ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت

به گزارش عکس پارسی، دریافت عکس شکسته شدن دیوار صوتی از این نظر مهم است که دانشمندان با دیدن آن می توانند متوجه شوند که این امواج (امواج شوک) چگونه کار می نمایند و این می تواند به آن ها در طراحی بهتر هواپیماهای مافوق صوت آینده یاری کند.

ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت

عکس پارسی- سازمان هوافضای آمریکا، ناسا، تعدادی عکس تاریخی از لحظه ای که دو هواپیمای مافوق صوت، دیوار صوتی را می شنمایند، گرفته است.

هواپیماهای مافوق صوت (سوپرسونیک) هواپیماهایی هستند که می توانند با سرعتی بیشتر از سرعت انتشار صوت در فضا (343 متر بر ثانیه) پرواز نمایند.

هنگامی که یک هواپیما با چنین سرعتی پرواز کند، امواج خاصی فراوری می نماید و در نتیجه آن صدایی به وجود می آید که روی زمین هم شنیده می گردد و به شکسته شدن دیوار صوتی معروف است.

دریافت عکس شکسته شدن دیوار صوتی از این نظر مهم است که دانشمندان با دیدن آن می توانند متوجه شوند که این امواج (امواج شوک) چگونه کار می نمایند و این می تواند به آن ها در طراحی بهتر هواپیماهای مافوق صوت آینده یاری کند.

شاید بتوان گفت این عکس ها بیشتر از هر موسسه ای برای ناسا جذاب است، به این دلیل که آژانسی آن ها را گرفته که مشغول ساخت هواپیماهای جدید مافوق صوتی به نام ایکس-59 با تکنولوژی مافوق صوت بدون صدا است؛ هواپیماهایی که مانند دیگر هواپیماها دیوار صوتی را نمی شنمایند.

به جای شکستن دیوار صوتی هنگامی که این هواپیماها از سرعت صوت عبور می نمایند، نفیر گنگی شنیده می گردد.

به این ترتیب این عکس ها (و البته ابزاری که توسط آن ها گرفته شده اند) به ناسا یاری می نماید تا تکنولوژی مناسبی را برای این هواپیماها انتخاب کند و در خصوص صداهایی که هنگام شکستن دیوار صوتی فراوری می نمایند هم بیشتر بداند.

حق امتیاز عکسNASA PHOTO

در حال حاضر، محدودیت هایی برای مناطقی که هواپیماهای مافوق صوت می توانند در آن پرواز نمایند، وجود دارد. بنابراین طراحی هواپیماهایی که هنگام عبور از سرعت صوت آن صدای مهیب را فراوری نمی نمایند، پیشرفتی تاریخی در صنعت هوانوردی به شمار می رود.

جی تی هینک، دانشمند ناسا، که سال ها برای ثبت این لحظه با دوربین کوشش نموده، می گوید: لحظه ای که این عکس ها ظاهر شدند از خود بی خود شدم.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 5 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 165

به "ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا برای نخستین بار از امواج مافوق صوت عکس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید