چالش هایی که کرونا برای هنرمندان به وجود آورد

به گزارش عکس پارسی، مصطفی گودرزی، داور رشته طراحی گرافیک (پوستر) در چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معتقد است: در یکی ـ دو سال اخیر، به دلایل گوناگون، از جمله اوضاع پدیدآمده از شیوع بیماری کرونا، شرایط کار هنرمندان و عرضه و نمایش آثارشان، دچار چالش هایی شده است. به نظر می رسد بخش قابل توجهی از آثار ارائه شده، در همین شرایط فراوری و ارائه شده باشند.

چالش هایی که کرونا برای هنرمندان به وجود آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مصطفی گودرزی، هنرمند طراح و نقاش درباره انتخاب آثار رشته طراحی گرافیک چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: آثار ارائه شده به بخش طراحی گرافیک چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، از نظر کمی، نسبتاً قابل توجه بود، هر چند با توجه به تعداد طراحان فعال در این حوزه، انتظار حضور تعداد بیشتری هنرمند و دریافت تعداد گسترده تری از آثار پوستر وجود داشت؛ در زمینۀ سطح کیفی آثار، به نظر می رسد آثار ارائه شده، برآیند و نمایندۀ قابلیت ها و توان طراحی گرافیک ایران نبود.

او بعلاوه اضافه نمود: تا آنجا که دیده شد، داوران بخش طراحی گرافیک، بر رعایت مبانی و اصول طراحی گرافیک و به طور خاص در زمینۀ طراحی پوستر، ایده، خلاقیت تصویری، استفادۀ خلاقانه و درست فرم و فونت و رنگ، تسلط فنی و اجرای مناسب، و رعایت قاعده مند سایر موارد ساختاری نظیر ترکیب بندی پیروز در جهت میزان شدت و انتقال بهتر پیغام، تاکید کردند.گودرزی جریان و فرایند گرافیک ایران را روبه رشد دانست و ادامه داد: گرافیک معاصر ایران همانند سایر رشته ها و گرایش های هنر معاصر ایران، پویا و پر جنب وجوش است و خوشبختانه هنرمندان بسیاری از نسل های مختلف در آن فعالیت می نمایند. عوامل متعددی همانند تنوع و توسعۀ امور فرهنگی و اجتماعی، توسعۀ فضاهای مجازی در ارتباطات اجتماعی و ... توسعۀ مدارس و مراکز آموزشی مرتبط با طراحی گرافیک، حضور بسیار پررنگ فناوری های نوین در عرصه های فراوری و توزیع آثار هنری و امور دیگری نظیر اینها، باعث رونق و رشد کمّی در طراحی گرافیک ایران شده است. این رشد و توسعه، اگر با ملاحظات کیفی لازم امتزاج نیابد، باعث بروز نوعی آشفتگی در قلمرو گرافیک خواهد شد.

داور رشته طراحی گرافیک جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه اظهار کرد: در جامعه معاصر ما، بهتر است جشنواره های ملی، شرایط حضور جریانات و گرایش های گوناگون را فراهم بیاورند. وجود بخش های مختلف در این گونه جشنواره ها، می تواند به ایجاد زمینه برای ارائۀ منظرها و سلایق مختلف زیبایی شناسی و تنوع دیداری و حتی معنایی در این رویدادها، یاری کند بنابراین، رویدادهای ملی نظیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هم باید گزارشی از شرایط اکنون رشته های مختلف و هنرمندان و موضوعات و مباحث تکنیکی و معنایی آنها ارائه بدهد و هم باید یک بن مایه و خط معنایی و فرهنگی به وسیله اعلام مباحث و مسائل سیاسی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی مورد احتیاج جامعه را به وسیله اعلام موضوعات و مضامین مرتبط، پیگیری کند؛ بنابراین، باید دارای بخش های متعدد و متنوع، هم آزاد و هم موضوعی، باشد.

او درباره جایگاه و اهمیت جشنواره هنرهای تجسمی فجر تأثیرگذاری آن بر جریان های هنری امروز ایران گفت: هنرهای تجسمی، اگر نگوییم پویاترین، لااقل یکی از مهم ترین و پویاترین شاخه های هنر معاصر ایران است که متأسفانه دولت ها و مراکز فرهنگی و هنری به جایگاه و اهمیت آن توجه چندانی نشان نداده و نمی دهند؛ این را می گردد از انتخاب مدیران و مسئولان مرتبط با آن، بودجۀ اختصاصی و برنامه های اجرا شده در این حوزه دید. جشنواره هنرهای تجسمی فجر که در عنوان بین المللی و در واقعیت، قابلیت مهم ملی را در خود جا داده است باید بتواند به یک جریان بسیار مهم و تأثیرگذار در قلمرو هنر معاصر ایران تبدیل گردد که متأسفانه بسیاری از اوقات، از این منظر فاصله گرفته و در حد یک رویداد کوچک و اصطلاحاً نگارخانه ای درآمده است.

او بعلاوه اضافه نمود: همکاران و عزیزان زیادی در دوره های مختلف برگزاری جشنواره، زحمات زیادی کشیده اند، اما به دلایل مختلف، نتیجۀ کار، در تراز فرهنگ و مفاهیم انقلاب اسلامی و هنر ایرانی درنیامده است. شاید بتوان گفت عدم باور هنرهای تجسمی از سوی دستگاه ها و متولیان امر خصوصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحدهای مرتبط با قلمرو تجسمی در درون این وزارتخانه فقدان برنامه ای جامع و هدفمند برای جشنواره، عدم وجود شورای سیاستگذاری دائمی متشکل از افراد شاخص و عالم در حوزۀ هنرهای تجسمی ایران برای طراحی و برنامه ریزی و نظارت کیفی و فنی و زیبایی شناسیک و معنایی، نبود یک مدیریت تعریف شده و علمی برای اجرای درست و به قاعده، و بعلاوه مقطعی و سلیقه ای رفتارکردن برگزارنمایندگان در برخی از موارد، می تواند از جمله دلایل و عوامل مؤثر در ضعف نتایج به دست آمده باشد. با برطرف مسائل و مشکلاتی که به چند نمونه از آنها اشاره شد، جشنواره هنرهای تجسمی فجر می تواند بر بخشی از حیات هنرهای تجسمی معاصر ایران و جریان های مرتبط با آن، تأثیرگذاری حتی مستقیم داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1938

به "چالش هایی که کرونا برای هنرمندان به وجود آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش هایی که کرونا برای هنرمندان به وجود آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید