الشرق الاوسط: معترضان عراقی بر سر توقف یا ادامه اعتراضات اختلاف دارند

به گزارش عکس پارسی، روزنامه سعودی الشرق الاوسط از اختلاف میان معترضان عراقی در بغداد با سایر استان ها بر سر توقف یا ادامه اعتراضات در آستانه تشکیل دولت جدید این کشور اطلاع داد.

الشرق الاوسط: معترضان عراقی بر سر توقف یا ادامه اعتراضات اختلاف دارند

به گزارش گروه بین الملل عکس پارسی، روزنامه سعودی الشرق الاوسط در گزارشی با عنوان انتظارات درباره توقف تظاهرات ها در صورت معرفی نخست وزیر مطابق با شروط معترضان از اختلاف میان معترضان عراقی بر سر توقف یا ادامه تظاهرات ها اطلاع داد.

در این گزارش آمده است: فعالان عراقی درباره ادامه تظاهرات ها در عراق یا برچیدن تحصن ها پس از انتخاب نخست وزیر جدید اختلاف نظر دارند. فعالان بغداد معتقدند در صورتی که نامزد مورد قبول معترضان طی روزهای آینده روی کار آید، امکان فیصله دادن به تظاهرات و تحصن ها وجود دارد؛ فعالان دیگر استان ها اما بر ادامه تظاهرات تا محقق شدن همه خواسته ها از جمله تصویب قانون جدید انتخابات و انحلال مجلس تاکید دارند.

الشرق الاوسط به نقل از محمد مودیل فعال مدنی در بغداد نوشت: در صورتی که نخست وزیر مورد رضایت معترضان و مطابق با شروط آنها روی کار آید، تظاهرات و تحصن ها متوقف می گردد در غیر این صورت مسیردیگری پیش گرفته می گردد.

مودیل گفته است: تصمیم عده ای نه چندان اندک از معترضان این است که از نخست وزیر مورد رضایت خود حمایت نمایند و بعدا هم احتمالا با تحصن مقابل کاخ وی در منطقه الخضراء از او برای انجام وظایفش در مجازات قاتلان و تصویب قانون جدید انتخابات و تشکیل کمیساریای مستقل حمایت نمایند.

اما میثم الشبانی روزنامه نگار و فعال عراقی در استان الدیوانیه با اشاره به مواضع افراطی بعضی معترضان در این استان گفت: آنها خیلی روی انتخاب نخست وزیر جدید حساب باز نمی نمایند و می خواهند نظام سیاسی عراق از اساس برچیده گردد. از همین رو بر ادامه اعتراضات تا دستیابی به این هدف اصرار دارند.

الشبانی در گفت وگو با الشرق الاوسط گفته است: در تظاهرات گسترده روز یکشنبه در الدیوانیه دانشجویان علیه فراخوان بعضی روحانیون و احزاب برای توقف اعتصاب ها شعار دادند و بیشتر اداره های دولتی در این استان را به تعطیلی کشاندند.

وی اضافه کرد: طیف وسیعی از معترضان هنوز به هر آنچه از زبان مقامات عراق مطرح می گردد، واکنش منفی نشان می دهند و آنها را به دروغگویی و زیر پا گذاشتن وعده هایشان متهم می نمایند، اما این امر به معنای نبود تمایل به قبول راهکار هایی واقعی برای بحران عراق نیست. راهکاری که منجر به انتخاب دولت انتقالی گردد که زمینه برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کند.

شهر الناصریه مرکز استان ذی قار در جنوب عراق هم که در هفته های گذشته تنور اغتشاشات در آنجا بسیار داغ بود، حالا چند روزی است که مردم آن آرامش نسبی را تجربه می نمایند؛ اگرچه بخش زیادی از ابعاد زندگی در آنجا هنوز فلج است. معترضان روز گذشته هم در میدان الحبوبی در مرکز الناصریه تجمع کردند.

حیدر ناشی یک فعال مدنی از ادامه اعتراضات در این شهر به رغم سرمای شدید و کاهش قابل توجه دمای هوا و در آنجا اطلاع داد.

او درباره موضوع انتخاب نخست وزیر جدید و موضع معترضان در گفت وگو با الشرق الاوسط گفت: بعید است اعتراضات با انتخاب نخست وزیری حتی مطابق با شروط معترضان تمام گردد، زیرا فقط این موضوع نیست.

وی اضافه کرد: ما پس از مرحله انتخاب نخست وزیر چالش های زیادی را پیش رو داریم. معترضان خواستار ماندن در میدان های اعتراضات برای حمایت از نخست وزیر جدید و تسهیل انجام وظایف وی هستند. ما باید بر مجلس فشار آوریم تا تصویب قوانین مهم مثل قانون انتخاب و موضوع انتخاب افراد مناسب برای کمیساریای انتخابات را تکمیل کند.

این فعال مدنی در الناصریه گفت: تظاهرات نمایندگان با ادامه حضور خود در تظاهرات به نخست وزیر جدید حتی در انتخاب یک کابینه مستقل به دور از سلطه احزاب یاری خواهند کرد.

با توجه به استعفای دو هفته پیش عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری عراق، رئیس جمهور این کشور موظف است پس از 15 روز از تاریخ اعلام استعفای عبدالمهدی، کاندیدای بزرگترین فراکسیون مجلس برای تصدی سمت نخست وزیری را معرفی کند.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق حدود دو هفته پیش در پی استعفای عبدالمهدی که اکنون رئیس دولت پیشبرد امور است، در نامه ای خطاب به برهم صالح رئیس جمهور این کشور درخواست نموده بود که ظرف 15 روز تکلیف نامزد تصدی پست نخست وزیری این کشور را تعیین کند.

برهم صالح در نامه شب گذشته خود به حلبوسی تاریخ دریافت استعفای عبدالمهدی را چهارم دسامبر اعلام نموده است که با این حساب ضرب الاجل پانزده روزه به مجلس برای معرفی نخست وزیر جدید در روز پنجشنبه به سرانجام می رسد.

با این وجود ولیم ورده سخنگوی مطبوعاتی دفتر نخست وزیری عراق هم شب گذشته تاکید نمود: در صورت عدم حصول توافق بر سر کاندیدای نخست وزیری عراق، دولت پیشبرد امور طبق قانون، پنجشنبه آینده تحویل رئیس جمهور داده می گردد.

وی اضافه کرد: مدت زمان قانونی دولت پیشبرد امور، پنجشنبه آینده به سرانجام می رسد و این دولت طبق قانون مجبور خواهد شد آن را تحویل برهم صالح دهد.

در حالی که سه روز تا سرانجام مهلت قانونی انتخاب نخست وزیر عراق زمان باقی مانده است، گروه های سیاسی عراق هنوز بر سر نام نخست وزیر جدید به توافق نهایی نرسیده اند، با وجود اینکه در روزهای گذشته برآورد ها از انتخاب محمد شیاع السودانی، یکی از رهبران سابق حزب الدعوه و عضو مجلس عراق حکایت داشت، اما بعضی منابع عراقی احتمال می دهند با توجه به مخالفت بعضی سیاسیون با السودانی به دلیل وابستگی حزبی او، نامزدی او منتفی شده و بار دیگر نام مصطفی الکاظمی رئیس فعلی سازمان اطلاعات ملی عراق به عنوان نامزد جدی تر برای تصدی ریاست دولت موقت آینده در عراق به میان آمده باشد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 632

به "الشرق الاوسط: معترضان عراقی بر سر توقف یا ادامه اعتراضات اختلاف دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الشرق الاوسط: معترضان عراقی بر سر توقف یا ادامه اعتراضات اختلاف دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید