هزینه تعمیرات آپارتمان بر عهده کیست؟

به گزارش عکس پارسی، یکی از مسائل آپارتمان نشینی بحث هزینه تعمیرات است که معمولا بین اعضای ساختمان اختلاف ایجاد می نماید.

هزینه تعمیرات آپارتمان بر عهده کیست؟

در بعضی از شرایط ضروری است تا قسمت هایی از خانه مورد تعمیرات قرار بگیرد؛ اما بحث مهم هزینه تعمیرات آپارتمان است. ممکن است گاهی بعضی از مالکین در این شرایط از پرداخت هزینه تعمیرات خودداری نمایند. همراه مجله اینترنتی خبرنگاران باشید تا ببینیم در این حالت چه کسی باید هزینه را پرداخت کند یا اصلا تعمیرات را انجام می دهند یا خیر؟

تعمیرات آپارتمان

قانون مدنی و قانون تملک آپارتمان ها مصوب سال 1343 و آیین نامه اجرایی آن، مصوب سال 1347 به موضوع هزینه تعمیرات آپارتمان پرداخته است و حتی ضمانت اجرا برای فردی که سهم خود را پرداخت ننموده معین نموده است.

هزینه تعمیرات آپارتمان بر عهده کیست؟

هزینه تعمیرات آپارتمان در مشاعات یا قسمت های مشترک ساختمان که مختص یک یا چند واحد خاص نبوده و به تمامی مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می گیرد، همانند درب پارکینگ و ایزوگام پشت بام، مطابق قانون به عهده تمام مالکین است.

قانون در این راستا بیان می نماید، توافق مالکین در ابتدا در دستور کار قرار می گیرد. بنابراین، درصورتی که در خصوص هزینه تعمیرات آپارتمان، میان مالکین، توافق خاصی وجود داشته باشد، نحوه تقسیم این هزینه ها، طبق توافق انجام شده، خواهد بود.

در حالتی که میان مالکین واحدها در خصوص نحوه تقسیم هزینه تعمیرات آپارتمان توافق خاصی وجود نداشته باشد، حکم قانون در خصوص نحوه تقسیم این هزینه ها در حالتی که هزینه تعمیرات آپارتمان ارتباط با مساحت زیر بنای قسمت اختصاصی داشته، سهم هر مالک از هزینه ها به مقدار نسبت میان قسمت اختصاصی وی با مجموع تمام قسمت های اختصاصی آپارتمان خواهد بود.

اما در حالتی که میان مالکین واحدها در خصوص نحوه تقسیم هزینه تعمیرات ساختمان، توافق خاصی وجود نداشته و هزینه تعمیرات آپارتمان، نیز ارتباطی با مساحت زیر بنای قسمت اختصاصی نداشته، در چنین مواردی، نحوه تقسیم این هزینه ها میان واحدهای هزینه تعمیرات درهای ورودی و درب پارکینگ آپارتمان، نمونه ای از این هزینه ها هستند.

در خصوصی که اختلاف برای پرداخت هزینه تعمیرات آپارتمان، میان مالک و مستأجر یک آپارتمان بوده و مالک یا مستأجر، هر کدام برای پرداخت سهم خود هنگام تعمیرات آپارتمان خودداری می نمایند قانون بیان می نماید:

مطابق ماده 486 قانون مدنی، در رابطه میان مالک و مستأجر، هزینه تعمیرات ساختمان در خصوص تعمیرات عمده و کلی، مانند تعمیرات لوله ها، آب گرم کن و کولر، بر عهده مالک بوده و در خصوص تعمیرات جزئی، مانند قفل درب ها و پریزهای برق، بر عهده مستأجر ملک است.

گفتنی است که بعضی از هزینه های تعمیرات کلی، مانند تعمیرات کولر و آب گرم کن، درصورتی که مالک، این اشیا را به نحو سالم، تحویل مستأجر داده و خرابی و نقص وسیله، ناشی از تقصیر مستأجر باشد، مطابق قواعد عام مسئولیت مدنی، بر عهده مستأجر بوده و در این موارد، وی ملزم به انجام تعمیرات موردنظر است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی چند نکته مهم پیرامون گرفتن اجازه خروج از کشور از مرد را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 27 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1402 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2191

به "هزینه تعمیرات آپارتمان بر عهده کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه تعمیرات آپارتمان بر عهده کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید