رگهای خونی در بافتهای زنده چاپ شد

به گزارش عکس پارسی به نقل از انگجت، دانشمندان مدتها است که رشد اعضای بدن در آزمایشگاه را آنالیز و آزمایش می نمایند. اما هنوز هم فاصله زیادی تا عرضه این فناوری به بازار وجود دارد.

رگهای خونی در بافتهای زنده چاپ شد

بیشتر اوقات اعضای بدن پرورشی در آزمایشگاه ها کوچک هستند و نمی توان آنها را در بدن انسان استفاده کرد. علاوه بر آن مکانیسم فعالی برای انتقال اکسیژن به آنها وجود ندارد.

درهمین راستا گروهی از محققان انستیتو ویس در دانشگاه هاروارد با یاری پرینتر سه بعدی رگهای خونی را در بافتهای زنده چاپ کردند. تحقیقات آنها در نشریه Science Advances منتشر شده و نشان می دهد این تکنیک جدید که SWIFT نام دارد به خلق اعضای بدن بزرگتر و البته کارآمدتر یاری می نماید.

این محققان به طور موفقیت آمیز بافتهای قلبی را فراوری کردند که طی بازه ای 7 روزه توانست به طور هماهنگ بتپد. این گروه از محققان نشان دادند چگونه صدها هزار بلوک های اولیه تشکیل یک عضو را می توان از سلول های بنیادین فراوری کرد. در مرحله بعد آنها سلولهای بنیادین را درون یک قالب قرار دادند و به سرعت با یاری پرینتر سه بعدی به جوهری مخصوص در ماتریکس قالب شکل دادند. این جوهر بعدا حذف و در نتیجه آن کانالهایی معین شد که به عنوان رگ های خونی عمل می نمایند.

حفره های باز در رگ های خونی با سلول های اندوتلیال در یک راستا قرار داشتند تا شیوه فعالیت عضو واقعی را تقلید نمایند. سلول های اندوتلیال لایه نازک درون رگی هستند.

حوزه پرینت زیستی یا استفاده از پرینترهای سه بعدی برای مهندسی اعضا و بافت های بدن هنوز در مراحل اولیه است. برخلاف پرینت سه بعدی استخوان ها یا پوست، پرینت سه بعدی اعضا نیز نیازمند جایگزین کردن شبکه وسیعی از رگ ها است که اکسیژن و مواد مغذی را به اعضای بدن انسان منتقل می نمایند.

به گفته این گروه از محققان روشSWIFT با هرگونه سلولی از جمله ارگانوئیدها قابل استفاده است. هرچند این فناوری هنوز در مراحل اولیه است اما احتمالا راستا را برای فراوری عضوهای بدن پرورشی در آزمایشگاه فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 333

به "رگهای خونی در بافتهای زنده چاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگهای خونی در بافتهای زنده چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید