصر متروکه آن به فروش رسید. صاحب تازه این اراضی اما برای از بین بردن پیشینه تاریک این قصر و پاک کردن لقبی که میان عامه مردم برایش انتخاب شده بود، چاره ای جز ساخت عمارتی تازه در دل آن اراضی نداشت. زمانی می گوید: محمدرحیم خان علاءالدوله، وزیر دربار ناصرالدین شاه، اراضی و قصر شوم داخل آن را خرید. پس از او این اراضی به پسرش محمود علاء میر، معروف به احتشام السلطنه، رسید و او بود که برای پاک کردن پیشینه این قصر دست به ساخت عمارتی تازه در این اراضی زد. اینجا بود که قصر محمودیه جای قصر محمدیه را گرفت و اراضی این محدوده هم میان مردم به محمودیه معروف شد.

آخرین نشانی قصر پرماجرای محمدیه کجاست؟

اگرچه امروز از بنای قصر محمدیه نشانی در محله محمودیه وجود ندارد، اما برای جست وجو درباره آخرین نشانی های این قصر باید به گشت و گذار در محله زعفرانیه بپردازیم. اکنون بخشی از محله زعفرانیه میان اهالی قدیمی این محله به محمدیه معروف است. زمانی می گوید: امروز اگر به نام محله های شمال تهران روی نقشه نگاه کنیم، هیچ نشانی از نام محمدیه وجود ندارد. اما جالب اینجاست که ساکنان محدوده جنوبی محله زعفرانیه بخش هایی از این محله را با نام محمدیه می شناسند؛ پهنه ای که از شرق و غرب به خیابان اعجازی و رودخانه ولنجک محدود شده و از شمال و جنوب به خیابان های اکبری و مقدس اردبیلی می رسد، میان اهالی جنوب محله زعفرانیه به محله محمدیه معروف است. نامی که به نوعی به زمین های جنوب محله زعفرانیه و ماجراهای قصر محمدیه اشاره دارد و کمتر کسی از ساکنان تازه این محله می داند که این این نام از کجا آمده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آذر 1401 بروزرسانی: 13 آذر 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2118

به "راز قصر شوم شمال تهران ، قصر عجیبی که جان شاه را گرفت ، آخرین نشانی قصر محمدیه کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز قصر شوم شمال تهران ، قصر عجیبی که جان شاه را گرفت ، آخرین نشانی قصر محمدیه کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید