پوتین: خروج آمریکا از INF اشتباه بزرگی بود

به گزارش عکس پارسی، رئیس جمهوری روسیه می گوید، خروج آمریکا از پیمان نیروهای اتمی میان برد یا INF یک اشتباه بزرگ بود که به خطر یک رقابت جدید تسلیحات اتمی می انجامد.

پوتین: خروج آمریکا از INF اشتباه بزرگی بود

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در اوت 2019 آمریکا از پیمان نیروهای اتمی میان برد خارج شد و علت آن را نقض ادعایی مفاد این توافق دانست.

حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید که این اقدام از سوی دولت واشنگتن یک اشتباه بزرگ و فاحش است که به خطر از سرگیری رقابت تسلیحات اتمی منجر می شود.

وی اضافه نمود: ما خروج آمریکا از پیمان INF را که در نتیجه توقف عملکرد آن است، یک اشتباه جدی می دانیم که خطر از سرگیری و تجدید یک رقابت تسلیحات موشکی و تقابل بالقوه و لغزش به سوی یک تنش بدون کنترل را افزایش می دهد.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، این پیمان که واشنگتن در 2019 از آن خارج شد یک مولفه کلیدی در ساختار امنیتی جهانی بود و به دلیل تنش بین ناتو و روسیه، تهدیدهای ناشی از عدم وجود آن در اروپا آشکار است.

وی اضافه نمود: این پیمان نقش ویژه ای در حفظ پیش بینی و مهار در بخش مربوط به موشک در سراسر اروپا داشت.

مسکو همچنین اعلام کرده که روسیه آماده انجام اقدامات لازم برای کاهش تاثیر ناشی از متوقف شدن این پیمان است.

در فوریه 2019، واشنگتن بیان نمود که یک اعلامیه شش ماهه مبنی بر خروج از این پیمان می دهد؛ این توافق در 1987 با هدف ممنوعیت موثر تمامی موشکی های میان برد و کوتاه برد بالستیک، موشک های کروز و پرتابه ها بین روسیه و آمریکا امضا شد.

یکی از دلایل ذکر شده برای تصمیم ایالات متحده در خروج از این پیمان، ناکامی روسیه در بازگشت به انطباق کامل و تأیید شده از طریق انهدام سیستم موشکی غیر منطبق موشکی اعلام شد.

در اوت همان سال، آمریکا به صورت یکجانبه از این پیمان خارج شد و بیان نمود، مسکو به شخصه مسئول متوقف شدن این پیمان است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1223

به "پوتین: خروج آمریکا از INF اشتباه بزرگی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: خروج آمریکا از INF اشتباه بزرگی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید