ممنوعیت های وارداتی طولانی مدت، کل تجارت کشور را مختل کرد

به گزارش عکس پارسی،
این مطلب بخشی از ویژه نامه بهار 1401 اتاق ایران آنلاین با عنوان اقتصاد ایران در سال 1400 و چشم انداز سال 1401 است که به بررسی شرایط 40 شاخص اقتصادی و پیش بینی آنها در سال پیش رو می پردازد.

از سال 1397 به بعد شاهد اتخاذ سیاست های سخت گیرانه ای در حوزه واردات و صادرات کشور بودیم که دلیل اصلی آن تحریم های آمریکا علیه ایران و لزوم مدیریت نظام ارزی کشور بود. این سیاست ها از طرف بخش خصوصی مورد اعتراض جدی بود و در جلسات متعددی که بین فعالان اقتصادی و دولت برگزار شد، کاهش محدودیت ها از سوی آنها مورد تاکید قرار گرفت.

ممنوعیت های وارداتی طولانی مدت، کل تجارت کشور را مختل کرد

محدودیت ها و ممنوعیت ها تا به امروز ادامه داشته و هرچند با نوسانات و فرازو فرودهایی همراه بود؛ اما تا همین امروز شاهد تداوم آنها هستیم. حال که در ابتدای سال 1401 و شروع قرنی تازه هستیم، بخش خصوصی با امید به تغییر رویکرد دولت نسبت به فرایند تجاری کشور خواستار پایان دادن به سیاست هایی هستند که به اعتقاد سیامک پیربابایی، عضو هیات مدیره مجمع واردات بسیار سخت گیرانه بوده است.

سیامک پیربابایی در گفت وگو با اتاق ایران آنلاین تاکید کرد: نتیجه اعمال هرگونه سیاستی درباره واردات بر کل تجارت کشور دیده می شود. طبق سیاست های بالادستی کشور، باید از خام فروشی اجتناب کنیم. اگر این حکم را کنار بگذاریم، بدون واردات مواد اولیه، تجهیزات، تکنولوژی و ماشین آلات، تولید امکان رشد ندارد و این مسئله اثر مستقیم بر صادرات کشور دارد.

او ادامه داد: همین طور که دیدیم در طول سه سال گذشته رشدی هم در صادرات کشور نداشتیم. اگر مجموعه ای از مسائل را در نظر بگیریم بی توجهی به واردات بهینه یکی از جنبه های مهم همین مسائل بود.

به باور این فعال اقتصادی برای رشد تراز تجاری به اندازه ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد باید درها را باز بگذاریم. برای مثال کشور ترکیه با 260 میلیارد دلار صادرات، سطح بالایی از واردات را در قبال آن انجام می دهد. برای اینکه در دنیا جایگاه فعالی داشته باشیم، لازم است سیاست های محدودکننده را کنار بگذاریم.

عضو هیات مدیره مجمع واردات معتقد است با وجود سیاست های محدودکننده، قادر نیستیم به جایگاهی در تجارت دنیای دست پیدا کنیم، مگر اینکه بپذیریم زمامداران کشور به همین شرایط فعلی بسنده کرده اند که با توجه به اظهارات و سیاست های دیگری که دارند، بعید می دانم چنین رویکردی در نظام باشد. از سیاست های هسته ای، نانوفناوری و غیره این طور استنباط می شود که دولت مردان کشور در پی رشد و تعالی کشور هستند.

پیربابایی محدودیت های واردات در چند سال اخیر را به دلیل مسائل و حساسیت های سیاسی، موقعیت ویژه و استثنا در نظر می گیرد و با توجه به افق و چشم انداز پیش رو که سخن از گشایش های سیاسی است، گفت: آثار این گشایش ها در صحنه اقتصادی نمایش داده می شود و امیدواریم در قرن تازه رویکرد تازهی اتخاذ شده و شاهد تغییر فرایند تجاری کشور باشیم.

او از ظلمی که در حق واردات شد و آسیب هایی که به صادرات کشور وارد آمد، انتقاد کرد و اضافه نمود: دست از کنترل ها برداریم و اجازه دهیم بازار آزادانه به تعادل برسد. دست از رفتار ارباب مآبانه با اقتصاد برداریم، متاسفانه امروز از رفتار دستوری هم جلوتر رفتیم و به صورت ارباب مآبانه برخورد می کنیم. از طرفی باید نگاه های ضدارزشی به واردات را تغییر داده و تاکید کنیم واردات و صادرات در کنار هم موجب تقویت سطح تجاری کشور می شود.

او سختیگیری هایی که درباره واردات صورت می گیرد را بسیار سخت گیرانه توصیف و از طولانی شدن اعمال محدودیت ها و ممنوعیت ها انتقاد کرد و اضافه نمود: سیاست های مقابله با بحران نمی تواند در طولانی مدت ادامه پیدا کند. این سیاست ها چندین سال طول کشیده و باید هرچه زودتر متوقف شوند.

پیربابایی شرح داد: خداوند به ملت ایران مواهبی داده و باید اجازه دهیم همه مردم از آنها بهره مند شوند. متاسفانه سال ها گذشته و نسل ها فرسوده شدند و نتوانستند از مواهبی که خدا به آنها داده، استفاده درست کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 2015

به "ممنوعیت های وارداتی طولانی مدت، کل تجارت کشور را مختل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت های وارداتی طولانی مدت، کل تجارت کشور را مختل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید