ورزشکاران بازنشسته مراقب فشار خون بالا باشند

به گزارش عکس پارسی، دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی می گوید: بسیاری از ورزشکاران حرفه ای پس از کنار گذاشتن ورزش به دلیل افزایش وزن و توده چربی مبتلا به فشار خون بالا می شوند که این مساله تهدید جدی از نظر سلامت برای ورزشکاران است.

ورزشکاران بازنشسته مراقب فشار خون بالا باشند

تورج ملک محمدی در گفت وگو با عکس پارسی، اظهار کرد: فشار خون بیماری است که تا زمانی که اثرات بلند مدت خود را روی فرد نگذارد، متوجه چنین بیماری نمی گردد. البته این بیماری در ورزشکاران تا زمانی که فعالیت های ورزشی به صورت حرفه ای انجام می دهند به جهت نداشتن اضافه وزن و پایین بودن توده چربی و برخوردار بودن از سیستم قلبی و عروقی سالم تر در آنها دیده نمی گردد. اما به محض این که ورزشکار ورزش را کنار می گذارد به خاطر افزایش وزن و بالا رفتن توده چربی بدن دچار فشار خون می گردد که متأسفانه اکثر ورزشکاران نسبت به این بیماری خاموش اطلاع کافی ندارند و در درازمدت دچار نارسایی کلیوی و قلبی می شوند.

وی گفت: توجه به این که روز 17 می (27 اردیبهشت) در تقویم رسمی به نام روز جهانی فشار خون نام گذاری شده است، فدراسیون پزشکی ورزشی به مناسبت این روز سعی دارد با همکاری هیأت های ورزشی و ادارات کل ورزش و جوانان استان ها مکان هایی را برای دریافت فشار خون رایگان از ورزشکاران و سایر آحاد جامعه قرار دهد تا ورزشکاران بدانند از نظر فشار خون در چه وضعیتی قرار دارند تا در آینده دچار عوارض ناشی از فشار خون بالا نشوند.

ملک محمدی پیرامون این پرسش که فشار خون بالا معمولاً در ورزشکاران چه رشته هایی شایع تر است، توضیح داد: در این زمینه تحقیق خاصی صورت نگرفته است، اما یکی از راههای پیشگیری برای مبتلا نشدن به فشار خون بالا ورزش کردن است. اما این امر به آن منظور نیست که ورزشکاران هیچ کدام فشار خون بالا ندارند. مصرف کافئین و نمک زیاد از عوارض ابتلاء به این بیماری است که ورزشکاران باید این مساله را جدی بگیرند.

دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی در خاتمه اضافه کرد: بالا رفتن فشار خون از عوارض استفاده از قرص کافئین است که متأسفانه بسیاری از ورزشکاران نسبت به این موضوع آگاهی ندارند بنابراین احتیاج است در این خصوص اطلاع رسانی کافی صورت بگیرد تا ورزشکار پس از خاتمه عمر قهرمانی ناخواسته دچار عوارض ناشی از فشار خون بالا نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 195

به "ورزشکاران بازنشسته مراقب فشار خون بالا باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزشکاران بازنشسته مراقب فشار خون بالا باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید