یونان گهواره تمدن اروپا

به گزارش عکس پارسی، امروز می خواهیم سفری را در زمان و مکان شروع کنیم، تاریخ را در نوردیم و به سرزمینی برویم که فلاسفه در حال تبیین چگونگی آفرینش هستند. Hellas یا یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است، این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق از طریق دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است. یونان نام فارسی این کشور است.

یونان گهواره تمدن اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه نویسی (شامل هردو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است.

معابد خدایان

آکروپولیس (Acropolis) به معنای شهر بلند مرتبه به دژی که در بلندی مستقر شده است گفته می گردد. البته به دلیل اهمیت آکروپولیس آتن این نام به یک نام خاص برای آکروپولیس آتن تبدیل شده است. آکروپلیس بر روی یک تپه سنگی صاف که دارای 150 متر ارتفاع از سطح دریاست در داخل شهر آتن یونان بنا شده است. قبلاً این بنا به نام سکروپیا مشتق از نام افسانه ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس اولین پادشاه آتن نامیده می شد. بخش اعظم این بنا در سال های 461 تا 429 پیش از میلاد، در زمان فرمانروایی پریکلس و همزمان با روزهای شکوفایی فکری و هنری آتن، روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. پس از آن و در دوره های مختلف برخی از بناهای آکروپلیس به شکل قصرهای فلورانسی، مسجدهای اسلامی و حرم های ترکی تغییر شکل دادند. یکی از زیباترین جلوه های معماری در این بنا معبد پارتنون است که در زمان پریکلس ساخته شده است.

دلفی(Delphi) نیز یکی دیگر از بناهای تاریخی یونان است که معابد و عبادتگاه های یونانی های باستان را در بر دارد و از طرف یونسکو به عنوان یکی از میراث فرهنگی بشر شناخته شده است. شهر باستانی دلفی در 11 کیلومتری شمال غرب مرکز شهر آتن قرار گرفته است. اهمیت این شهر باستانی به دلیل قرار دریافت معبد آپولو و آمفی تأتر بزرگ آتن است که یکی از چهار بازی سراسری یونان در آن برگزار می شده است.

کنوسوس(Knossos) در جزیره کرت نیز از دیگر بناهای باستانی یونان است که دارای نقاشی های روی دیوار زیبا و موزه های مختلف است. کنوسوس را باید خواستگاه تمدن مینوسی نامید. تمدنی که امروزه به گهواره تمدن اروپایی مشهور است.این تمدن با تجارت دریایی و بازرگانی گسترده با ارتباطی تنگاتنگ با مردمان فنیقیه و مصر باستان شکوفا شد.

بهشت های آسمانی روی زمین

مردم یونان این مکان ها را بهشت های آسمانی می نامند و این به دلیل شکل صخره هایی است که حدود 60 میلیون سال پیش در اینجا بوجود آمده است. معابدی بی نظیر بر راس صخره ها ساخته شده که در اثر زمین لرزه و شرایط آب و هوایی به شکلی چشم نواز و زیبا درآمده اند. همچنین فرسایش هایی که در درون غارهای این نواحی اتفاق افتاده باعث کشف رادیوکربن هایی شده است که وجود انسان های اولیه در 50 هزار سال پیش را اثبات می نمایند. این مکان های زیبا شهر متیئورا (Metéora) را تشکیل می دهند. این شهر جزو میراث جهانی یونسکو بوده و شهر کالامباکا در مجاورت آن واقع شده است. صومعه مقدس وارلام، صومعه سنت باربارا و دیگر کلیساهای ارتدکس شرقی در این شهر بر فراز صخره ها قرار دارند.

منبع: لست سکند
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 597

به "یونان گهواره تمدن اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یونان گهواره تمدن اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید