نیجریه به دنبال توسعه اقتصاد با فناوری نانو است

به گزارش عکس پارسی، وزیر علوم و فناوری نیجریه از عزم این کشور برای استفاده از فناوری نانو به منظور توسعه اقتصادی این کشور خبر داد.

نیجریه به دنبال توسعه اقتصاد با فناوری نانو است

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، به گفته اوگبونایا اونو، وزیر علوم و فناوری نیجریه، این کشور قصد دارد تا از فناوری نانو (استفاده از دستگاه های الکترونیکی، کاتالیست ها، حسگر ها و دیگر تجهیزات) برای افزایش سرعت توسعه اقتصادی استفاده کند.

اونو هنگام دریافت گزارش کمیته راهبردی ملی سیاست فناوری نانو این کشور گفت: از طریق این فناوری، نیجریه در زمینه امنیت غذایی، اصلاح بخش بهداشت، توسعه فناوری فضایی، پزشکی، امنیت و دفاع و بسیاری از جنبه های دیگر به موفقیت های زیادی دست پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: نیجریه باید کاملا فناوری نانو را بپذیرد و داخلی سازی کند. همچنین تحقیقات بیشتری را در این حوزه آغاز کرده تا بتواند از نظر فناوری های مدرن در نقش رهبر شناخته شود. فناوری نانو در زمینه های ارتباطات و فناوری فضایی بسیار حیاتی بوده چرا که بسیاری از پیشرفت ها در این زمینه بدون سرمایه گذاری در فناوری نانو امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر لزوم پذیرش این فناوری جدید با توجه به افزایش جمعیت اظهار کرد: در 30 سال آینده نیجریه ممکن است به سومین کشور پرجمعیت جهان تبدیل شود و این احتمال وجود دارد که تا 80 سال آینده جمعیت نیجریه به یک میلیارد نفر برسد. این بدان معناست که ما به افراد بیشتری برای تغذیه نیاز داریم.

وزیر علوم و فناوری نیجریه تاکید کرد: دولت فدرال این کشور در تلاش برای تدوین سیاست هایی است که اقتصاد را به دانش محور و نوآوری سوق دهد.

وی شرح داد: فناوری نانو به عنوان یک فناوری نوظهور با ساخت بیشتر محصولات سبک تر، کوچک تر، قوی تر و بسیار دقیق تر می تواند فرایند تولید فناوری را متحول کند.

پیش از این، استلا ایگویلو، رئیس کمیته ملی راهبردی فناوری نانو از تلاش های بخش خصوصی سازمان یافته، موسسه های تحقیقاتی و دانشگاه های این کشور برای توسعه فناوری نانو خبر داده بود.

سامبو ابوباکار، مدیرعامل سابق کمیسیون انرژی نیجریه و عضو کمیته راهبردی فناوری نانو این کشور بر لزوم سرمایه گذاری این کشور در فناوری های نوظهور برای به دست آوردن مزایای آن تاکید کرد.

لازم به ذکر است؛ دولت نیجریه از سال 2007، در قالب یک برنامه توسعه ای موسوم به برنامه توسعه چهارم، اقدام به به کارگیری فناوری نانو کرده است. در این سال، دولت نیجریه یک نقشه راه برای به کار دریافت فناوری نانو در بخش های مختلف و صنایع این کشور تدوین کرد. در سال 2007 دولت این کشور سه حوزه آب، سلامت و انرژی را به عنوان اولویت های اصلی در حوزه فناوری نانو معرفی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1154

به "نیجریه به دنبال توسعه اقتصاد با فناوری نانو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیجریه به دنبال توسعه اقتصاد با فناوری نانو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید