ظریف: راه بازگشت ایران به تعهدات برجامی، اجرای تعهدات آمریکاست

به گزارش عکس پارسی، وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه سی ان ان تاکید نمود که راه بازگشت ایران به تعهداتش در چارچوب برجام این است که اول آمریکا به برجام بازگردد و تعهداتش را اجرا کند.

ظریف: راه بازگشت ایران به تعهدات برجامی، اجرای تعهدات آمریکاست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با فرید زکریا در برنامه GPS در شبکه سی ان ان با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران برای یک توافق جدید که شامل مساله موشکی هم باشد تاکید نمود که برجام یک توافق است که به وسیله مذاکرات به دست آمده است و نمی تواند دوباره مورد مذاکره قرار بگیرد.

وی افزود، اگر شما به دنبال مذاکره درباره تسلیحات هستید باید همه جنبه های این مساله را مورد آنالیز قرار دهید. آمریکا نباید به دنبال مذاکره درباره قابلیتهای دفاعی ایران باشد بلکه باید به کل تسلیحات در منطقه غرب آسیا بپردازد به ویژه سلاحهایی که علیه زنان و بچه ها یمنی مورد استفاده قرار می گیرند.

ظریف در ادامه با اشاره به آمارهای موسسه تحقیقات صلح بین الملل استکهلم افزود، عربستان سعودی بیش از 70 میلیارد دلار برای تسلیحات در سال گذشته هزینه نموده است و امارات با جمعیتی 1.5 میلیون نفری 22 میلیارد دلار خرج نموده است.اما ایران با بیش از یک میلیون نیروی نظامی، هزینه های نظامی اش بیش از 10-11 میلیارد دلار نیست.

وزیر خارجه ایران همچنین از آمریکا خواست از متحدانش بخواهد جنگ علیه یمن را متوقف نمایند و تاکید نمود که ایران آماده است با فرستاده سازمان ملل در امور یمن که قرار است روز دوشنبه با او ملاقات کند همکاری کند.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره برجام هم گفت که آمریکا باید ضمانت هایی بدهد که اقداماتی نظیر آن چیزی که دولت آمریکا اتخاذ و طی آن توافق هسته ای را نقض کرد، تکرار نگردد.

ظریف در ادامه گفت که توقف پایبندی به پروتکل الحاقی به معنای بسته شدن کامل درها برای احیای توافق هسته ای نیست.

وزیر خارجه ایران گفت چنانچه آمریکا خواهان احیای مفاد توافقی است که از آن خارج شده، وظیفه دولت بایدن آن است که به این توافق متعهد گردد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید نمود که این آمریکا بود که توافق را نقض کرد و هر کشوری که به تعهداتش متعهد بود را تنبیه و جریمه می کرد. پس این آمریکاست که باید به برجام برگردد و تعهداتش را انجام دهد.

پالتیکو در بخشی از گزارش خود تاکید نمود که ظریف، مواضع رهبر معظم انقلاب در روز یکشنبه درباره شروط ایران برای بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام را تکرار کرد.

براساس این گزارش، ظریف درباره راستا بازگشت ایران به تعهدات کامل در برجام به سی ان ان گفت: راه بازگشت ایران به تعهداتش در برجام این است که آمریکا به توافق برگردد و تعهداتش را انجام دهد. واضح است که این تصمیمی است که پرزیدنت بایدن و مشاورانش باید بگیرند؛ می خواهند از سیاستهای شکست خورده ترامپ فاصله بگیرند یا آن را ادامه بدهند. اگر بخواهند روی شکستهای ترامپ چیزی بسازند بازهم شکست خواهند خورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1426

به "ظریف: راه بازگشت ایران به تعهدات برجامی، اجرای تعهدات آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: راه بازگشت ایران به تعهدات برجامی، اجرای تعهدات آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید