ایران سومین رکورددار جهانی مشعل سوزی در سال 2020

به گزارش عکس پارسی، به گزارش صندوق GGFR بانک جهانی، تولید نفت از 82 میلیون بشکه در روز در سال 2019 به 76 میلیون بشکه در روز در سال 2020 کاهش پیدا کرد و مشعل سوزی جهانی در همین مدت از 150 میلیارد مترمکعب به 142 میلیارد مترمکعب کاهش داشت. آمریکا در کاهش جهانی 70 درصد سهم داشت و با کاهش هشت درصدی تولید نفت و زیرساخت جدید برای استفاده از گاز به منظور جلوگیری از سوختن آن، مشعل سوزی این کشور در سال 2020 به میزان 32 درصد نسبت به سال 2019 کاهش یافت.

ایران سومین رکورددار جهانی مشعل سوزی در سال 2020

آمار ماهواره ای مشعل سوزی نشان داد روسیه، عراق، ایران، آمریکا، الجزایر، ونزوئلا و نیجریه هفت کشور رکورددار مشعل سوزی برای نهمین سال متوالی از زمان آغاز نخستین رصد ماهواره ای در سال 2012 مانده اند. این هفت کشور هر سال 40 درصد از نفت جهان را تولید می کنند اما عامل دو سوم (65 درصد) مشعل سوزی جهانی هستند.

این فرایند نشان دهنده چالش های مختلفی است که این کشورها با آن روبرو هستند. به عنوان مثال آمریکا هزاران پایگاه مشعل سوزی دارد که وصل کردن آن ها به بازار سخت است در حالی که چند میدان نفتی در منطقه سیبری شرقی فدراسیون روسیه که مشعل سوزی بالایی دارند در نقطه دورافتاده ای قرار دارند و فاقد زیرساخت برای جمع آوری گاز استخراج شده به همراه نفت و انتقال آن هستند.

مشعل سوزی سوختن گاز طبیعی در فرآیند استخراج نفت است که به دلیل مسائل مختلف از جمله محدودیت های اقتصادی و بازار و عدم وجود مقررات و اراده سیاسی لازم روی می دهد. مشعل سوزی باعث انتشار آلاینده هایی نظیر دی اکسید کربن و متان در جو زمین می شود. انتشار متان از مشعل سوزی، تأثیر قابل توجهی در گرمایش زمین در کوتاه مدت تا میان مدت دارد زیرا متان 80 برابر قدرتمندتر از دی اکسید کربن است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، زوبین بامجی، مدیر برنامه صندوق GGFR بانک جهانی اظهار کرد: تقریباً 80 دولت و شرکت های نفتی متعهد به صفر کردن مشعل سوزی در یک دهه آینده شده اند و برخی به شراکت جهانی ما پیوسته اند که اتفاق بسیار مثبتی است. پیش بینی های کاهش مشعل سوزی مستلزم سرمایه گذاری قابل توجه بوده و سال ها زمان می برد تا نتیجه بخش باشد. برای نجات جهان از میلیون ها تن آلودگی، شیوه این صنعت 160 ساله باید همین حالا خاتمه پیدا کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1593

به "ایران سومین رکورددار جهانی مشعل سوزی در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران سومین رکورددار جهانی مشعل سوزی در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید