15 میلیارد دلار سرمایه گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران

به گزارش عکس پارسی، عراق در کوشش برای کاهش وابستگی به واردات انرژی ایران، به دنبال انجام 15 میلیارد دلار سرمایه گذاری به همراه بعضی از شرکای انرژی خود به منظور افزایش فراوری داخلی گاز است.

15 میلیارد دلار سرمایه گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران

به گزارش خبرنگاران، احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه که توسط شبکه قطری الجزیره پخش شد، اظهار کرد: سرمایه گذاری در این پروژه ها به افزایش فراوری گاز به چهار میلیارد فوت مکعب در روز یاری خواهد نمود و اجازه می دهد حداکثر 16 گیگاوات برق فراوری گردد.

این پروژه ها شامل برنامه توسعه سه میلیارد دلاری برای شرکت گاز بصره است که اسماعیل در این کنفرانس مطبوعاتی به آن اشاره نمود.

به گفته وزیر نفت عراق، شرکت گاز بصره که شرکت های شل، میتسوبیشی و شرکت دولتی گاز جنوب عراق سهامداران آن هستند، با هزینه سه میلیارد دلار فراوریش را از یک میلیارد فوت مکعب در روز فعلی به 1.4 میلیارد فوت مکعب در روز تا سال 2025 افزایش خواهد داد. برنامه نهایی برای شرکت گاز بصره رسیدن به فراوری 2.4 میلیارد فوت مکعب گاز در یک بازه زمانی نامشخص است.

شرکت شل 44 درصد، شرکت گاز جنوب 51 درصد و میتسوبیشی 5 درصد سهم در گاز بصره دارند که گاز همراه نفت را در میادین جنوبی عراق استخراج نموده و به منظور فراوری برق منتقل می نماید.

مداخله آمریکا

عراق از سوی آمریکا برای کاهش وابستگی به گاز و برق ایران تحت فشار نهاده شده است. این واردات برای جلوگیری از قطعی متداول برق در این کشور به خصوص در ایام تابستان که دمای هوا به 50 درجه می رسد، لازم است. عراق از سال 2018 معافیتهای آمریکا را برای ادامه واردات انرژی ایران دریافت نموده که همان سال هدف تحریمهای واشنگتن نهاده شد.

وزیر نفت عراق 22 آوریل گفته بود عراق انتظار دارد تا سال 2024 تا 2025 با سرعت دریافت پروژه ها برای افزایش فراوری داخلی گاز، از وابستگی به صادرات گاز ایران رها گردد.

عراق عمدتا به گازی متکی است که به همراه نفت فراوری می گردد اما فراوری نفت این کشور به دلیل مشارکت در توافق کاهش فراوری اوپک پلاس محدود شده و در نتیجه توانایی این کشور برای فراهم کردن خوراک برای فراوری نیرو نیز کاهش پیدا نموده است.

گازی که در میادین نفتی فراوری می گردد، عمدتا می سوزد و طبق اعلام بانک دنیای، عراق دومین رکورددار مشعل سوزی در دنیا پس از روسیه در سال 2020 بوده است.

عراق به منظور افزایش فراوری گاز، پروژه های مربوط به جمع آوری گاز در میادین نفتی را سرعت بخشیده است.

پروژه های توتال

وزارت نفت عراق سال جاری تفاهم نامه ای با توتال به منظور توسعه پروژه های جمع آوری گاز همراه نفت و نیروی خورشیدی با هزینه هفت میلیارد دلار امضا کرد. این پروژه های گازی در دو مرحله توسعه پیدا خواهند کرد و شامل فراوری 600 میلیون فوت مکعب در روز می شوند.

وزارت نفت عراق همچنین در آوریل به شرکت چینی دولتی سینوپک قراردادی را به منظور توسعه میدان گازی منصوریه در استان شرقی دیاله اعطا کرد که به گفته اسماعیل حدود 2.1 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. سینوپک 49 درصد در این پروژه سهم دارد که شامل فراوری اولیه 50 میلیون فوت مکعب گاز خواهد بود که نهایتا به 300 میلیون فوت مکعب در روز افزایش پیدا می نماید.

بر اساس گزارش پلاتس، وزارت نفت عراق همچنین سرگرم مذاکره با شرکت های آمریکایی و سایر سرمایه گذاران به منظور توسعه میدان گازی عکاظ در نزدیکی مرز با سوریه هستند. به گفته وزیر نفت عراق، مذاکرات فنی آهسته بوده اما این پروژه سرمایه گذاری سه میلیارد دلار را برای فراوری 300 میلیون فوت مکعب در روز در نظر گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1614

به "15 میلیارد دلار سرمایه گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 میلیارد دلار سرمایه گذاری عراق برای کاهش وابستگی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید