شباهت اعجاب آور انسان ها و خرس ها در این ویژگی!

به گزارش عکس پارسی، تحقیقات نو درباره رژیم غذایی پانداهای غول پیکر و خرس های تنبل، حکایت از آن دارد که خرس ها همچون انسان ها، موجوداتی همه چیزخوار هستند و به پروتئین کمتری نسبت به تغذیه معمول شان در باغ وحش ها احتیاج دارند.

شباهت اعجاب آور انسان ها و خرس ها در این ویژگی!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، پروفسور چارلز رابینز، پروفسور دانشگاه ایالتی واشنگتن در این رابطه گفته:خرس ها به معنای دقیق کلمه مثل گربه ها نیستند که گوشتخوار باشند و به سان گربه ها رژیم غذایی پرپروتئین داشته باشند. البته در باغ وحش ها همواره، چه درمورد خرس های قطبی، چه در خصوص خرس های قهوه ای و چه خرس های تنبل، توصیه این است که نحوه تغذیه آنها باید با درنظر داشتن این نکته باشد که گوشتخوارانی هستند که به پروتئین بالا احتیاج دارند. ولی با انجام این کار، به آرامی آنها را می کُشیم.

بیشتر بخوانید:

  • کشف عجیب و باورنکردنی فسیل تقریبا سالم جنین دایناسور در تخم/ عکس

  • واکنش عجیب اپل به انفجار خطرناک اپل واچ یکی از کاربران! / عکس

  • محصولات اپل با یک آلیاژ فوق محکم زره پوش می شوند!

پروفسور رابینز و همکارانش در تحقیقات شان، به پانداهای غول پیکر و خرس های تنبل باغ وحش های مختلفی در آمریکا، موادغذایی نامحدودی از انواع مختلف دادند تا ترجیحات آنها را ببینند و سپس اطلاعات خوراکی هایی که این خرس ها برگزیدند را ثبت کردند.

آنها آزمایش تغذیه ای شان برای یک جفت پاندای غول پیکر را به نحوی پیش بردند که ببینند تمایل آنها به خوردن بامبو چقدر است و دریافتند که پانداها، ساقه های بامبو که غنی از کربوهیدرات است را به برگ هایی غنی از پروتئین، ترجیح می دهند. در بعضی مواقع، این حیوانات کلا فقط ساقه بامبو می خوردند. به عنوان مثال در 98% مواقع در ماه مارس.

محققان در عین حال داده های دریافتی از پنج باغ وحش در چین که پانداهای غول پیکر را با موفقیت تکثیر نموده بودند را نیز مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند که رژیم غذایی موردعلاقه این پانداها نیز رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و کم پروتئین است.

در مجموعه آزمایشات تغذیه، حجم نامحدودی از آووکادو، سیب زمینی شیرین پخته، آب پنیر و سیب برای شش خرس تنبل در باغ وحش های کلیولند، لیتل راک و سن دیگو فراهم شد. ترجیح این خرس ها نیز آووکادوی غنی از چربی بود و 88% از آووکادو تغذیه نموده و 12% به سراغ سیب زمینی شیرین رفتند و کلا سیب را نادیده گرفتند.

این بیانگر آن بود که خرس های تنبل، رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات را که ممکن است تشابهات زیادی با رژیم شان در حیات وحش که از موریانه ها و مورچه ها و تخم ها و لاروهایشان تغذیه می کردند، ترجیح می دهند. در عین حال رژیم غذایی آنها کاملا متفاوت با رژیم پرکربوهیدراتی است که در باغ وحش ها برایشان تدارک دیده می گردد.

خرسهای تنبل که بومی هند هستند، معمولا حدود 17 سال در باغ وحش های آمریکا عمر می نمایند که تقریبا 20 سال کمتر از حداکثر عمرمفید آنهاست که تحت نظر انسان ها به این سن می رسند و دلیل عمده مرگ این خرس های تنبل، سرطان کبد عنوان شده است.

محققان الگوی مشابهی را نیز در تحقیقات قبلی شان برروی خرس های قطبی مشاهده کردند که حکایت از آن داشت که خرس های قطبی در اسارت که معمولا با رژیم غذایی پرپروتئین تغذیه می شوند، در صورت داشتن گزینه، رژیم غذایی غنی از چربی خرس های قطبی وحشی و آزاد در طبیعت را تقلید می نمایند.

خرس های قطبی در باغ وحش معمولا 10 سال زودتر از حالت معمول می میرند و اغلب دلیل مرگ شان ابتلا به بیماری های کلیوی و کبدی است. این دو بیماری به خاطر التهاب طولانی مدت این ارگان ها که به صورت بالقوه به دلیل چندین سال رژیم غذایی نامناسب است، ایجاد می گردد. مطالعه فعلی همراه با مطالعات قبلی، حاکی از آن است که زمانی که به خرس های در بند، گزینه های مختلف غذایی داده می گردد، آنها غذاهایی را بر می گزینند که مشابه با رژیم غذایی خرس های آزاد و در دل طبیعت است.

پروفسور رابینز در ادامه گفت: تمام این خرس ها حدود 50 میلیون سال پیش آغاز به تکامل کردند و از این حیث و در خصوص رژیم غذایی شان، خودشان بیشتر از ما اطلاعات دارند. ما یکی از اولین کسانی هستیم که باید از خرسها بپرسیم: چه چیزی می خواهید بخورید؟ چه چیزی حال شما را خوب می نماید؟

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2095

به "شباهت اعجاب آور انسان ها و خرس ها در این ویژگی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت اعجاب آور انسان ها و خرس ها در این ویژگی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید