توزیع روزانه 200 تن مرغ گرم در مشهد

به گزارش عکس پارسی، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حال حاضر 250 تا 300 واحد صنفی در سطح مشهد مرغ گرم عرضه می نمایند، گفت: از ابتدا تا سرانجام اسفند ماه به طور میانگین روزانه 185 تن مرغ گرم در مشهد توزیع می شد. با توجه به اینکه در چند روز اول سال کشتارگاه ها تعطیل بودند در حال حاضر روزانه 200 تن مرغ گرم در مشهد در حال توزیع است.

توزیع روزانه 200 تن مرغ گرم در مشهد

علی غفوری مقدم در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص شرایط بازار مرغ در مشهد و دلایل توزیع مرغ با کارت ملی اظهار کرد: مدتی است که نه تنها در خراسان رضوی بلکه در سطح کشور در فرایند تامین و توزیع مرغ با مشکلاتی روبه رو هستیم. همچنین خراسان رضوی به شدت متاثر از استان تهران و استان های دیگر است. در بعضی مواقع مرغ مورد احتیاج خراسان رضوی به وسیله استان گلستان تامین می گردد، یا در بعضی مواقع مرغ به استان تهران ارسال می گردد. به طور کلی شرایط استان ها متاثر از یکدیگر است.

وی اضافه نمود: در حال حاضر تقاضا برای مرغ بسیار افزایش یافته است که دلایل بسیاری دارد. با افزایش قیمت گوشت قرمز، گوشت مرغ کالای جایگزین شده است. همچنین در امسال و در عید نوروز ورود زائرین به مشهد نسبت به ماه های اخیر افزایش یافته است و رستوران ها بازگشایی شده اند، بنابراین حجم تقاضا به شدت افزایش داشته است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: باید برای برطرف این مشکل اقداماتی صورت می گرفت. سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی برای حل این مشکل برنامه ریزی انجام داد و عزم خود را جزم کرد. اما همچنان تقاضا بالا است. سعی شد تا بخشی از این تقاضا به وسیله توزیع مرغ منجمد پاسخ داده گردد. از اواسط اسفند ماه تا امروز 1080 تن مرغ منجمد در بازار توزیع شده با این وجود تقاضا همچنان در شبکه بالا است.

وی اعلام کرد: حدود یک ماه و نیم قبل و بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار استان توزیع کالاهای اساسی مانند روغن، برنج ، شکر و .... به وسیله سامانه شروع شده و با انجام این کار توزیع کالاهای اساسی نظم خوبی پیدا نموده است. در گذشته این صف ها برای روغن نیز وجود داشت ولی پس از مدتی صف ها جمع شدند. با وجود این تجربه مثبت در ستاد تنظیم بازار استان تصمیم گیری شد که توزیع مرغ منجمد و گرم نیز به وسیله کد ملی استفاده گردد.

غفوری مقدم با اشاره به اینکه این موضوع ابتدا برای مرغ منجمد صورت گرفت، مطرح نمود: از چهار روز گذشته توزیع مرغ گرم با کد ملی نیز شروع شده است. فرآیند تامین مرغ گرم با کد ملی با بقیه اقلام تنظیم بازار متفاوت است. زیرا مرغ کالایی نیست که در اختیار سازمان صمت قرار داشته باشد. مرغ در اختیار مرغدار و کشتارکن است و آن ها مرغ را به شبکه توزیع وارد می نمایند.

وی توضیح داد: سازمان صمت تنها در بحث توزیع نظارت انجام می دهد. در جلسه که در مورخ 7 فروردین برگزار شده است تصمیم گرفته شده تا اصلاحاتی در سامانه صورت گیرد. در چند روز آینده افرادی که مرغ را با کد ملی دریافت نموده اند نمی توانند مرغ دریافت نمایند و به تدریج این صف ها جمع خواهد شد. همچنین شبکه توزیع را نیز به سرعت گسترده نموده ایم. در حال حاضر 250 تا 300 واحد صنفی روزانه به طور میانگین 500 کیلوگرم مرغ در سطح مشهد توزیع می نمایند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: مردم بر اساس ذهنیت قبلی تنها به بخش های خاصی از شهر مانند استقلال و ... مراجعه می نمایند اما توصیه می گردد تا مردم در شرایط کرونا به واحدهای صنفی نزدیک مناطق زندگی خود مراجعه نمایند. شبکه توزیع روز به روز گسترده تر می گردد.

وی در خصوص میزان توزیع مرغ در مشهد مطرح نمود: از ابتدای اسفند ماه تا سرانجام اسفند به طور میانگین روزانه 185 تن مرغ در مشهد توزیع می شد. در حال حاضر با توجه به اینکه در چند روز اول سال کشتارگاه ها تعطیل بودند در حال حاضر روزانه 200 تن مرغ گرم در حال توزیع است. با توجه به عید نوروز، اعیاد نیمه شعبان و نزدیکی ماه مبارک رمضان تقاضا بیش از عرضه است. امیدواریم با همکاری سایر دستگاه ها همچون سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی و .... این مشکل حل گردد.

غفوری مقدم در خصوص مقطع زمانی دریافت مرغ با کد ملی و یا کد شناسایی اتباع مطرح نمود: مقطع زمانی این مساله هنوز بسته نشده است. برای این مساله در جلسه تنظیم بازار استان که فردا برگزار می گردد تصمیم گیری خواهد شد و تا زمانی که شرایط مرغ به حالت عادی برگردد مرغ با کد ملی عرضه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1501

به "توزیع روزانه 200 تن مرغ گرم در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع روزانه 200 تن مرغ گرم در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید