افغانستان و ایران تفاهمنامه همکاری امضا می کنند

به گزارش عکس پارسی، تهران (پانا) - ریاست جمهوری افغانستان گفت که وزارت کار و امور اجتماعی این کشور با جمهوری اسلامی ایران در خصوص روابط تجارتی و سطح همکاری ها تفاهمنامه امضا کنند.

افغانستان و ایران تفاهمنامه همکاری امضا می کنند

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه ای نوشته است که در نشستی که در این رابطه در ریاست جمهوری افغانستان برگزار شده بود مسئولان ادارات مختلف در مورد همکاری های اقتصادی دو جانبه، مسائل مهاجرین، راه آهن خواف- هرات، برق و مناسبات فرهنگی و همچنان در مورد مواد تفاهمنامۀ کمیته اقتصادی افغانستان و ایران، صحبت کردند.

در این اطلاعیه آمده است که اشرف غنی رئیس جمهوری به مسئولان ادارات مربوطه گفت که به هدف عملی کردن پیشنهادات ایران، بررسی های همه جانبه را انجام دهند.

وی افزود که صادرات افغانستان باید به بازارهای ایران برسد و موازنه سطح واردات و صادرات میان دو کشور ایجاد گردد.

در این نشست، مقامات افغان تفاهمنامه ها میان وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان و وزارت کار ایران را مورد ارزیابی قرار دادند تا بعد از نهایی شدن به امضا برسند.

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان نیز در اطلاعیه ای گفته است که محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور روز گذشته، با آقای رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری ها میان افغانستان و ایران از طریق ویدیو کنفرانس مورد ارزیابی قرار دادند.

اتمر، با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی کشورش و ملاقات و ملاقات های اخیرش با مقامات تهران گفت: گسترش و تقویت همکاری های دو جانبه در بخش های اقتصادی، تجارتی، امنیتی و تبادل تجربه های فنی میان متخصصان دو کشور، اولویت سیاست خارجی افغانستان با کشور های منطقه به ویژه ایران می باشد.

سپس هر دو طرف درباره طرح های گسترش همکاری در زمینه انتقال انرژی، توسعه تجارت و ترانزیت، افتتاح خط آهن خواف-هرات، پیشنهادها در زمینه سرمایه گذاری های مشترک، آمادگی ها در مورد برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری ها، نهایی سازی پیش نویس یاداشت تفاهم میان دو کشور و نهایی سازی سند جامع همکاری میان کابل و تهران، گفت وگو و تبادل نظر کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1239

به "افغانستان و ایران تفاهمنامه همکاری امضا می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان و ایران تفاهمنامه همکاری امضا می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید