نحوه تزریق انسولین چگونه است؟

به گزارش عکس پارسی، بیماران دیابتی برای تزریق انسولین به طور صحیح ابتدا بایستی محل تزریق را با انگشتان گرفته و با دست دیگر سرنگ را به طور عمودی وارد پوست نمایند.

نحوه تزریق انسولین چگونه است؟

دیابت از بیماری هایی است که شیوع زیادی دارد و تقریبا در بیشتر خانواده ها افرادی با مشکل قد خون بالا پیدا می گردد. خوشبختانه این بیماری کاملا قابل کنترل است و می توان آن را با داروهایی همچون قرص متفورمین و در مواردی هم تزریق انسولین کنترل کرد. معمولا فرد دیبابتی با آموزش هایی که می بیند خود می تواند این کار را انجام می دهد. تزریق انسولین کار سختی نیست و تنها ضروری است به طور صحیح با نحوه کار آشنا شوید.

چه کسانی احتیاج به تزریق انسولین دارند؟

به طور کلی افراد با مسائل زیر با به تشخیص پزشک معالج خود احتیاج به درمان با انسولین دارند:

 1. بیماران دیابتی نوع یک
 2. مبتلایان به دیابت نوع دو که به علت این بیماری دچار نارسایی کلیه شده اند و کلیه هایشان آسیب جدی دیده است
 3. خانم های باردار مبتلا به دیابت نوع دو که بیماری شان قبلا با مصرف قرص کنترل می شده
 4. دیابتی های نوع دو که سال ها قرص قند مصرف نموده اند و پس از مدتی بدنشان به قرص مقاوم شده است
 5. بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که قرص مصرف می نمایند و ضروری است جراحی برایشان انجام گردد یا در بیمارستان بستری شوند

چنانچه انسولین به درستی تجویز گردد، در یک فرد وابسته به انسولین به عنوان یک داروی نجاتبخش حیات عمل می نماید، ولی در صورت تجویز نادرست باعث بروز عوارضی می گردد که از آسیب بافتی تا شوک انسولین متغیر است. معمولاً با تزریق دوبار یا بیشتر انسولین در روز می توان قندخون خود را کنترل کرد.

علاوه بر درمان دارویی دیابت با استفاده از درمان های گیاهی و خانگی هم می توان به کنترل قند خون یاری کرد. در لینک زیر بعضی از این روش های درمانی را قرار داده ایم.

درمان خانگی دیابت (درمان دیابت با داروهای گیاهی)

هم اکنون دو نوع انسولین وجود دارد؛ انسولین های رگولار که خطر افت قندخون با مصرف آنها زیاد است و انسولین های مشابه که به صورت قلم یا به اصطلاح بیماران، به شکل اتوماتیک هستند و درجه مخصوصی برای تنظیم دارد.

نحوه تزریق انسولین

قبل از هرچیز بهتر است با وسایل مورد احتیاج برای تزریق انسولین آشنا شوید:

 • سرنگ: سرنگ های انسولین یک سی سی هستندکه 100 واحد گنجایش دارند و روی این سرنگ ها درجه بندی شده است. هر خط کوچک برابر با 2 واحد انسولین است مثلا اگر قرار است 10 واحد انسولین تزریق کنید باید تا پنجمین خط کوچک بکشید.
 • قلم های انسولین: قلم انسولین از نظر ظاهری شبیه ماژیک است و شامل یک سوزن قابل تعویض، شیشه مخصوص انسولین و خود قلم انسولین در دو نوع یک بار مصرف و قابل تعویض وجود دارد که در اولی قلم انسولین را باید دور انداخت ولی در دومی می توان شیشه دیگری از انسولین را جایگزین قبلی کرد.

انسولین کدر و شیری رنگ را باید قبل از مصرف با برگرداندن آرام ویال و غلطاندن آن بین دو دست کاملا مخلوط کنید سپس با یک دست محل تزریق را بکشید و ناحیه وسیعی را با انگشتان بگیرید تا محل تزریق ثابت گردد. در نهایت با دست دیگر سرنگ را مانند مداد بگیرید و سوزن را به طور عمودی وارد پوست کنید و پیستون را تا آخر فشار دهید.

توجه: اگر قرار است دو نوع انسولین را در یک سرنگ مخلوط کنید، ابتدا باید انسولین کریستال (بی رنگ و شفاف) را بکشید.

عوارض انسولین

انسولین هیچ اثر منفی روی کبد، کلیه و دیگر ارگان های حیاتی بدن ندارد. مهم ترین عارضه ای که ممکن است در اثر مصرف آن ایجاد گردد، افت قندخون است که در صورت مصرف بیش از اندازه بروز می نماید. از طرفی، چون بدن را از نظر متابولیکی تنظیم می نماید، ممکن است قدری باعث افزایش وزن گردد.

نکاتی که در ارتباط با تزریق انسولین باید بدانید

- انسولین های رگولار را باید 20 تا 30 دقیقه قبل از صرف غذا تزریق کرد و انسولین های مشابه انسولین و قلمی، همزمان با آغاز غذا باید استفاده شوند.

- بهتر است در هر وعده، انسولین در قسمت خاصی از بدن تزریق گردد، مثلا اگر بیمار صبح، روی بازوی راست تزریق می نماید و شب روی بازوی چپ، تا مدتی همین فرایند را ادامه دهد و بعد از سه تا شش ماه محل آن را عوض کند، چون میزان جذب از هر طرف بدن فرق می نماید و اگر این قاعده رعایت نگردد، امکان دارد نوسانات قندخون را در پی داشته باشد.

- انسولین های رگولار تا زمانی که مصرف نشده است حتما باید در یخچال نگه داشته گردد، ولی بعد از آغاز استفاده، در دمای محیط تا یک ماه قابل استفاده است و احتیاجی به یخچال ندارد.

- انسولین های قلمی را هم تا زمانی که مصرف نشده است، حتما باید در یخچال گذاشت و بعد از استفاده تا وقتی تمام گردد که معمولا یک هفته تا ده روز طول می کشد، می توان در دمای محیط قرار داد.

- از تزریق انسولین تاریخ گذشته خودداری کنید و قبل از مصرف، حتما انسولین را از نظر شفافیت کنترل کنید.

- ویال های باز شده انسولین را می توان به مدت حداکثر یک ماه در جای خشک و خنک نگهداری کرد.

آموزش به بیمار

 1. قبل از فعالیت و ورزش غذای کافی بخورید.
 2. وعده های غذایی را حذف نکنید.
 3. تقریباً هر 5-4 ساعت یک وعده غذایی یا غذای مختصر بخورید.
 4. قندخون خود را مرتب کنترل کنید.
 5. بازوبند هویت پزشکی بپوشید.
 6. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و مقدار انسولین را فقط تحت نظر پزشک تغییر دهید.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1335

به "نحوه تزریق انسولین چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تزریق انسولین چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید