افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد

به گزارش عکس پارسی، پس از آنکه مسئولان بنیاد مسکن به هزینه ساخت متری 3.3 تا 4 میلیون تومان مسکن ملی اذعان کردند، وزارت راه و شهرسازی افزایش هزینه ها را تکذیب و اعلام نمود که هنوز نرخها بر اساس برآورد 2.7 میلیون تومان سازمان برنامه و بودجه است و تعدیلهای احتمالی در آینده اعلام می گردد.

افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، اصرار مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر قیمت متری 2.7 میلیون تومان مسکن ملی به نظر می رسد بیش از آنکه پایبندی به تعهدات باشد رویاپردازی درخصوص ثبات تورم مصالح ساختمانی است. موضوع قیمت مسکن ملی هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد؛ از اعلام نرخهای متری 3.3 تا 4 میلیون تومان مسئولان بنیاد مسکن تا انکار این رقمها و اصرار بر نرخ 2.7 میلیون تومان از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی. این در حالی است که سازندگان می گویند اگر قیمت زمین را صفر در نظر بگیریم با توجه به نرخهای کنونی مصالح ساختمانی، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود 5 میلیون تومان تمام می گردد.

واقعیت این است که اوایل مهرماه، سازمان برنامه و بودجه بر اساس نرخ تعدیل سه ماهه دوم امسال قیمت هر متر مربع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را 2.7 میلیون تومان خاطرنشان کرد. مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند که این مبلغ در واقع فراخوان ساخت و نرخ پایه ای است که به پیمانکاران ابلاغ می گردد. این رقم با کاهش 10 درصد یا افزایش 5 درصد به استانها اعلام شده است. بدین صورت که از سازندگان دعوت می گردد تا نرخ مورد نظر خود را بر اساس رقم پایه (2.7 میلیون تومان) اعلام نمایند. هر سازنده ای که افزایش قیمت کمتری نسبت به رقم پایه اعلام کند برنده پروژه خواهد بود و آن را اجرا می نماید.

از سوی دیگر مسئولان می گویند که قیمت نهایی در سرانجام پروژه و بر اساس هزینه هایی است که سازندگان اعلام می نمایند. حال سوال این است که اگر قرار باشد قیمتها در سرانجام معین گردد چه نیازی است که از هم اکنون قیمتهای پایه و علی الحساب برای پیمانکاران معین گردد؟ حتی لزومی به برگزاری مناقصه نیست. می گردد پروژه را به هر پیمانکار دارای صلاحیتی واگذار و صرفا با بررسیهای کارشناسی نرخ، بر کار او نظارت و نهایتا پس از سرانجام پروژه قیمت نهایی را خاطرنشان کرد.

این موضوع که با توجه به نوسانات مالی، از هم اکنون معین قیمت نهایی واحدهای اقدام ملی امکانپذیر نیست، منطقی به نظر می رسد اما یادمان هست که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته قیمتها را بین 2.5 تا 3.5 میلیون تومان در هر متر مربع برآورد می کردند که قطعا بسیاری از متقاضیان بر روی آن حساب باز کردند. آن موقع قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود 4000 تومان بود که هم اکنون به حدود 12هزار تومان رسیده است. سیمان نیز از پاکتی 10 هزار تومان در سال 1397 به 22 تا 24 هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.

روز گذشته خبری در یکی از رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه در یکی از شهرهای استان اصفهان از سوی بنیاد مسکن به متقاضیان مسکن ملی گفته شده واحدهای آنها با هزینه ای بالغ بر 500 میلیون تومان و بدون هزینه زمین ظرف دو سال تکمیل می گردد. جواد حق شناس، معاون بنیاد مسکن ضمن اذعان به هزینه متری 4 میلیون تومان برای این پروژه در شرح اطلاعیه گفته است: چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته گردد شما قرار نیست پل زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن بر عهده شماست؟ ... این پروژه ها 10 طبقه با 2 طبقه زیرزمین هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ساخته می گردد که حدود 43 درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی، افزوده می گردد؛ بنابراین افزایش قیمت این پروژه به حدود متری 4 میلیون تومان، به همین دلیل است.

ساعاتی بعد دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که خبر اعلام شده در مورد افزایش قیمت ساخت یک مترمربع از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن به 3.3 میلیون تومان تکذیب می گردد، خاطرنشان کرد: در این رابطه گفتنی است، در طرح اقدام ملی مسکن، قیمت پایه ساخت یک متر مربع از واحدهای مسکونی بر اساس فهرست بهای منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال 1399 به میزان 2.7 میلیون تومان به دستگاه های متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن ابلاغ شده است. بدیهی است در صورت افزایش احتمالی هزینه های ساخت در مدت زمان اجرای طرح مذکور، میزان افزایش در هزینه ساخت بر اساس تعدیل های رسمی اعلامی سازمان برنامه و بودجه صورت می پذیرد.

در شرایط فعلی که هر روز رقمهای جدیدی از واحدهای اقدام ملی اعلام می گردد، متقاضیان سردرگم شده اند و هیچ تصوری از آینده این طرح ندارند. شاید یکی از دلایل اقبال پایین متقاضیان از طرح اقدام ملی همین موضوع باشد؛ به طوری که از حدود 470 هزار متقاضی تایید شده تا روز سوم آذرماه 158 هزار نفر افتتاح حساب نموده و فقط 100 هزار نفر واریز وجه داشته اند.

مسکن ملی در یک نگاه

شهریوماه 1398 طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه 400 هزار واحدی به تعداد 11 هزار و 560 واحد در روز یکم آبان ماه 1399 به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه به وسیله آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد ساخته می گردد. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان 1399 به متری 2.7 میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به سرانجام رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه نمایند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، سرانجام مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آنها می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1313

به "افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید