افزایش فراوری روزانه نفت عربستان به 10 میلیون بشکه

به گزارش عکس پارسی، انتظار می رود عربستان سعودی فراوری نفت خود را تا سرانجام سال 2021 به 10 میلیون بشکه در روز افزایش دهد که 1.5 میلیون بشکه در روز بالاتر از ماه مه خواهد بود.

افزایش فراوری روزانه نفت عربستان به 10 میلیون بشکه

به گزارش خبرنگاران، فروخ سوسا، اقتصاددان امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گلدمن ساکس برآوردش از فراوری نفت عربستان سعودی را در مقایسه با پیش بینی قبلی به میزان 500 هزار بشکه در روز افزایش داد.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس همچنان بر این باور است که قیمت نفت برنت تابستان سال جاری تحت تاثیر بهبود سریع تقاضای جهانی به 80 دلار صعود می نماید.

طبق اطلاعات منابع ثانویه اوپک که در گزارش ماهانه این گروه منتشر شد، عربستان سعودی در ماه مه پایین 8.5 میلیون بشکه در روز نفت فراوری کرد که 345 هزار بشکه در روز بالاتر از آوریل بود. این افزایش در راستای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه اوپک پلاس صورت گرفت.

بر اساس پیش بینی گلدمن ساکس، فراوری نفت عربستان سعودی تا انتها ژوییه به 9.5 میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود و تا انتها سال جاری به 10 میلیون بشکه در روز و در سال میلادی آینده به 10.5 میلیون بشکه در روز می رسد.

بهبود تقاضای جهانی برای نفت و بهبود قوی تقاضای داخلی برای نفت باعث شده است گلدمن ساکس پیش بینی خود از رشد مالی عربستان سعودی را بالاتر ببرد. این بانک آمریکایی اکنون انتظار دارد اقتصاد عربستان سعودی 4.5 درصد در سال 2021 رشد کند در حالی که پیش بینی قبلی رشد 2.5 درصدی بود.

در مقابل، صندوق بین المللی پول رشد مالی عربستان سعودی در سال میلادی جاری را 2.9 درصد پیش بینی نموده است. این وام دهنده جهانی در آوریل با اشاره به قیمت بالاتر نفت و بهبود اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت، حداقل قیمت نفت که فراوریکنندگان نفت خاورمیانه برای تامین هزینه های خود احتیاج دارند را پایینتر برد و پیش بینی کرد قیمت سر به سر نفت برای عربستان سعودی از 77.90 دلار در سال 2020 به 65.70 دلار در سال 2022 کاهش پیدا می نماید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین، آمار رسمی نشان داد بخش غیرنفتی عربستان سعودی در سه ماهه نخست سال 2021 به میزان 2.9 درصد رشد کرد. با این حال فراوری ناخالص داخلی این کشور بر مبنای سالانه سه درصد کاهش یافت که ناشی از رشد منفی 11.7 درصدی بخش نفتی در سه ماهه نخست سال 2021 بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1649

به "افزایش فراوری روزانه نفت عربستان به 10 میلیون بشکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فراوری روزانه نفت عربستان به 10 میلیون بشکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید