افزایش قابل توجه تورم در کشورهای اروپایی

به گزارش عکس پارسی، برای نخستین بار در امسال متوسط تورم اتحادیه اروپا از یک درصد گذشت.

افزایش قابل توجه تورم در کشورهای اروپایی

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به ژانویه با 1.2 درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به 0.9 درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در جهت رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط 1.2 درصد بوده که از ماه قبل 0.9 درصد بیشتر شده است.

خدمات با تورم 0.65 درصدی و کالاهای صنعتی با تورم 0.37 درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده اند و انرژی نیز با تورم منفی 0.41 درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز طی این مدت 0.3 درصد بوده است.

قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه 20 میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد مالی در سطح منطقه یورو هموار کند.

در بین کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم مربوط به لهستان با 3.6 درصد بوده است و پس از این کشور نیز مجارستان و جمهوری چک با 2.9 درصد و 2.2 و رومانی با 2.0 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به یونان با منفی 2.4 درصد بوده است و پس از این کشور، اسلوونی با منفی 0.9 درصد و قبرس با منفی 0.8 درصد قرار دارند.

از طرف دیگر طی این مدت نرخ تورم در بلژیک 0.6 درصد، آلمان 1.6 درصد، فرانسه 0.8 درصد و در ایتالیا 0.7 درصد اندازه گیری شده است. در بین کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز تورم نروژ طی این مدت 2.7 درصد و سوییس منفی 0.6 درصد اندازه گیری شده است.

منطقه یورو شامل 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند. اتحادیه اروپا نیز دارای 27 عضو است که شامل 19 کشور عضو منطقه یورو به علاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1443

به "افزایش قابل توجه تورم در کشورهای اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قابل توجه تورم در کشورهای اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید