ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

به گزارش عکس پارسی، مدیر پایگاه شهر بلقیس اسفراین در خراسان شمالی با اشاره به کشفیاتی در شارستان گفت: یافته های باستان شناختی نشان می دهد که بخشی از ساختار با حمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده و به یک فضای صنعتی (کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل شده است.

ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

به گزارش عکس پارسی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا نجفی مدیر پایگاه شهر بلقیس اسفراین امروز شنبه 10 شهریور 97 با اعلام این خبر گفت: از مهمترین کشفیات در شارستان در بخش معروف به تپه منار می توان به تعدادی حجره با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی و یک بنای چهار ضلعی به ابعاد 8×8 متر با دیواری به ضخامت 1/60 متر اشاره نمود که احتمالاً در بالای آن گنبدی قرار داشته است.

نجفی با اشاره به کشف بخشهایی از ساختار این بنا شامل ایوان ، راهرو مزین به گچبری و تعدادی حجره در کاوش های باستان شناسی فصول قبل گفت: یافته های باستان شناختی در این بخش بیانگر آن است که احتمالا این ساختار باحمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده و به یک فضای صنعتی(کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل شده و تا ابتدای حکومت سربداران این روند ادامه داشته است.

او از مهمترین کشفیات در داخل ارگ از تعدادی اتاق با ساختار پی سنگی و دیوارچینه ای نام برد که ادامه ساختارهایی هستند که درفصول قبل کشف شده بودند و بخش اعظم آن در طی حفاری غیر مجاز تخریب شده است.

ساختار آب رسانی

او از مهمترین یافته های دیگر باقیمانده در داخل ارگ پس از تخریبات حفاری های غیرمجاز و ساخت سازهای دوره های متعدد که در آن انجام شده ، به ساختار آب رسانی شامل یک حوض هشت ضلعی و یک حوض چهار ضلعی با یک آبراهه آجری در داخل حیاط مرکزی اشاره نمود.

نجفی از دیگر یافته ها در زمینه صنعت ، هنر و حرف به هنر سفالگری ، شیشه گری ، فلزکاری و گچبری و... اشاره نمود که قطعه هایی از آن درکاوش به دست آمده است.

به گفته این باستان شناس، فصل نهم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و به همت پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین به سرپرستی احمد نیک گفتار به مدت 40روز انجام شد.

نجفی با بیان این نکته که فصل نهم این کاوش در دو بخش ، داخل ارگ و شارستان انجام شد، گفت: کاوش در داخل ارگ با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخل ارگ و فضاهای موجود درآن و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ بود.

او اضافه نمود: این کاوش درمحدوده شارستان نیز با تاکید بر تپه منار باهدف معین کردن کاربری وتکمیل ساختار بنای احتمالاً مسجد- مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود انجام شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 280

به "ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید