وزارت صنعت: میوه های دپو شده مرتبط با طرح تنظیم بازار شب عید نبود

به گزارش عکس پارسی، وزارت صنعت گفت: میوه های دپو شده اصلا مرتبط با طرح تنظیم بازار شب عید نبوده و صرفاً ناشی از منفعت طلبی بعضی از واسطه گران بازار بوده که با عدم عرضه در زمان افزایش تقاضا، قصد ایجاد تنش در بازار را داشتند.

وزارت صنعت: میوه های دپو شده مرتبط با طرح تنظیم بازار شب عید نبود

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، وزارت صنعت در واکنش به انتشار خبری تحت عنوان مقصر فساد هزاران تن میوه شب عید کیست در این رسانه به ارائه توضیحاتی پرداخته است.

در این توضیحات که به نقل از معاون بازرگانی داخلی و دبیر ستاد تنظیم بازار است آمده :

- بر اساس بند 4 ماده 1 قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب مورخ 05/08/99 مجلس شورای اسلامی، مشخص سیاست های اجرایی صادرات و واردات محصولات اساسی کشاورزی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه به عهده شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی می باشد.

- اجرای طرح خرید، ذخیره سازی و توزیع میوه ایام خاتمهی سال 1399 و نوروز 1400 به میزان 27 هزار تن پرتقال تامسون شمال و والنسیا و 15 هزار تن سیب درختی (قرمز و زرد) با هدف حمایت از تولیدات داخلی و بهره مندی عمومی خصوصاً اقشار کمتر برخوردار و تنظیم بازار،توزیع میوه در ایام خاتمه سال از تاریخ 24/12/1399 با واگذاری مشخص قیمت به کارگروه های استانی درسقف یارانه سال 1398 شروع و اقدام شد. هماهنگی با زنجیرههای تولیدی و توزیعی بخش خصوصی و سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با حضور استان های تعیین تولیدکننده سیب درختی و پرتقال (آذربایجانغربی، مازندران و دماوند) به منظور واگذاری غرفه رایگان جهت توزیع مکفی سیب و پرتقال به طوری که سودجویان و دلالان در ایام پر مصرف نتوانستند بازار را دچار نوسان قیمت کنند.

با توجه به انتشار اخبار فاسد شدن میوه های طرح تنظیم بازار بدینوسیله اعلام می دارد: میوه های دپو شده اصلا مرتبط با طرح نبوده و صرفاً ناشی از منفعت طلبی بعضی از واسطه گران بازار بوده که با عدم عرضه در زمان افزایش تقاضا، قصد ایجاد تنش در بازار را داشتند.

این نکته ضروریست: در حال حاضر قیمت میوه در بسیاری از اقلام از جمله سیب درختی، پرتقال، موز و ... فرایند کاهشی دارد و بازار از منظر تامین کالا با قیمت مناسب و متعارف، نسبتاً پایدار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1589

به "وزارت صنعت: میوه های دپو شده مرتبط با طرح تنظیم بازار شب عید نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صنعت: میوه های دپو شده مرتبط با طرح تنظیم بازار شب عید نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید