قدیمی ترین موزه های دنیا را بشناسید

به گزارش عکس پارسی، در این مطلب قصد داریم به معرفی قدیمی ترین موزه های دنیا بپردازیم که سالانه میزبان میلیون ها بازدید کننده هستند.

قدیمی ترین موزه های دنیا را بشناسید

به گزارش، همه ما می دانیم که موزه ها محل نگهداری اشیاء قدیمی و وسایل باستانی هستند. موزه ها یکی از اصلی ترین نماد های یک کشور به حساب می آیند که بازدید از آن ها همواره برای مردم جذاب و جالب بوده است.

در سراسر جهان موزه های زیادی وجود دارند که بعضی از آن ها قدمت بیشتری نسبت به دیگر موزه ها دارند. در ادامه با برترین ها همراه باشید تا به معرفی قدیمی ترین موزه های جهان بپردازیم که سالانه میزبان میلیون ها بازدید کننده هستند.

موزه ملی هند، قدیمی ترین و بزرگ ترین موزه کشور هندوستان است که در آن اشیاء قیمتی زیادی نگهداری می گردد. در این موزه از زیورآلات، مومیایی های باستانی، زره ها، نقاشی های مغول و اسکلت های قدیمی نگهداری می گردد. ایده تأسیس این موزه در سال 1796 شکل گرفت.

در آن زمان اعضای دولت هند تصمیم به ایجاد مکانی برای نگهداری اشیاء باستانی کشور هندوستان گرفتند؛ بنابراین این ساختمان را در یکی از اصلی ترین خیابان های کشور هند بنا کردند. در سال 1814، گیاه شناس معروف، ناتانائیل والیچ کمک کرد که این موزه توسعه یابد. امروزه این موزه دارای شش بخش و 35 گالری است که مردم می توانند از آن ها بازدید کنند. گیاه شناسی، هنر، زمین شناسی، باستان شناسی، مردم شناسی و جانور شناسی بخش های مختلف این موزه هستند.

موزه لوور واقع در شهر پاریس، یک اثر تاریخی و پربازدید ترین موزه هنر در جهان است. در این موزه از بیش از 35 هزار اشیاء باستانی پیش از تاریخ نگهداری می گردد. مساحت این موزه بالغ بر 72 هزار متر مربع است و یکی از اصلی ترین اماکن دیدنی در شهر پاریس محسوب می گردد. این ساختمان در اواخر قرن دوازدهم میلادی توسط فیلیپ دوم بنا قرار گرفت، اما در سال 1546 پادشاه فرانسه این ساختمان را به کاخ سلطنتی خود تبدیل کرد.

این موزه در 10 آگوست سال 1970 با 510 نقاشی هنری، فعالیت خود را شروع کرد. موزه لوور در دوره سلطنت ناپلئون توسعه زیادی یافت. ﺗﻤﺮﮐﺰ ﻣﻮﺯﻩ ﻟﻮﻭﺭ ﺭﻭﯼ آثار ﻫﻨﺮی و ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺑﺸﺮ است ﻭ ﺁﺛﺎﺭ ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺯﻣﯿﻨﻪﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺯﻩ ﺟﺎﯼ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﻧﺪ. ﺍﺯ آثار معروف این موزه ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﻟﻮﺡ ﺣﻤﻮﺭﺍﺑﯽ، ﺗﺎﺑﻠﻮﯼ ﺑﺎﻧﻮﯼ ﺻﺨﺮﻩﻫﺎ ﻭ ﺗﺎﺑﻠﻮﯼ ﻣﻮﻧﺎﻟﯿﺰﺍ ﺍﺛﺮ ﻟﺌﻮﻧﺎﺭﺩﻭ ﺩﺍﻭﯾﻨﭽﯽ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ.

کاخ بلودر در ﺣﻘﯿﻘﺖ ﯾﮏ ﻣﺠﺘﻤﻊ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎنی ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﺩﺭ شهر ﻭﯾﻦ، ﭘﺎﯾﺘﺨﺖ کشور ﺍﺗﺮﯾﺶ ﺍﺳﺖ که در سال 1781 در های خود را به عنوان موزه به روی عموم مردم گگردد. کاخ بلودر در نزدیکی پارد باروک در منطقه سه شهر وین واقع شده است. این موزه گسترده ترین مجموعه نقاشی های گوستاوو کلیمت نقاش معروف را در خود جای داده است.

همچنین از این موزه به عنوان یکی از زیباترین و مهم ترین موزه های جهان یاد می گردد. موزه بلودر بزرگ ترین آثار هنری کشور اتریش از قرون وسطی تا به امروز را در خود جای داده است و سالانه هزارن گردشگر و بازدیدکننده از این موزه بازدید می کنند.

قدیمی ترین موزه کشور روسیه، موزه کانست کامرا است که در آن از بیش از 200 هزار اشیاء قدیمی و هنری نگهداری می گردد. این موزه که در سال 1717 به دستور پیتر کبیر تأسیس شده است در شهر سن پترزبورگ واقع شده است.

نام کونست کامرا از یک واژه آلمانی که به معنی اتاق هنر است گرفته شده است. این موزه امروزه به عنوان موزه انسان شناسی و قوم شناسی تکامل یافته است و یکی از پربازدیدترین اماکن در کشور روسیه محسوب می گردد.

موزه هرمیتاژ که در شهر سن پترزبورگ در کشور روسیه واقع شده است، مهم ترین موزه فرهنگ و هنر جهان است. این موزه فعالیت خود را در سال 1852 شروع کرد و در های خود را به روی عموم مردم گگردد. در موزه هرمیتاژ بیش از 3 میلیون اثر هنری وجود دارد که بازدید از همه آن ها برای بازدیدکنندگان تقریباً غیرممکن است.

از جمله این آثار هنری می توان به نشان ها، لباس ها، جواهرات سلطنتی، نقاشی های گرافیکی و سایر اشیاء قیمتی اشاره کرد. ﻣﻘﺎﻣﺎﺕ ﻣﻮﺯﻩ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﮊﻭﺋﯿﻪ ﺳﺎﻝ 2006 ﺍﻋﻼﻡ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ 221 ﻓﻘﺮﻩ ﺁﺛﺎﺭ ﮐﻮﭼﮏ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺟﻮﺍﻫﺮﺍﺕ، ﺷﻤﺎﯾﻞﻫﺎﯼ ﺍﺭﺗﻮﺩﻭﮐﺲ، ﻇﺮﻭﻑ ﻧﻘﺮﻩ ﻭ ﺍﺷﯿﺎﺋﯽ ﺑﺎ ﻣﯿﻨﺎﮐﺎﺭﯼ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ، ﺍﺯ ﻣﻮﺯﻩ ﺑﻪ ﺳﺮﻗﺖ ﺭﻓﺘﻪ ﺍست. ﺍﺭﺯﺵ ﺍﯾﻦ ﺍﺷﯿﺎﺀ ﮐﻪ ﺗﺎ ﮐﻨﻮﻥ نیز ﯾﺎﻓﺘﻪ ﻧﺸﺪﻩﺍﻧﺪ، 543 ﻫﺰﺍﺭ ﺩﻻﺭ ﺑﺮﺁﻭﺭﺩ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ.

قدیمی ترین موزه هنر های زیبا و باستان شناسی کشور فرانسه در شهر بزانسون واقع شده است. این موزه در سال 1694 با کمک هنرمند ژان بابتیست فعالیت خود را شروع کرد. متصدیان، آثار باستانی موجود در این موزه را به دو دسته نقاشی و باستان شناسی تقسیم کرده اند.

بخش باستان شناسی این موزه، دارای مجموعه های مصری، مومیایی های سرامون و یک مجموعه مهم باستان شناسی متعلق به دوره گالو رومی است. بخش نقاشی این موزه نیز سیر تحول هنر در اروپا را از قرن چهاردهم تا بیستم نشان می دهد. این موزه به لطف بیش از 5هزار کمک هنری از مدارس سراسر اروپا، یکی از بزرگ ترین گنجینه های نقاشی در جهان را در خود جای داده است. بعضی از این نقاشی ها به جای مانده از قرن 15 میلادی هستند.

ساختمان این موزه یکی از قدیمی ترین و مهم ترین ساختمان های کشور سوئیس محسوب می گردد. موزه امرباخ در سال 1661 در شهر بازل فعالیت خود را شروع کرد. نخستین آثاری که در این موزه در معرض دید عموم مردم قرار گرفت، آثار هانس هولبین بودند.

قدمت بعضی از آثار هنری این موزه به قرن 15 میلادی برمی گردد. فضای هنری حاکم بر این موزه، سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. این موزه برای کسانی که به کشور سوئیس سفر می کنند یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی محسوب می گردد.

قدیمی ترین موزه انگلستان در برج لندن واقع شده است و بدون شک یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین موزه های جهان به شمار می رود. برج لندن وسیع ترین مجموعه زره پوش های جهان را در خود جای داده است و بازدیدکنندگان برای مشاهده این مجموعه سلطنتی باید هزینه زیادی پرداخت کنند. این موزه در سال 1660 در های خود را به روی عموم مردم گگردد و بعد ها با هدف ساخت موزه های مختلف در سه شهر لیدز، یورکشایر و قلعه ویکتوریا در پورتموث نیز تقسیم شد.

این موزه در منطقه پیازا دل کامپیدوگلو در تپه کاپیتولین شهر رم واقع شده است. این موزه مجموعه ای از نمایشگاه های باستانی و هنر های زیبا دارد. ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﻣﻮﺯﻩ ﺍﺯ 3 ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺍﺻﻠﯽ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪﻩ است ﮐﻪ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﯾﮏ ﮔﺎﻟﺮﯼ ﺯﯾﺮ ﺯﻣﯿﻨﯽ ﺑﻪ یک دیگر ﻣﺘﺼﻞ شده اند. ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥﻫﺎ ﺩﺭ ﻗﺮﻥ 12، ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺩﺭ ﺍﻭﺍﺳﻂ ﻗﺮﻥ 16 ﻭ ﺳﻮمین ساختمان نیز ﺩﺭ ﻗﺮﻥ 17 ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺯﻩ ﺩﺭ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﮐﻨﺎﺭﯼ ﺁﻥ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﭘﺎﻻﺯﻭ ﺩﯼ ﮐﻨﺴﺮﻭﺍﺗﻮﺭﯼ ﻧﺎﻡ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﻣﺮﮐﺰ ﺁﺛﺎﺭ ﻫﻨﺮﯼ ﯾﻮﻧﺎﻧﯽ ﻭ ﺭﻭﻣﯽ ﻭ ﻧﯿﺰ ﮔﺎﻟﺮﯼ ﻋﮑﺲ ﻣﺪﺭﻥ می باشد. ﺍﯾﻦ ﺑﺨﺶ، ﺁﺛﺎﺭ ﻫﻨﺮﻣﻨﺪﺍﻧﯽ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﮐﺎﺭﺍﻭﺍﺟﯿﻮ، ﺭﻭﺑﻨﺲ ﻭ ﺗﯿﺘﯿﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺧﻮﺩ جای داده است.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 565

به "قدیمی ترین موزه های دنیا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین موزه های دنیا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید