5 دلیل جدی احساس تشنگی مداوم

به گزارش عکس پارسی، احساس تشنگی شدید و مداوم اغلب یکی از نخستین نشانه های دیابت است.

5 دلیل جدی احساس تشنگی مداوم

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از ایزی هلث آپشنز نوشت: همه ما می دانیم که تامین آب مورد احتیاج بدن برای حفظ شرایط مطلوب سلامت اهمیت دارد. این مساله طی ماه های گرم تابستان از اهمیت بیشتری نیز برخوردار می گردد. ورزش کردن، باغبانی یا حتی نشستن زیر نور خورشید برای مدتی طولانی در یک روز گرم و مرطوب می تواند موجب تعریق گردد. شما به وسیله تعریق آب بدن خود را از دست می دهید و برای پرهیز از کم آبی بدن باید این آب از دست رفته را جایگزین کنید.

بدن با با ایجاد احساس تشنگی به افزایش دمای بدن و تعریق واکنش نشان می دهد و پیامی روشن درباره احتیاج به مصرف آب را ارائه می نماید.

اما دلایل دیگری نیز برای احساس تشنگی وجود دارند و اگر همیشه با این احساس روبرو هستید، بدون در نظر دریافت این که چه میزان آب می نوشید یا در چه شرایط آب و هوایی قرار دارید، این می تواند نشانه ای از بروز مساله ای جدی تر باشد.

5 بیماری که موجب احساس تشنگی می شوند

هیچگاه نباید روبروه با احساس تشنگی شدید و غیر قابل تحمل را نادیده بگیرید؛ به ویژه اگر با علائم دیگر همراهی می گردد. این می تواند به بروز مساله ای جدی در بدن اشاره داشته باشد.

دیابت

احساس تشنگی شدید و مداوم اغلب یکی از نخستین نشانه های دیابت است. زمانی که بدن شما به میزان کافی انسولین فراوری نمی نماید یا به طور موثر از آن استفاده نمی نماید، گلوکز بیش از حد در بدن جمع می گردد. گلوکز در ادرار آب بیشتری جذب می نماید و تکرر ادرار را به همراه دارد. این شرایط می تواند به کم آبی بدن و احساس تشنگی منجر گردد.

کم خونی

کم خونی یا آنمی به معنای آن است که بدن به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم در اختیار ندارد. این می تواند به واسطه تخریب یا از دست دادن بیش از حد گلبول های قرمز یا ناتوانی بدن در فراوری آنها رخ دهد.

کم خونی خفیف احتمالا موجب احساس تشنگی در فرد نمی گردد اما در موارد کم خونی شدید، فرد می تواند با احساس تشنگی مداوم روبرو گردد. او همچنین ممکن است سرگیجه، ضعف و تعریق بیشتر را تجربه کند.

بیماری کلیوی

کلیه های آسیب دیده نمی توانند به خوبی مایعات را در خود نگه دارند و بدن برای پیشگیری از کم آبی، به وسیله ایجاد احساس تشنگی شما را به نوشیدن آب بیشتر تشویق می نماید.

با این وجود، تعادلی ظریف در اینجا وجود دارد. اگر به بیماری مزمن کلیه مبتلا هستید، باید به تورم یا افزایش فشار خون خود توجه داشته باشید که می تواند نشان دهنده احتباس آب بیش از حد در بدن و اعمال فشار بیشتر بر قلب باشد.

مسائل تیروئید

زمانی که غده تیروئید بیش از حد زیاد یا کم هورمون تیروئید فراوری می نماید که به ترتیب به نام های پرکاری و کم کاری تیروئید شناخته می شوند، شما می توانید اضطراب، خشکی دهان، و علائم دیگر که به احساس تشنگی منجر می شوند را تجربه کنید.

دیابت بی مزه

دیابت بی مزه شرایطی نادر است و می تواند موجب احساس تشنگی و تکرر ادرار در فرد گردد. در بیشتر افراد، کلیه ها حدود یک یا دو کوارت (حدود یک یا دو لیتر) ادرار در روز دفع می نمایند. فردی مبتلا به دیابت بی مزه می تواند تا 20 کوارت ادرار بی مزه در روز نیز دفع کند. ادرار دفع شده ظاهر و بویی شبیه به ادرار عادی ندارد زیرا اساسا تنها آب است که از بدن دفع می گردد.

موارد دیگری که می توانند موجب احساس تشنگی شوند

بعضی انتخاب های سبک زندگی و داروها نیز می توانند موجب احساس تشنگی زیاد و مداوم در انسان شوند.

سیگار کشیدن

تنباکو می تواند بر میزان بزاق فراوریی در دهان تاثیرگذار بوده و آن را کاهش دهد. این می تواند به خشکی دهان و احساس تشنگی مداوم منجر گردد. همچنین، سیگار کشیدن می تواند موجب غلیظ تر شدن بزاق گردد، از این رو دیگر حالت آبکی نداشته و نمی تواند وظیفه خود برای مرطوب نگه داشتن دهان را به درستی انجام دهد.

یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات

یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم غذایی کتو می تواند موجب احساس تشنگی در فرد گردد زیرا کربوهیدرات ها آب را جذب و در بدن نگه می دارند. بدون آنها، تکرر ادرار افزایش می یابد و فرد بیشتر اوقات با احساس تشنگی روبرو خواهد شد.

داروهای ادرارآور

داروهای ادرارآور اغلب برای درمان فشار خون بالا و همچنین نارسایی احتقانی قلب تجویز می شوند. داروهای ادرارآور برای دفع مایع اضافه از بدن طراحی شده اند که وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند. اما این شرایط می تواند احساس تشنگی بیشتر را نیز به همراه داشته باشد.

سخن پایانی: به بدن خود توجه کنید

به سیگنال هایی که بدن برای شما ارسال می نماید توجه داشته باشید.

اگر با احساس تشنگی روبرو هستید، این شرایط را نادیده نگیرید. یک لیوان آب ساده مصرف کنید یا برای افزایش جذابیت نوشیدن آب می توانید مقداری آبلیمو و نعناع به آن اضافه کنید. زمانی که دیگر تشنه نیستید، نوشیدن آب را متوقف نموده و خود را مجبور به انجام کاری نکنید.

همچنین، به هر تغییر دیگری که همراه با احساس تشنگی در بدن رخ می دهد، توجه داشته باشید، به ویژه اگر بیش از حد معمول با احساس تشنگی روبرو هستید. اگر به مساله ای مشکوک هستید، مراجعه به پزشک برای آنالیز دقیق شرایط همیشه گزینه خوبی محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1085

به "5 دلیل جدی احساس تشنگی مداوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 دلیل جدی احساس تشنگی مداوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید