صادرات آهن اسفنجی75 درصدرشد کرد

به گزارش عکس پارسی، آنالیز مقاصد صادراتی آهن اسفنجی کشورمان حاکی از آن است که تعداد 20 کشور سال جاری از صادرات ایران استقبال کردند، درحالی که سال گذشته 10 کشور پذیرای آهن اسفنجی ایران بودند، بنابراین قابلیت مطلوب این محصول در ارز آوری و توسعه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

صادرات آهن اسفنجی75 درصدرشد کرد

کارشناسان صنعت فولاد پیش از این پیش بینی کردند که صادرات آهن اسفنجی در نیمه دوم سال جاری روندکاهشی به خود گیرد که بیشتر ناشی از تمرکز کارخانه های فولاد سازی با روش کوره القایی (حدود هفت میلیون تن فراوری) بر روی آهن اسفنجی به جای استفاده از آهن قراضه است، زیرا مشخصه قیمت مناسب یکی از دلایل این رویکرد محسوب می گردد.

همچنین موضوع کمبود گندله از دیگر دلایلی به حساب می آید که فولادسازان بزرگ وارد بازار خرید آهن اسفنجی شوند و به این ترتیب پیامد عرضه کمتر به بازارهای صادراتی را به دنبال داشته باشد.

علاوه براین وزارت صنعت، معدن وتجارت که در دور اول وضع عوارض صادراتی بر روی شماری از اقلام معدنی از مهر ماه سال جاری، از صدور آهن اسفنجی عوارضی مطالبه نمی کرد، اما با هدف بهبود عرضه، محدودیت های سیستمی بروی صادرات اسفنجی اعمال نموده و ابلاغیه هایی به فراوریکنندگان بزرگ نیز ارسال شده که احتمال می رود این امر در زمینه صادرات آثار خود را بیشتر نشان دهد.

آنالیز آمارهای پیشین گویای آن است که صادرات آهن اسفنجی در دوره 6 ماهه نخست سال جاری 605 هزار تن ثبت شد که در مقایسه با رقم 374 هزار تن مربوط به 6 ماهه نخست 97 رشد 62 درصدی را نشان داد.

سهم آهن اسفنجی از کل صادرات 6 ماهه سال جاری 9.3 درصد است که پس از فولاد میانی و میلگرد، صندلی سوم را در جدول صادرات به خود اختصاص داده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 698

به "صادرات آهن اسفنجی75 درصدرشد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات آهن اسفنجی75 درصدرشد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید