ورزشکاران نابینای خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا اعزام می شوند

به گزارش عکس پارسی، رئیس هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی گفت: هشت نفر از ورزشکاران جانباز و نابینا در خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا در اندونزی اعزام می شوند.

ورزشکاران نابینای خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا اعزام می شوند

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش خبرنگاران از مشهدمقدس، هیئت ورزش های جانبازان و معلولان دارای چندین شاخه بوده که یکی از آنها ویژه نابینایان است، خراسان رضوی یکی از استان هایی است که برای هرکدام هیئت تشکیل داده و مسئولان مربوطه تمامی امور را دنبال می نماید، گاهی اعضای هیئت به مسائلی برخورد می نمایند اما با تمایل و علاقه خود این مسئولیت را ادامه می دهند.

محمود باقرزاده؛ رئیس هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی، با حضور در تحریریه خبرنگاران در خصوص رویدادهای ورزشی در هیئت جانبازان و معلولان نابینا و کم بینا مطالبی را به اطلاع رساند، همچنین در ارتباط با وضعیت ورزشکاران در هیئت توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می خوانید:

خبرنگاران: آقایان و بانوان جانباز و نابینا در چند رشته در خراسان رضوی فعالیت دارند؟

باقرزاده: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی در بخش آقایان هشت رشته و در بانوان نیز چهار رشته ورزشی را در خود جای داده است، همچنین بر اساس توافق با فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینا، قرار بر اضافه شدن دو رشته ورزشی دیگر شده است.

یکی از این دو رشته در مردادماه در بخش بانوان تشکیل می گردد و تدوین دیگری در سال آینده محقق می گردد، سال گذشته هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی از برگزاری مسابقات جودو استقبال کرد اما به دلیل عدم آمادگی سایر استان ها، مسابقات کشوری تشکیل نشد.

خبرنگاران: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی برای چند ماه آینده چه برنامه هایی دارد؟

باقرزاده: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی برنامه های خود را طبق تقویم فدراسیون برگزار می نماید که به طور معمول برنامه ها به طور ثابت و مانند سال گذشته برگزار می گردد، تاکنون برنامه های استانی بسیاری برگزار شده و معین زمان مسابقات کشوری توسط فدراسیون این ورزش ها صورت می پذیرد.

در حال حاضر ورزشکاران خود را برای مسابقات جاکارتا در اندونزی آماده می نمایند تا بتوانند در این مسابقات مقام مطلوبی را کسب نمایند و با دست پر به میهن خود بازگردند، مسابقات مذکور برای ورزشکاران استان بسیار حائز اهمیت شمرده می گردد، به همین دلیل آنها تمام کوشش خود را برای اثبات قدرت خود به کار می برند.

خبرنگاران: چند نفر از ورزشکاران نابینای خراسان رضوی تاکنون به طور حتمی به مسابقات جاکارتا در اندونزی راه می یابند؟

باقرزاده: در حال حاضر هشت نفر از ورزشکاران جانباز و نابینا در خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا در اندونزی اعزام می شوند، البته پس از رکوردگیری از ورزشکاران در 21 تیرماه، قرار بر اضافه شدن دو نفر دیگر از ورزشکاران شناگر و دوچرخه سوار نابینا و کم بینا به این مسابقات بوده اما هنوز حضور و یا عدم حضور آنها معین نیست.

در صورت ملحق شدن این دو ورزشکار از دو رشته شنا و دوچرخه سواری به ورزشکاران نابینای اعزامی به جاکارتا، سهمیه خراسان رضوی به 10 نفر می رسد، ورزشکاران در کوشش برای کسب سهمیه بیشتر هستند و خود را آماده کردند تا بتوانند در ایران شاخص شوند.

خبرنگاران: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی چگونه مبحث استعدادیابی را دنبال می نماید؟

باقرزاده: استعدادیابی طبق روند همیشگی برگزار می گردد، به تازگی طی جلسه ای با کمیته های مختلف این هیئت نظیر کمیته استعدادیابی، علاوه بر یافتن افراد متعد از مدارس، هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی در صدد ارائه بروشور در سطح استان بر آمده است، این هیئت تصمیم بر فعالیت تمامی نابینایان و کم بینایان در ورزش دارد.

بروشورهای مربوطه به بینایی سنجی ها داده می گردد، به دلیل محدودیت تعداد متغاضیان در مدارس، نتیجه مطلوبی از آن حاصل نمی گردد، جامعه نابینایان گسترده نیست و باید وقت زیادی را برای یافتن آنها صرف کرد، علاوه بر آن باید زاویه دید خانواده ها را برای فعالیت ورزشی تغیر داد تا بر عدم پیشامد حوادث و اتفاق های خطرناک در ورزش برای نابینایان آگاهی داشته باشند.

هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی این زمینه را برای نابینایان در خراسان رضوی ایجاد نموده که ورزشکاران بدون هیچ ترسی در رشته های ورزشی مختلف ورزش نمایند و هیچ مغایرتی با سایر ورزشکاران نداشته باشند، تاکنون این امر محقق شده و از این پس نیز فعالیت ورزشی با همین باور ادامه دارد.

خبرنگاران: برخورد جامعه با ورزشکاران جانباز نابینا و کم بینا چگونه است؟

باقرزاده: جامعه نیز مانند ورزشکاران و خانواده آنها به دلیل ترس و واهمه از همکاری با هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی خودداری می نمایند، ارگان ها و نهادهای مختلف با این باور که ورزش برای نابینایان و کم بینایان خطرناک است با این هیئت وارد تعاملات نمی شوند.

به عنوان مثال سازمان های مذکور برای در اختیار گذاشتن مکان ورزشی مناسب با انجام اموری نظیر اخذ تعهد برای پیشامد حوادثی برای ورزشکاران، سخت گیری می نمایند و هیئت مجبور به پیگیری امور بی فایده می گردد، در حالی که این هیئت مدال آوران جانباز نابینا و کم بینای بسیاری در سطح کشور دارد.

این مسائل در کشور ما بیش از سایر کشورها رشد نموده است، به طوری که بسیاری از مردم نابینایان را در انجام ورزش های سخت ناتوان می بینند، البته تاکنون ورزشکاران توانستند خود را به سایرین ثابت نمایند اما هنوز جای کار در این زمینه باقی است.

خبرنگاران: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی استخر و یا سالن ورزشی اختصاصی در اختیار دارد؟

باقرزاده: یک لاین از استخر کوثر برای بانوان شناگر نابینا و کم بینا اختصاص دارد، اما به دلیل افزایش مشتریان در این مکان، قطعاً باید فعالیت خود را برای آنها کم و یا قطع کنیم، در حال حاضر ورزشکاران وضعیت کاملاً معینی ندارند و در انتظار مکان ثابت برای ورزش هستند.

خبرنگاران: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی چه مسائلی دارد؟

باقرزاده: یکی از مسائل هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی، جابه جایی سالن های ورزشی و استخرها است، آشنایی افراد نابینا و کم بینا با محیط سخت و زمان بر است، این دسته از افراد به محیط پیشین عادت نموده و هیچ تسلطی بر سالن ورزشی و استخر جدید ندارند.

بنا بر گفته های یکی از متولیان ورزشی در هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی، زمانی می توان از پیروزی ورزشکاران نابینا و کم بینا در خراسان رضوی مطمئن شد که در یک مکان خاص ورزش نمایند، در صورت جابه جایی زیاد، تنها وقت آنها برای اجرای تمرینات گرفته می گردد و نمی توانند خود را برای مسابقات مختلف آماده نمایند.

خبرنگاران: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی در شهرستان ها چه اقداماتی را انجام داده است؟

باقرزاده: هیئت ورزش های جانبازان و معلولان نابینا و کم بینای خراسان رضوی هنوز در شهرستان ها صندلی مناسبی ندارد؛ چرا که شهرستان های استان از نظر امکانات از مشهد ضعیف تر هستند، در حال حاضر ورزشکار نابینا ساکن تربت حیدریه که مقام سوم را در مسابقات جهانی کسب نموده، برای اجرای تمرینات خود سالن سرپوشیده ندارد.

این ورزشکار برای دنبال کردن ورزش خود باید سه مرتبه در هفته به فیض آباد اعزام گردد، به عبارتی برای اجرای تمرین یک تا دو ساعته باید راستا 70 تا 80 کیلومتری را طی کند، باید بیش از وضعیت کنونی به شهرستان ها رسیدگی گردد، هنوز شهرستان های خراسان رضوی به صندلی مورد نظر دست نیافتند.

ز

منبع: تسنیم
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 449

به "ورزشکاران نابینای خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا اعزام می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران نابینای خراسان رضوی به مسابقات جاکارتا اعزام می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید