پشت پردۀ محکومیت سازی برای عادل فردوسی پور

به گزارش عکس پارسی، چطور چند پرونده بعد از تعطیلی برنامه 90 علیه این برنامه و عادل فردوسی پور در یک سال گذشته به جریان می افتد و همه هم اصرار دارند پرونده ها به دادگاه کشیده گردد؟

پشت پردۀ محکومیت سازی برای عادل فردوسی پور

متأسفانه عادل فردوسی پور حاضر به عذرخواهی از بنده نشد تا من همچنان پیگیر پرونده شوم؛ پرونده ای که رأیش دو هفته پیش صادر شده و ایشان (فردوسی پور) محکوم شد به 40 ضربه شلاق به خاطر تهمت و افترا.

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق؛ همین چند جمله در 24 ساعت اخیر تبدیل شده به یکی از سوژه های داغ روز؛ محافل خبری با تیتر محکومیت عادل فردوسی پور به 40 ضربه شلاق به سراغش رفته اند و تقریبا در هر سایت مرتبط و غیرمرتبطی می گردد این خبر را دید.

منشأ خبر اما حمیدرضا جهانیان است؛ مالک سابق باشگاه نفت تهران که دو روز پیش در گفت وگو با رادیو، خبر محکومیت عادل فردوسی پور را رسانه ای کرد و اطلاع داد که مقصر چنین فعلی خودِ فردوسی پور است. او البته به زعم خودش زرنگی کرد و همه جزئیات را نگفت؛ جزئیاتی از قبیل اینکه محکومیت عادل فردوسی پور تبدیل به جریمه نقدی شده و او با پرداخت یک و نیم میلیون تومان پرونده را مختومه نموده است.

پس نه خبری از پرونده محکومیت است و نه خبری از 40 ضربه شلاق. این دو نکته موضوعی است که چندین رسانه به آن پرداخته اند ولی این پرونده ابهامات زیادی دارد که در زیر کوشش شده برای آنها پاسخ روشنی پیدا گردد.

حمیدرضا جهانیان کیست؟

عادل فردوسی پور که احتیاج به معرفی ندارد؛ او قریب به دو دهه کوشش کرد در برنامه 90 به معضلات موجود در فوتبال ایران بپردازد و دست آخر پیروز ترین برنامه دو دهه اخیر را هم تهیه و پخش کرد ولی آن طرف داستان، حمیدرضا جهانیان کسی که مدعی شده حکم محکومیت 40 ضربه شلاق عادل فردوسی پور را گرفته، چه کسی است؟

برای روشن شدن این سؤال بهتر است به شهریورماه 1396 برگردیم؛ جایی که او با کلی سروصدا و البته حرف وحدیث مالک باشگاه نفت شد. با مرور رسانه های آن موقع می گردد به جملاتی این چنینی رسید که باشگاه نفت تهران طی فرایندی عجیب، مخفیانه و با هزار و یک معمای بی پاسخ، از خانواده گلرخسار به حمیدرضا جهانیان واگذار شده است.

آن موقع نفت تهران به عنوان بدهکارترین باشگاه وقت فوتبال ایران معروف بود که شرایط مدیریتی معینی هم نداشت. با این حال، همان طور که عنوان شد این باشگاه طی فرایندی عجیب به حمیدرضا جهانیان رسید؛ اما جهانیان در همان ساعات اولیه انتقال مشکوک باشگاه نفت، هفت دقیقه با خبرنگار سایت برنامه 90 گفت وگو کرد و مدعی شد به دلایل امنیتی و قانونی، نمی تواند چگونگی انتقال باشگاه و ضمانت هایی را که داده است، شرح دهد!

ورودش به فوتبال از همان جا بود ولی جهانیان، پیش از ورود به فوتبال بیشتر یک فعال اقتصادی بود که البته با پرونده های عجیب وغریب، نامش در سایت ها و خبرگزاری های ایران، چندین بار مطرح شده بود. آی اسپورت درباره او نوشته بود نام جهانیان را می توان با شرکت خدماتی رهستان که در سال 1381 ثبت شده است، شناخت؛ شرکتی که به صورت خانوادگی اداره می شد.

خودش بود و برادرش حبیب الله که می خواستند شرکت واردات و صادرات کالا در کیش و قشم داشته باشند. شرکت در اصفهان به ثبت رسید اما نام او از سال 1388 بر سر زبان ها افتاد. 26 اسفندماه سال 1388 مجتمع قضائی امور اقتصادی با انتشار اسامی متهمان پرونده کلاهبرداری 17میلیون دلاری از دو بانک دولتی صادرات و صنعت و معدن، 14 متهم این پرونده را معرفی کرد. در میان متهمان این پرونده، نام حمیدرضا جهانیان به عنوان مدیرعامل شرکت پتروپارس گلف هم به چشم می خورد.

بعدها غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی وقت قوه قضائیه در جمع خبرنگاران درباره اتهامات این 14 نفر این گونه شرح داد: این افراد با نفوذ در مقامات و مسئولان بانک های دولتی مبادرت به اخذ تسهیلات و گشایش اعتبار اسنادی مجموعا به مبلغ 17 میلیون دلار کردند تا به اعتبار تسهیلات مذکور، کالاهای مختلف وارد کشور نمایند. علی رغم دریافت تسهیلات بانکی، هیچ گونه کالایی وارد کشور نشده بلکه مدارک گشایش اعتبار اسنادی شامل پروفروما، بارنامه، اسناد حمل، گواهی بازرسی استاندارد و اسناد تضمین بانک، عموما جعلی و ساختگی بوده اند.

حمیدرضا جهانیان اسفند سال 88 به تحمل شش سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی به مبلغ چهار میلیارد و 305 میلیون و 875 هزار ریال در حق دولت، سه سال محرومیت از حقوق اجتماعی و رد مبلغ 492 هزار و 100 دلار و 27 سنت در حق بانک صنعت و معدن محکوم می گردد. یعنی او باید تا اسفندماه سال 91 از هرگونه فعالیت اقتصادی محروم و تا اسفند سال 94 در زندان می ماند.

14 دی ماه سال 1389، خبرآنلاین در گزارشی تفصیلی اطلاع داد که جهانیان در حال تحمل حبس است. خبرگزاری فارس اما روز دوازدهم اردیبهشت سال 94 با او به عنوان مدیرعامل شرکت فرآورده های نفتی پارس طلاییه و کسی که کلید پرونده توقیف کشتی مرسک تایگریس(MV Maersk Tigris) در دست او است، مصاحبه کرد. اتفاقا همان روزی که او به عنوان مالک جدید باشگاه نفت معرفی گردید، خودش بیانیه ای صادر کرد و اطلاع داد خردنماینده هیمنه آمریکا، صاحب تیم فوتبال نفت تهران شد. اشاره حمیدرضا جهانیان، به توقیف همان کشتی مرسک تایگریس بود.

برای پیشینه جهانیان می توان به موضوعات متنوع دیگری هم اشاره نمود، ولی با همین چند نکته به خوبی می توان به این موضوع که جهانیان در شرایطی که شناختی از فضای فوتبال نداشت، بیشتر دنبال رسیدن به مقاصد دیگرش از این راه بود، پی برد.

برای روشن شدن بیشتر این موضوع می گردد به اتفاقات عجیب یک ماه ورود او به باشگاه نفت اشاره نمود که حمید درخشان از کار برکنار و علی کریمی سرمربی شد؛ بعد در مدت کوتاهی علی کریمی از کار برکنار و دوباره حمید درخشان جایش را گرفت! درباره تاجربودن و وضع اقتصادی بسیار خوبش هم که حرف وحدیث زیاد بود؛ ازجمله اینکه عنوان شده بود او دفتری ندارد و با بازیکنان نفت در یک کارواش قرار دیدار می گذارد. او توان پرداخت کردن دستمزد بازیکنان را نداشت و دست آخر تیم نفت نه تنها سقوط کرد، بلکه رفته رفته اثرش هم در فوتبال ایران از بین رفت؛ به طوری که الان کمتر کسی از سرنوشت آن باشگاه اطلاعی دارد!

دروغ یک میلیارد و 580 میلیون تومانی!

با خواندن مقدمه بالا می توان راحت تر وارد بحث عادل فردوسی پور و جهانیان شد. حوالی مهر سال 1396 بود که شرایط اسفناک بازیکنان و کادر فنی نفت که آن وقت تبدیل شده بود به نفت طلاییه، سوژه برنامه 90 و عادل فردوسی پور شد.

عادل که خودش را یکی از عاملان بقای نفت در تهران می دانست و با برنامه اش اجازه نداده بود این تیم به اراک منتقل گردد، برنامه ای مفصل را به شرایط نفت تهران اختصاص داد؛ به این امید که آن برنامه تلنگری گردد برای مسئولان که مالکیت باشگاه های فوتبال را به آنهایی بسپارند که صلاحیتش را دارند.

آن برنامه اما سرشروع مسئله ای تازه برای فردوسی پور شد. عادل با پخش آیتم های مختلف از شرایط باشگاه نفت، حمیدرضا جهانیان را روی خط آورد و تازه آنجا معین شد که جهانیان با نداشتن سررشته ای در مدیریت فوتبال، چه بلایی سر باشگاه آورده است.

جهانیان اما به جای پاسخ گویی، خطاب به عادل گفت: چرا در روز تاسوعا به جای عزاداری رفته اید و از تمرین تیم ما گزارش گرفته اید؛ شما عامل بحران به وجود آمده هستید!. عادل که خودش را مدافع فوتبال و تیم های لیگ می دید، خطاب به جهانیان گفت :آن موقع که نفت را داشتند به اراک می بردند، شما کجا بودید؟.

آن برنامه به درازا کشید و چند جمله تاریخی هم بین طرفین ردوبدل شد؛ ازجمله اینکه جهانیان خطاب به عادل گفت برای تولدش هدیه ای در نظر گرفته و عادل گفت هدیه ای نمی پذیرد و آن را باز ننموده پس می فرستد! در ادامه فرافکنی های جهانیان زیاد شد و عادل با اشاره به میز برنامه اش گفت: اجازه بدهید سرم را به این میز که خیلی هم سفت است، نکوبم؛ چون شما بدون تردید پدیده هستید.

داستان اصلی اما اواخر برنامه رقم خورد؛ جایی که عادل از جهانیان پرسید: از ورود شما به استادیوم سپاهان ممانعت شد، درست است؟ جهانیان با تأیید آن موضوع، علت را این طور پاسخ داد: درست است؛ ماجرا مربوط به ضمانت چکی است که ما سال 85 انجام دادیم و حکم برائت گرفتیم، ولی متأسفانه نرفتیم چک ها را بگیریم و بعد دوباره روی آنها اقدام و ملزم به دستور پرداخت شد.

جهانیان رقم چک را به طرز عجیبی 120 میلیون تومان عنوان نمود و گفت حکم برائتش را گرفته، ولی عادل در برنامه اش نزدیک به چند ثانیه حکمی از جهانیان منتشر کرد که برخلاف ادعای او، رقمش یک میلیاردو 700 میلیون تومان بود!

عادل اشتباه کرد؟

آن حکمی که عادل فردوسی پور برای چند ثانیه در برنامه نود 10 مهر 1396 منتشر کرد، حکمی بود که یکی، دو روز در رسانه ها و فضای مجازی می چرخید، ولی از قرار انتشارش در برنامه باعث شد جهانیان از عادل فردوسی پور و برنامه نود شکایت کند.

عجیب اینکه او آن قدری که پیگیر برنامه نود و شکایت از فردوسی پور برای این موضوع شد، پیگیر دیگر رسانه هایی که حکمش را منتشر نموده بودند، نشد! جهانیان در گفت وگو با رادیو، داستان را این طور شرح می دهد: عادل فردوسی پور از من دعوت کرد در برنامه نود شرکت کنم. به ایشان گفتم در برنامه زنده شرکت نمی کنم؛ چون شما حاشیه زیاد دارید و دچار مشکل می شویم. با اصرار ایشان من آمدم پشت خط برنامه و از ایشان خواهش کردم غیر از مسائل ورزشی، درباره موضوعات دیگری صحبت نکنیم. او هم پذیرفت، ولی وقتی پشت خط رفتم، ایشان به یک حکم قضائی اشاره و در تلویزیون منتشر کرد که از این حکم درواقع ما تبرئه شده بودیم و تمام شده بود.

آن کارش باعث شد تا روی خیلی ها در روی من باز بگردد؛ من زیاد به او تذکر دادم و گفتم حق نداشتید چنین کاری کنید. معینا عادل فردوسی پور از هوش رسانه ای و البته در دفاع از مشروعیت برنامه اش، آن حکم را برای چند ثانیه به نمایش گذاشت تا معین گردد فردی که مدعی است برای نجات نفت تهران آمده، چقدر می تواند حرف هایش با هم تناقض داشته باشد؛ با این حال، جهانیان همان موقع از عادل فردوسی پور و برنامه اش شکایت کرد.

وقتی جهانیان بازداشت شد

با وجود ادعای جهانیان مبنی بر اینکه برائت گرفته و پرونده را 10 سال پیش بسته است، دو هفته بعد از پخش آن برنامه 90، حمیدرضا جهانیان، حوالی کارواشش بازداشت شد! این موضوع را می توان در ویدئویی که 24 مهر 1396 خبرگزاری تسنیم منتشر کرد، دید. تسنیم آن روز نوشت مالک باشگاه نفت طلاییه بازداشت شده است. حمیدرضا جهانیان که گفته می گردد بدهی بیش از 1.7میلیاردتومانی دارد، ظهر امروز (دوشنبه) به دست مأموران کلانتری 139 مرزداران به همین دلیل بازداشت شده است.

پشت پرده شکایت از عادل فردوسی پور

جریان شکایت از عادل فردوسی پور شکل می گیرد و این موضوع به گوش خود عادل هم می رسد؛ ولی از آنجا که عادل برای اولین بار نبود که با چنین پرونده هایی روبه رو می شد، چندان آن را جدی نگرفته بود. نیت عادل دفاع از صیانت فوتبال و سلامت مدیرانش بود و خیلی نگرانی به خاطر چنین شایعاتی نداشت؛ اما با رفتن عادل از برنامه 90 و شبکه سه سیما موضوع متفاوت می گردد.

شنیده می گردد جهانیان به همراه سه شاکی دیگر، از سوی عده ای تحریک می شوند تا هر طور شده، پیگیر شکایت از فردوسی پور شوند و پرونده را تا آخر دنبال نمایند. شاید بتوان از صحبت هایی که خود جهانیان می نماید، به کدهایی رسید.او می گوید: با مسئولان صداوسیما صحبت کردیم. همه هم تأیید کردند که ایشان حق نداشته چنین حکمی را در برنامه اش نشان دهد و واضح است که تخلف نموده است.

به غیر از جهانیان، عادل سه شکایت دیگر هم داشت که آنها هم بعد از توقف برنامه 90 حاضر نشدند رضایت دهند. یکی از آن سه شکایت مربوط به پرونده مدرسه فوتبال در گرجستان بود و یکی دیگر هم مربوط به شکایت هیئت فوتبال. عادل در سه پرونده دیگر که آنها هم تا آخر پیش رفتند، تبرئه شد؛ ولی در موضوعی که جهانیان عنوان نمود، محکوم شناخته شد.

رأی یک سال پیش صادر شد

برخلاف اینکه حکم محکومیت عادل این روزها بر سر زبان ها افتاده، رأی صادره مربوط به یک سال پیش است. آن موقع عادل فردوسی پور به رأی صادره اعتراض می نماید و کار به دادگاه تجدید نظر کشیده می گردد. رأی دادگاه تجدید نظر هم به ضرر عادل بود، با این تفاوت که رأی دادگاه تجدید نظر هم دو ماه پیش صادر شد و مربوط به این روزها نمی گردد.

کوشش برای ارتباط با عادل فردوسی پور!

برخلاف ادعای حمیدرضا جهانیان مبنی بر اینکه عادل فردوسی پور به او زنگ زده و عذرخواهی نموده و حتی یک شب پیشش رفته تا از او رضایت بگیرد، می توان به شایعات مطرح شده از زاویه دیگری نگاه کرد.

داستان از این قرار است که در بین دو بازه زمانی، یعنی از زمان صدور رأی اولیه تا دادگاه تجدید نظر، جهانیان بارها کوشش نموده با عادل فردوسی پور ارتباط بگیرد و به او پیشنهادهایی برای همکاری بدهد. او پیش تر گفته بود از عادل خواسته با انتشار ویدئویی در فضای مجازی به صورت رسمی عذرخواهی کند؛ ولی بعد از مخالفت فردوسی پور تصمیم می گیرد پیشنهاد دیگری به عادل دهد که آن هم با مخالفت فردوسی پور همراه می گردد. ظاهرا مخالفت های عادل دست آخر منجر به رسانه ای شدن حکم یادشده می گردد.

پشت پرده رسانه ای شدن رأی محکومیت عادل

حالا با موضوعاتی که در بالا عنوان شده، می توان راحت تر به بحث رسانه ای شدن حکم عادل فردوسی پور، آن هم با تأخیری نزدیک به یک ماه پی برد.

او نه تنها حاضر به عذرخواهی به وسیله ویدئو نمی گردد؛ بلکه به پیشنهادهای رسیده هم پاسخ منفی می دهد. این طور می گردد که جهانیان به صورت ناقص حکم صادره را اعلام می نماید؛ ولی از جزئیات آن چیزی نمی گوید.

موضوع عجیب تر این است که حکم صادر شده برای عادل فردوسی پور بدل از شلاق بوده و نه شلاق! اینکه چطور جهانیان به راحتی به خودش اجازه داده از حکم شلاق نام ببرد، جای سؤال است.

موضوع دیگر اینکه عادل جریمه بدل از شلاق را پرداخته و با یک و نیم میلیون تومان این پرونده عجیب و غریب سرهم شده است.

چرا حکم عادل جای سؤال دارد؟

موضوع اعلام شده در رادیو از سوی مالک سابق باشگاه نفت سؤالات زیادی را به جا گذاشته که پاسخ به هرکدام از آنها می تواند شروع یک موضوع جدید باشد. چرا با وجود اینکه نزدیک به دو ماه از حکم تجدید نظر گذشته و پرونده مختومه شده است، این موضوع دوباره رسانه ای می گردد؟ چرا حکم بدل از شلاق به حکم تحمل شلاق تغییر داده شده و در رسانه عنوان می گردد؟

مهم تر از اینها، چطور چند پرونده بعد از تعطیلی برنامه 90 علیه این برنامه و عادل فردوسی پور در یک سال گذشته به جریان می افتد و همه هم اصرار دارند پرونده ها به دادگاه کشیده گردد؟ اصلا چطور همین جهانیان که از رو شدن چند ثانیه ای حکمش در برنامه چند سال پیش، شاکی بوده، حالا دوباره کاری می نماید تا حکم خودش رسانه ای گردد؟ آیا جریانی معین پشت شکایت از عادل فردوسی پور است؟ آیا سالم ماندن عادل فردوسی پور، کسی که می گفت از پیامک های برنامه اش مثل ناموسش مراقبت می نماید، به ضرر جریانی خاص است؟

-

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1077

به "پشت پردۀ محکومیت سازی برای عادل فردوسی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پردۀ محکومیت سازی برای عادل فردوسی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید