ژاپن نام دوره جدید امپراتوری را اعلام نمود

به گزارش عکس پارسی، امپراتور در ژاپن هیچ قدرت سیاسی ندارد و سمتی کاملا تشریفاتی است. تحلیف رئیس دولت، اعلام رسمی قوانین جدید، و استقبال از مقامات حکومتی خارجی از جمله وظایف امپراتور است. مقام پادشاه ژاپن با مذهب شینتو پیوند دارد و امپراطور هنوز مراسم مذهبی را انجام می دهد.

ژاپن نام دوره جدید امپراتوری را اعلام نمود

عکس پارسی- دولت ژاپن نام عصر جدید امپراتوری این کشور را که از اول ماه مه شروع می گردد، خاطرنشان کرد.

بی بی سی نوشت: در آخرین روز ماه آوریل تنو آکیهیتو، امپراتور 83 ژاپن کنار می رود و جای او را فرزندش، شاهزاده ناروهیتو می گیرد.

دولت اعلام نموده که با شروع امپراتوری ناروهیتو نام عصر جدید به ریوا تغییر خواهد نمود. این اسم ترکیبی، ترجمه ای معادل صلح فرخنده یا توازن منظم دارد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن معنی این اسم را تشریح را کرد. او گفت برای نخستین بار برای نامگذاری دوره امپراتوری بجای تاریخ ادبیات چینی از اشعار ژاپنی استفاده شده است.

ریوا از ترکیب دو واژه ری به معنی نظم و یا فرمان و وا به معنی صلح و یا توازن تشکیل شده است.

نامگذاری دوره های امپراتوری در ژاپن مدرن از سال 1868 شروع شده و تاکنون چهار دوره داشته است. دوره های امپراتوری گنگو نام دارد که ریشه آن چینی است.

شروع دوره امپراتوری در ژاپن یک مبدا تاریخی حساب و در کنار تقویم میلادی استفاده می گردد. برای مثال اول ماه مه که دوره امپراتور بعدی شروع می گردد، مبدا جدید تقویم ژاپنی است و سال جاری ریوا 1 نام خواهد گرفت.

دوره فعلی که با شروع امپراتوری آکیهیتو از سال 1989 شروع شده، هیسه ای نام دارد که معنی اش به دست آوردن صلح است.

سال 2018، هیسه ای 30 نام داشت که نشان دهنده سی امین سال سلطنت امپراتور آکیهیتو است.

امپراتور آکیهیتو پس از مرگ پدرش، هیروشیو، در سال 1989 به تخت سلطنت نشست.

حدود سه سال پیش امپراتور آکیهیتو خاطرنشان کرد که مایل است به دلیل سلامت جسمانی در سال 2019 از مقام خود کنار رود.

این نخستین بار در بیش از 200 سال گذشته است که یک امپراتور ژاپنی استعفا می دهد.

امپراتور در ژاپن هیچ قدرت سیاسی ندارد و سمتی کاملا تشریفاتی است. تحلیف رئیس دولت، اعلام رسمی قوانین جدید، و استقبال از مقامات حکومتی خارجی از جمله وظایف امپراتور است. مقام پادشاه ژاپن با مذهب شینتو پیوند دارد و امپراطور هنوز مراسم مذهبی را انجام می دهد.

حدود سه سال پیش طبق یک نظرسنجی اکثریت مردم ژاپن از تمایل امپراتور برای کناره گیری حمایت نموده و گفته بودند باید کناره گیری امپراتور در کشور قانونی گردد.

در پی افزایش تمایل مردم برای کناره گیری امپراتور، دولت ژاپن اقدام به تصویب طرحی کرد که به امپراتور آکیهیتو اجازه کناره گیری داد. اما این طرح صرفا همین دفعه اجازه داده است تا امپراتور کناره گیری کند و به پسر او یا جانشینان بعدی اجازه کناره گیری نمی دهد.

امپراتور آکیهیتو پس از مرگ پدرش، هیروشیو، در سال 1989 به تخت سلطنت نشست.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 173

به "ژاپن نام دوره جدید امپراتوری را اعلام نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن نام دوره جدید امپراتوری را اعلام نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید