5 شیوه تاثیر تحول آفرینی فناوری بلاک چین بر مدیریت منابع انسانی

به گزارش عکس پارسی، 1- بلاک چین (Blockchain) می تواند در برابر جرائم سایبری از منابع انسانی محافظت کند. وظایف و فعالیت های حوزه مدیریت منابع انسانی، مواردی، چون رسیدگی به بسیاری از اطلاعات شخصی و اقتصادی بسیار حساس را در بر می گیرد. بخش های منابع انسانی ممکن است اطلاعات مربوط به حقوق، بیمه درمانی، امور اقتصادی و بانکی، سوابق انضباطی و مواردی دیگر را دریافت و نگهداری نمایند. همه این ها در معرض خطر سوءاستفاده قرار دارند.

5 شیوه تاثیر تحول آفرینی فناوری بلاک چین بر مدیریت منابع انسانی

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از hrtechnologist.com در ادامه این مطلب آمده است: با استفاده از فناوری بلاک چین، توانایی مجرمان برای دستیابی به این داده ها کاهش می یابد و در بسیاری از موارد، عملا حذف می گردد. از آنجا که سوابقی که در بلاک چین ذخیره می شوند غیرمتمرکزند، هیچ مکانی برای دسترسی و خراب کردن داده ها توسط هکر ها وجود ندارد. علاوه بر این، هرگونه تغییری که ایجاد گردد باید مجاز بوده و تایید شده باشد.

2- فرایند جذب و استخدام توسط فناوری بلاک چین تحول می یابد. درحال حاضر، روش های استاندارد جست وجوی کارجویان، تصمیم گیری درباره فراخوان آن ها و انجام فرآیند تایید قبل از استخدام می تواند به طرز دردناکی کند بوده و از آن بدتر، می تواند با عدم دقت و احتمال تقلب همراه باشد.

به عنوان مثال، بعضی از کارکنان ممکن است رزومه خود را با توجه به احتیاج های شغل مورد علاقه شان تغییر دهند، حتی می توانند منابعی را جعل نمایند. ممکن است چند روز طول بکشد تا مدیران حوزه جذب و استخدام، پاسخ مراجع آگاه درباره سوابق کارجویان را دریافت نمایند و بعضی از شرکت ها به دلیل عدم مسوولیت، تمایلی به گردآوری اطلاعات کامل درباره کارکنان قبلی خود نداشته باشند.

حال تصور کنید که اگر سوابق کارکنان در بلاک چین ذخیره شده بود، متقاضیان همکاری می توانستند اختیار دسترسی به اطلاعات اولیه مورداحتیاج برای استخدام که در بلاک چینشان ذخیره شده را به کارفرمایان بالقوه ارائه نمایند. این اطلاعات می تواند سوابق استخدامی، توصیه نامه ها، سوابق تحصیلی و موارد دیگر را در بر گیرد. به گفته یکی از کارشناسان حوزه جذب و استخدام، تایید استخدام توسط عنصر انسانی می تواند بسیار ناامید نماینده بوده و سبب بروز خطا باشد. فناوری بلاک چین می تواند به حذف این عنصر از فرآیند ذی ربط یاری کند.

3- قرارداد های هوشمند، پرداخت های کارکنان موقت را تسهیل می نماید. کارکنان موقت و پیمانکاران معمولا باید منتظر بمانند تا کارکرد و صورتحسابشان در فرآیندی دستی مورد تایید قرار گیرد. شرکت هایی که به بهره گیری از فناوری بلاک چین رو می آورند، می توانند با اتوماتیک کردن این فرآیند و به وسیله استفاده از قرارداد های هوشمند، حقوق کارکنان را بی درنگ پرداخت نمایند. قرارداد های هوشمند به شرکت ها و کارکنان امکان می دهد که معیار های دریافت حقوق را معین نمایند.

با تحقق این معیار ها و اجرای قرارداد هوشمند، پرداخت بلافاصله انجام می گردد. به عنوان مثال، قرارداد هوشمند می تواند به گونه ای طراحی گردد که باری توسط راننده مستقلی که قراردادش صرفا برای انتقال بار است و ارتباط استخدامی با شرکت ندارد به صورت سالم به مقصد تحویل گردد و به محض تحویل بار سالم، پرداخت انجام گردد. این شیوه نه تن ها به پیمانکار یاری می نماید تا هزینه پرداختی را به صورت اتوماتیک دریافت کند، بلکه می تواند از شرکت ها در برابر فاکتور های جعلی نیز محافظت کند.

با رشد اقتصاد اشتغال موقت، این امر باعث جذابیت بیشتر شرکت ها برای کارکنان دورکار خواهد شد. با افزایش توانایی شرکت ها در جذب کارکنان ماهر از سراسر دنیا، اهمیت این موضوع بیشتر هم خواهد شد.

4- فناوری بلاک چین می تواند دقت داده های مربوط به زمان حضور و غیاب را بهبود بخشد. به زبان ساده، فناوری بلاک چین ما را خاطرجمع می نماید که سوابق (از هر نوع) دقیق بوده و در برابر تغییرات غیرمجاز رسوخ ناپذیرند. یعنی با استفاده از آن می توان از صحت اطلاعات گردآوری شده به وسیله سیستم های حضور و غیاب و عدم دستکاری آن ها اطمینان داشت.

5- شرکت ها می توانند برای پرداخت دستمزد ها به وسیله رمزارز از فناوری بلاک چین استفاده نمایند. آیا مدیران منابع انسانی باید دلیل اصلی وجود فناوری بلاک چین را نادیده بگیرند؟ شاید نه. با توجه به شرکت هایی که در سطح دنیا به استخدام نیرو می پردازند، پرداخت دستمزد به صورت رمزارز ها می تواند منطقی باشد. کارکنان می خواهند به راحتی به پول خود دسترسی داشته باشند، آن را جابه جا نمایند و به آسانی از آن برای خرید کالا ها و خدمات استفاده نمایند. با ارائه سیستم های حقوق و دستمزد مبتنی بر رمزارزی که توسط فناوری بلاک چین پشتیبانی می گردد، شرکت ها می توانند کارکنان بیشتری را در مقیاس دنیای جذب نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1488

به "5 شیوه تاثیر تحول آفرینی فناوری بلاک چین بر مدیریت منابع انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 شیوه تاثیر تحول آفرینی فناوری بلاک چین بر مدیریت منابع انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید