9 موردی که نباید به فرد مضطرب بگوییم

به گزارش عکس پارسی، صنام حافظ، روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک می گوید: اگر بخواهیم دوست یا عزیزی را از استرس و نگرانی در بیاوریم، اغلب گفتن جملات مناسب سخت است. غریزه طبیعی این است که برای به حداقل رساندن اضطراب، به آنها اطمینان دهیم همه چیز خوب است؛ اما این روش به درستی نتیجه نمی دهد. در ادامه با خبرنگاران زندگی همراه باشید تا بدانیم در شرایط سخت چطور می توانیم به دیگران یاری کنیم.

9 موردی که نباید به فرد مضطرب بگوییم

1. نگران نباش

حافظ می گوید: گفتن جملاتی مانند نگران نباش یا همه چیز مرتب است نمی تواند یاریی به بهتر شدن حال کسی کند. اضطراب طیف وسیعی دارد، از خفیف تا شدید و متغیرهایی که فرد را تحت تأثیر قرار می دهند، متعدد هستند. به یاد داشته باشید که آنها اضطراب را انتخاب نکردند و کنترل احساسات برای آنها بسیار سخت است. به زبان بهتر، اگر شما نتوانید با کلمات درست به آنها آرامش را بازگردانید، گفت و گوها به سوی گزافه گویی می رود. شرایط در این صورت برای افراد مضطرب نه تنها بهتر نمی گردد بلکه تشدید هم می گردد.

2. به خودت متکی باش

جملاتی که بیان می کنیم در واقع طرف مقابل را تشویق به انجام اعمالی می نماید که اگر شخص در انجام آن ناتوان باشد اضطراب او را تشدید می نماید و نا امیدی را هم افزایش می دهد. امی اکسل، روانکاو آریزونا، می گوید: اضطراب هم مانند تمام بخش های سلامت روانی و فکری است. اکسل می گوید: بهتر است که با احساسات خود صادقانه رو به رو شوید و اضطراب را احساس منفی نشناسید. می توانید برای شروع یاری به کسانی که اضطراب دارند بپرسید: چه احساسی دارند؟ چه چیزی باعث به وجود آمدن این احساس شده است؟ برای بازیافتن آسایش خود آیا راهی را در نظر دارند؟ چه یاریی از دست ما بر می آید؟.

3. خودت را مریض می کنی

حافظ می گوید: شما می توانید با کلمات اشتباه افراد را نگران کنید. مغز ما به تمام بدن ما متصل است. استرس می تواند باعث اضطراب، تغییر گردش خون و هورمون باشد که منجر به بیماری های روده یا فشار خون می گردد. برای مثال، ما اغلب برای شروع همدلی با افراد، لحن صحبت خود را محبت آمیز و شروع به گفتن جملات مثبت می کنیم. مانند همه چیز درست می گردد و وقتی به نتیجه نمی رسیم می گوییم: اگر در این حال بمانی خودت را مریض می کنی در این گفت و گو ما به طور غیر مستقیم به مغز طرف مقابل می گوییم از این همه فشار استرسی باید مریض شوی. نباید از این جمله به اسم یک تکنیک رهایی از استرس استفاده کنیم.

4. استراحت کن

کسی که به اضطراب دچار است را نمی توانیم به استراحت کردن دعوت کنیم. گفتن این جمله مانند این می ماند به کسی که سرما خورده است بگوییم عطسه نکن.

5. انقدر فکر نکن

الکس می گوید: اضطراب، افراد را در بالاترین سطح هشدار قرار می دهد و در این شرایط هر موضوع کوچکی می تواند نگران نماینده و خطرناک تلقی گردد. جالب است بدانید که ژن های ما بر حالات روحی ما هم اثر دارند. بنابراین فکر کردن یا نکردن به افکاری که مار را مضطرب می نمایند قابل کنترل نیستند و تکرار جملات انقدر بهش فکر نکن طرف مقابل شما را عصبی می نماید.

6. به یک نوشیدنی احتیاج داری!

الکس می گوید: خود درمانی در روانشناسی منجر به انواع دردسرها می گردد. بسیاری از افرادی که از اضطراب رنج می برند هم مسائل سوء مصرف مواد دارند بنابراین پیشنهاد استفاده از هر گونه مواد تغییر دهنده خلق و خو ممنوع است.

در این باره بخوانید:

این جملات را به افرادی که طلاق گرفته اند نگویید

چگونه عظیم ترین منابع استرس در خانه را کنترل کنیم؟

7. از استرسی بودن دست بردار

استرس و اضطراب یک چیز نیست. با این حال، اغلب به طور تعویضی مورد استفاده قرار می گیرند. حافظ می گوید: استرس پاسخی فیزیکی به موقعیت ها و اتفاقات است. به گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، علائم استرس شامل تپش قلب، افزایش فشار خون، برافروختن صورت، نوسانات خلقی، و اضطراب است. از سوی دیگر اضطراب بر فکر اثر می گذارد. او می گوید: اغلب استرس و اضطراب با هم ظاهر می شوند، یا در خصوص اضطراب، می توان گفت که با استرس شروع می گردد.

8. مرد شو!

این جملات را متاسفانه به بعضی از مردان می گوییم که از نظر روانی احساس امنیت و ثبات نمی نمایند. در واقع با این حرف اضطراب آنها را محصول نابالغی شان می دانیم که نوعی عیب جویی به تعداد می رود. در آن شرایط و موقعیت حساس، افراد در پی حمایت روانی از سوی شما هستند نه عیب جویی.

9. من هم استرس دارم

با گفتن جمله من هم استرس دارم به احساس نگرانی شخص مقابل بی اهمتی می کنید و باعث تشدید نگرانی و اضطراب در او می شوید. بهتر است با گوش دادن بدون قضاوت از فرد مضطرب حمایت کنید. در خصوص اضطراب خود صحبت نکنید.

منبع: د هلثی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1727

به "9 موردی که نباید به فرد مضطرب بگوییم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 موردی که نباید به فرد مضطرب بگوییم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید