راه حلی باورنکردنی برای فریب دادن ویروس های ترسناک!

به گزارش عکس پارسی، ایرنا نوشت: پژوهشگران به تازگی پیروز شده اند یک توانایی نو در بعضی ویروس ها کشف نمایند. آن ها می توانند بر محیط خود نظارت نمایند. این توانایی احتمالاً برای فراوری داروهای ضدویروس مفید خواهد بود.

راه حلی باورنکردنی برای فریب دادن ویروس های ترسناک!

پژوهش های تازه گواه این است که ویروس ها با استفاده از اطلاعات محیط خود تصمیم می گیرند که چه زمانی در میزبان خود محکم بنشینند و چه زمانی تکثیر و منفجر شوند و سلول میزبان را بکُشند. این ویژگی تأثیر زیادی بر ساخت داروهای ضدویروس دارد.

بیشتر بخوانید:

SPACE X زنان روسی و آمریکایی را به ایستگاه فضایی می فرستد

رازگشایی از زندگی زنان در دوران باستان !

این پژوهش به سرپرستی دانشگاه مریلند در آمریکا انجام و حاصل آن به تازگی به صورت مقاله ای در مجله مرزهای میکروب شناسی (Frontiers in Microbiology) چاپ شده است.

به گفته دانشمندان این تیم پژوهشی، توانایی ویروس در حس کردن محیط، از جمله عناصر فراوریشده به وسیله میزبان، لایه دیگری از پیچیدگی را به تعامل ویروس و میزبان می افزاید. در حال حاضر، ویروس ها از این توانایی به نفع خود استفاده می نمایند اما دانشمندان معتقدند که در آینده از این توانایی به ضرر ویروس ها استفاده خواهند کرد.

به گفته دانشمندان، این پژوهش نشان می دهد که فاژها به آنچه در سلول می گذرد گوش می دهند. باکتریوفاژها (باکتری خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس هایی هستند که به باکتری ها حمله می نمایند و آن ها را از بین می برند.

فریب ویروس ها با استفاده از سیگنال های خاص

دانشمندان معتقدند نکته مهم این پژوهش این است که ویروس از هوش سلولی برای تصمیم گیری استفاده می نماید و وقتی این اتفاق در باکتری ها رخ دهد، می توان یقین داشت که در گیاهان و حیوانات نیز اتفاق می افتد؛ زیرا اگر این یک استراتژی تکاملی باشد، تکامل آن را کشف خواهد نمود و از آن بهره خواهد برد.

مثلاً یک ویروس حیوانی ممکن است بخواهد بداند که در چه نوع بافتی قرار گرفته است یا پاسخ ایمنی میزبان به عفونت آن چقدر قوی است تا برترین استراتژی خود را برای بقا و تکثیر اتخاذ کند. فکر کردن درباره همه اطلاعاتی که ویروس ها می توانند جمع آوری و احتمالاً از آن ها برای بیمارترکردن ما استفاده نمایند، آزاردهنده است؛ اما این اکتشافات فرصت هایی را برای درمان های تازه پیش روی ما قرار می دهد.

آن ها می گویند: اگر در حال فراوری داروی ضدویروس باشیم و بدانیم که ویروس به سیگنال خاصی گوش می دهد، شاید بتوانیم آن را فریب دهیم. با این حال، ما تا رسیدن به این مرحله فاصله داریم؛ زیرا به تازگی آغاز به درک این موضوع نموده ایم که ویروس ها چقدر فعالانه ما را زیر نظر دارند و بر آنچه در اطرافشان می گذرد نظارت می نمایند و بر اساس آن تصمیم می گیرند. این شگفت انگیز است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2096

به "راه حلی باورنکردنی برای فریب دادن ویروس های ترسناک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حلی باورنکردنی برای فریب دادن ویروس های ترسناک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید