تجزیه پلاستیک با میکروب های معده گاو

به گزارش عکس پارسی، در سیرابی گاو باکتری هایی وجود دارد که پلی استر ها را تجزیه می نماید

تجزیه پلاستیک با میکروب های معده گاو

بر اساس یک تحقیق، معده گاو باکتری هایی دارد که می توانند پلاستیک را تجزیه نمایند.

از آن جا که استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف آلودگی فزاینده ای ایجاد می نماید، محققان در پی یافتن راه هایی برای تجزیه این ماده اند و در پژوهش های سال های اخیر، برای بازیافت طبیعت پسند پلاستیک سراغ ریزجاندارانی مثل باکتری ها و قارچ ها رفته اند تا از کارکرد زیست شناختی آن ها استفاده نمایند.

محققان دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی وین با توجه به خوردوخوراک گاوها، این فرضیه را داشتند که در سیرابی آن ها (عظیم ترین بخش معده گاو) باید میکروب هایی وجود داشته باشد که بتوانند پلی استر ها را تجزیه کند. دکتر دوریس ریبیچ، محقق ارشد این گروه پژوهشی، در مصاحبه با تارنمای اخبار علمی لایو ساینس (Live Science) گفت گیاهانی که گاو ها می خورند، پلی استری طبیعی به نام کوتین دارند. این پلی استر در پوست سیب و سیب زمینی هم وجود دارد.

این محققان سه نوع پلی استر را به مدت سه روز در معرض مایع درون سیرابی گاو قرار دادند تا اثر آن بر این پلاستیک ها را آنالیز نمایند. این پلی استر ها عبارت بودند از پی ایی تی (PET- پلیمری مصنوعی که اغلب در بسته بندی غذا به کار می رود)، پی بی ای تی (PBAT- پلاستیکی زیست تجزیه پذیر که اغلب در ساک های پلاستیکی پوسیدنی به کار می رود) و پی ایی اف (PEF- ماده ای مشتق از گیاهان یا سبزیجات) که به دو صورت پودری و ورقه ای آزمایش شدند.

بنا بر این آنالیز که در نشریه مرز های زیست مهندسی و زیست فناوری (Frontiers in Bioengineering and Biotechnology) منتشر شده است، ریزجانداران درون معده گاو هر سه نوع این پلاستیک ها را تجزیه می نمایند، اما بیشتر از همه، پی ایی اف را تجزیه می نمایند. شکل پودری پلاستیک ها هم سریع تر از شکل ورقه ای تجزیه می گردد.

این گروه محققان دی ان ای موجود در مایع سیرابی را هم آنالیز کردند تا معین نمایند کدام میکروب ها عامل تجزیه پلاستیک اند و پی بردند که 98 درصد آن ها باکتری اند.

محققان با استفاده از این پژوهش می توانند باکتری عامل تجزیه مواد پلاستیکی را هم شناسایی نمایند و دریابند آن ها چه آنزیم هایی فراوری می نمایند. سپس می توانند با مهندسی ژنتیک، در فرایند بازیافت از آن ها استفاده نمایند.

به گفته دکتر ریبیچ، این گروه تحقیق بعلاوه در پی شناسایی میکروب هایی اند که بتوانند پلاستیک های مقاوم تر مثل پلی اتیلن را تجزیه نمایند و می کوشند تا دریابند آیا محتمل است چنین میکروب هایی هم در معده گاو وجود داشته باشند. خانم ریبیچ در مصاحبه با لایو ساینس گفت: شاید در چنین اجتماع های عظیمی مثل مایع درون سیرابی گاو بتوانیم آنزیم هایی پیدا کنیم که پلی پروپلین و پلی اتیلن را هم تجزیه نمایند.

در حال حاضر بریتانیا بیشتر پسماند های پلاستیکی اش را برای سوزاندن یا دفن کردن به سایر کشور ها می فرستد. طبق تحقیق موسسه صلح سبز (Greenpeace investigation) در اوایل سال جاری (2021)، مواد بسته بندی و ساک های پلاستیکی فروشگاه ها و خرده فروشی های بریتانیا در جنوب ترکیه دفن شدند. این موسسه دفن پسماند های شرکت های بریتانیایی در کشور های خارجی را محکوم کرد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1705

به "تجزیه پلاستیک با میکروب های معده گاو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجزیه پلاستیک با میکروب های معده گاو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید