ضرغامی: منع صدور ویزا برداشته خواهد شد

به گزارش عکس پارسی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کوشش برای برداشتن منع صدور ویزا، گفت: گردشگری حق مردم همه جای دنیاست و نقش ویژه ای در دیپلماسی عمومی دارد.

ضرغامی: منع صدور ویزا برداشته خواهد شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عزت الله ضرغامی در مرنام تکریم و معارفه معاون پیشین و تازه گردشگری این وزارتخانه گفت: با صحبت هایی که با رئیس جمهوری داشتم منع صدور ویزا هم برداشته خواهد شد، ایشان هم این موضوع را قبول نموده و البته نگرانی هایی درباره ویروس کرونا داشتند که توضیحات لازم را به آقای دکتر رئیسی ارائه نموده ام. بسیاری کشور های جهان صدور ویزا را آغاز نموده اند و بهتر است ما هم آغاز کنیم.

گردشگری برترین راه حل برای توسعه دیپلماسی عمومی است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت های خود به سفر خود به همراه رئیس جمهوری به تاجیکستان در آخر هفته گذشته اشاره نمود و اضافه نمود: یکی از موضوعاتی که در این سفر دنبال می کردیم موضوع گردشگری بود. اعتقاد من بر این است که گردشگری برترین پوشش و راه حل برای توسعه دیپلماسی عمومی است، بسیاری از مردم صرف نظر از نوع حکومت ها در کشور های مختلف تمایل دارند به آن کشور سفر نمایند.

او در ادامه به کوشش های تیموری در دوران معاونت گردشگری اشاره نمود و وی را مدیری توانمند شمرد و اضافه نمود: بسیاری از اهداف عظیم نظام و خدمت رسانی به مردم به وسیله گردشگری ممکن است و همه مدیران این معاونت باید یاری نمایند تا این صنعت روزبه روز رونق بیشتری بگیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: آقای (علی اصغر) شالبافیان نیروی جوان و با انگیزه است که عضو هیئت علمی بوده و در این حوزه دارای سابقه و تجربه بوده و فردی از همین خانواده است.

وی در مرنام تکریم و معارفه معاون میراث فرهنگی گفت: نام آقای (محمدحسین) طالبیان را از قدیم شنیده بودم، او از جمله مدیرانی است که شرف المکان بالمکین است و با کوشش بسیار، معاونت میراث فرهنگی را اداره نموده است، از وی خواستم حکم مشاورت وزیر را قبول نمایند، شخصیت آقای طالبیان محفوظ است و از ایشان بابت تمام کوشش هایشان تشکر می کنم، امروز همه از او به خیر و خوبی یاد می نمایند.

حضور دارابی، فرصتی برای معاونت میراث فرهنگی است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: آقای (علی) دارابی هم دوست و برادر خوب من است و لطف نموده و این مسئولیت را قبول نموده. او دارای سوابق بسیار طولانی در صداوسیماست و به خدمات وی آنجا هنوز احتیاج بود، اما بر اساس برنامه ریزی هایی که برای این وزارتخانه دارم ضروری است از ایشان استفاده گردد.

ضرغامی اضافه نمود: دارابی دارای شخصیتی فرهنگی و تألیفات زیادی است، بعلاوه سوابق رسانه ای بسیار خوبی دارد، در راه اندازی شبکه های مختلف سیما نقش ایشان بسیار ارزنده بوده، ایشان هم مسئولیت قائم مقامی را در وزارتخانه دارند و هم معاون میراث فرهنگی خواهد بود که به نظرم این یک فرصت برای معاونت میراث فرهنگی است که در سطح و ساختار بالاتری مأموریت های این معاونت پیگیری گردد.

میراث فرهنگی روح این وزارتخانه است

او توضیح داد: میراث فرهنگی نه تن ها هویت ملی و شناسنامه ماست، بلکه هویت و روح این وزارتخانه به شما می رود، ما پیشینه غنی داریم و افرادی که این پیشینه را دوقطبی کردند به ملت خدمت نکردند. همه پیشینه تمدنی ما دارای اهمیت است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: میراث فرهنگی حوزه بسیار مهمی به لحاظ تمدنی و فرهنگی برای زندگی مردم است. هزاران اثر ملموس و ناملموس داریم که حوزه ناملموس هم دارای اهمیت بسیاری است، باید بتوانیم این سبک زندگی را به خوبی معرفی کنیم.

مهندس ضرغامی گفت: آقای دارابی در این حوزه ها دارای تجربیات بالایی است و این حوزه را به خوبی می شناسد، با یاری مدیران و کارشناسان حوزه معاونت میراث فرهنگی برای این حوزه و ارتقای این معاونت کوشش خواهد نمود.

استفاده از ظرفیت های بی نظیر میراث فرهنگی ملموس و ناملموس

در ادامه این مرنام، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: از حسن اعتماد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکر می کنم. سالیان درازی در کنار مهندس ضرغامی هم کار کردم و هم زندگی کردم. کار با آقای مهندس ضرغامی جهانی تازهی است، پاکدستی، کارآمدی، مردم داری و اوصاف برجسته ایشان است و هرچه درباره اوصاف شخصی و مشی و مرام ضرغامی بگوییم کم است، از رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس برای انتخاب ایشان تشکر می کنیم و به زودی خواهیم دید دوران خوبی برای این وزارتخانه رقم می خورد.

دارابی ادامه داد: آقای ضرغامی خودشان یک رسانه هستند، عصر منزلت دوران صداوسیما در دوران ایشان آغاز شد بنابراین از حسن انتخاب ایشان تشکر می کنم.

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی اضافه نمود: در حوزه میراث فرهنگی ملموس و ناملموس دارای طرفیت های بی نظیری هستیم، بعلاوه ثبت جهانی آثار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

او توضیح داد: اگر می خواهیم در دوران پسامدرن نسل جوان با هویت تاریخی خود بیش ازپیش آشنا گردد همین آثار تاریخی، فرهنگی و تمدنی به بازشناسی هویت تمدنی در جوانان و نوجوانان یاری می نماید.

قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی اظهار کرد: امروزه دیپلماسی عمومی و دیپلماسی فرهنگی در حوزه میراث فرهنگی نقش مهمی را ایفا می نماید، این حوزه نقش تمدنی دارد و درعین حال نقش امنیتی را هم ایفا می نماید.

دارابی با اشاره به اهمیت آشنایی دانش آموزان و نوجوانان با موزه ها گفت: بازدید از موزه ها نباید تنها یک حرکت سمبلیک باشد چراکه بازدید از موزه ها قدم زدن در تاریخ است.

حداکثرسازی فعالیت بخش خصوصی و برطرف مداخلات دولتی در حوزه گردشگری

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این نشست گفت: با توجه به فضایی که دولت سیزدهم برای حوزه گردشگری فراهم نموده است همه باید باهم یاری کنیم تا شاهد رونق هرچه بیشتر این صنعت در کشور باشیم.

شالبافیان اظهار کرد: ظرفیت بسیار خوبی در معاونت گردشگری وجود دارد که امیدوارم بتوانیم از آن به نحو مطلوب استفاده کنیم که البته این ظرفیت تنها مربوط به معاونت گردشگری نیست بلکه در سطح ذی نفعان هم شاهد این ظرفیت ها هستیم. اکنون ذی نفعان به این خودباوری رسیده اند و به این نتیجه دست یافته اند که باید هم صدا و هماهنگ باهم در این حوزه کار کنیم.

معاون گردشگری کشور، حداکثرسازی فعالیت بخش خصوصی و برطرف مداخلات دولتی را یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه گردشگری دانست و توضیح داد: گاهی اوقات به واسطه عدم هماهنگی شاهد هستیم که با وجود علاقه مندی برای رونق گردشگری این امر محقق نمی گردد. این در حالی است که مشارکت ذی نفعان مختلف در حوزه گردشگری یکی دیگر از راهبرد های ما و اولویت های برنامه هایی است که باید پیگیری گردد. بهبود کسب وکار در فضای گردشگری سومین محور فعالیت های من در معاونت گردشگری خواهد بود.

شالبافیان در ادامه به استفاده از فرصت های به وجود آمده در حوزه بین المللی اشاره و اظهار کرد: در چند روز گذشته شاهد پیوستن و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های بودیم که یک فرصت مهم بین المللی است و یکی از مهم ترین فرصت ها در این اجلاس فرصت گردشگری است.

محمدحسن طالبیان معاون سابق میراث فرهنگی، هم در سخنانی با اشاره به سوابق دارابی گفت: میراث فرهنگی هویت کشور است و به امنیت کشور و به دیپلماسی فرهنگی یاری می نماید، امید دارم وی بتواند مأموریت های این حوزه را به خوبی پیش ببرد.

او با اشاره به سوابق 28 ساله خود گفت: برای صدور حکم مشاور از سوی آقای ضرغامی تشکر می کنم من در موقعیت های مختلف کار کردم و اکنون هم مانند یک سرباز در خدمت این مجموعه و این وزارتخانه هستم.

ولی تیموری معاون سابق گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این نشست به ارائه گزارشی از عملکرد خود و همکارانش پرداخت و با قدردانی از کوشش های همکاران خود در معاونت گردشگری برای معاون تازه آرزوی موفقیت کرد.

عیسی فرهادی فرماندار تهران هم در این مرنام با ایراد سخنانی گفت: اهمیت حوزه میراث فرهنگی به گونه ای هست که لازم بود شخصیتی همانند ضرغامی در رأس این وزارتخانه قرار گیرد.

او ادامه داد: در حوزه این وزارتخانه سه مقوله مختلف وجود دارد که بخش عظیمی را در حوزه اشتغال و درآمدزایی دارد، با حضور مهندس ضرغامی به طور حتم شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

او سپس به خسارت های واردشده به صنعت گردشگری در دوران کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: بیش از 32 هزار میلیارد تومان به حوزه گردشگری در دوران کرونا خسارت وارد شده که 11 هزار میلیارد تومان آن مربوط به تهران است و امید دارم با حضور ضرغامی این خسارت ها جبران گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1755

به "ضرغامی: منع صدور ویزا برداشته خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرغامی: منع صدور ویزا برداشته خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید