بازگشایی رستوران ها عامل گرانی مرغ!

به گزارش عکس پارسی، اگر از بازگشایی رستوران ها اطلاع داشتیم، قطعاً برای آن برنامه ریزی و از این افزایش قیمت جلوگیری می کردیم.

بازگشایی رستوران ها عامل گرانی مرغ!

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، طی چهار ماه گذشته همزمان با شیوع ویروس کرونا، قیمت مرغ دارای نوسانات شدیدی در استان بود و از قیمت 10 هزار تومان در فروردین و اردیبهشت ماه به 18 هزار تومان در تیرماه رسید؛ در همین برهه از زمان، شاهد صادرات جوجه یک روزه از استان بودیم، اما مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان در اظهارنظری عجیب، دلیل گرانی مرغ را به بازگشایی رستوران ها از ابتدای تیرماه ربط داد.

به گزارش خراسان رضوی، نوسانات قیمت مرغ در ماه های گذشته یکی از مسائل مهم بازار مواد پروتئینی بوده است که با اعلام نرخ مصوب جدید برای این کالا و افزایش قیمت آن انتظار می رفت از افزایش قیمت های بی اساس و آشفتگی در بازار کاسته گردد اما هنوز هم گران فروشی در بازار مرغ مشهود است.

دراین بین یکی از اقداماتی که به تازگی در امسال در این عرصه به اجرا درآمده، اجازه صادرات جوجه یک روزه است که خود امکان بالا رفتن قیمت بازار داخلی را افزایش می دهد.

این در حالی است که کلاف زنجیره فراوری مرغ آن قدر سردرگم است که به سختی می توان در این حوزه به تحلیلی قطعی رسید و درنهایت همین سردرگمی و نبود شفافیت در آن به جهش های قیمتی و عدم کنترل قیمت ها می انجامد که به یک مورد آن در این گزارش اشاره می گردد.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان در گفت وگو با خراسان رضوی درباره این که آیا صادرات جوجه یک روزه از استان عامل گرانی های اخیر گوشت مرغ در استان است یا خیر، اظهار کرد: ما در فروردین و اردیبهشت 99 کمبود جوجه ریزی داشتیم به این ترتیب که در فروردین 5 میلیون و در اردیبهشت 6 میلیون جوجه یک روزه گوشتی مصرف شده است.

این در حالی است که در بهمن و اسفند 98 این میزان حدود 9میلیون قطعه بوده است که مرغدار با توجه به حجم مصرف بهمن و اسفند تخم مرغ را وارد فرایند جوجه ریزی کرد که همین باعث مازاد فراوری جوجه یک روزه و دپوی آن شد و خبرهای معدوم سازی جوجه یک روزه که در ماه های گذشته آمد نیز به همین دلیل بود و برای این که این اتفاق تکرار نگردد و همچنین با توجه به فشار مرغدار برای جلوگیری از ضرر بیشتر، دولت اجازه صادرات جوجه یک روزه را صادر کرد و این صادرات هیچ ارتباطی به کمبود مرغ و افزایش قیمت بازار داخل ندارد.

محمدمهدی یعقوب زاده، یکی از دلایل گرانی مرغ در ماه های گذشته را قیمت بالای جوجه در بهمن و اسفند ارزیابی کرد و گفت: مرغدار در بهمن و اسفند 98 هر قطعه جوجه یک روزه را 5 هزار تومان خریداری کرد، همان جوجه در اردیبهشت 500 تومان و الآن 2هزار تومان است و در ماه های ابتدایی سال مجبور شدند با ضرر بسیار زیاد تا کیلویی 5 هزار تومان مرغ را به فروشگاه ها عرضه نمایند اما با بازگشایی رستوران ها از ابتدای تیرماه افزایش قیمتی شکل گرفت و باعث گرانی مرغ در آن مقطع شد.

او همچنین توضیح داد: اگر ما از بازگشایی رستوران ها اطلاع داشتیم قطعاً برای آن برنامه ریزی و از این افزایش قیمت ها جلوگیری می کردیم اما یک روزه نمی توان مرغ را تأمین کرد.

وی گفت: در سال 99 با توجه به برنامه جهش فراوری پیش بینی احتیاج روزانه 250 هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی است که نسبت به سال 98 حدود 30 درصد افزایش داشته است .بر همین اساس در سه ماهه اول سال 99، 22میلیون و 500هزار قطعه مصرف و پیش بینی می گردد تا انتها سال 91میلیون و 50 هزار قطعه مصرف گردد.

وی اضافه نمود: در سال 98 ، فراوری گوشت مرغ نیز 183 هزار تن بوده که پیش بینی می گردد در سال 99 فراوری گوشت مرغ استان به 200هزار تن افزایش یابد؛ البته تعهد این سازمان نسبت به فراوری مرغ پایین تر از این رقم بوده است .یعقوب زاده همچنین شرح داد: فراوری و برطرف احتیاج بازار و تعدیل قیمت بالاتر از تعهد نیز پیش بینی شده و در سه ماهه نخست امسال نیز فراوری مرغ گوشتی 45 هزار و 124 تن بوده است.

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان تأکید کرد: فراوری جوجه گوشتی در استان خراسان رضوی محدود بوده و این استان عملاً واردنماینده جوجه یک روزه است و 40 درصد احتیاج استان در داخل و 60درصد آن از خارج استان تأمین می گردد اما با توجه به کیفیت جوجه های یک روزه در کشور بخشی از جوجه فراوریی استان ما به سایر نقاط کشور صادر می گردد و بخشی از آمار مرتبط با خروج جوجه از استان مربوط به این بخش است؛ اما بخش دیگری از آن نیز مربوط به جوجه های سایر استان هاست که از مرزهای استان صادر می گردد یا به سایر نقاط کشور فرستاده و در آمار خروجی ما ثبت می گردد یا این که ممکن است بخشی از زنجیره فراوری گوشت مرغ در استان ما باشد و بخش های دیگر در استان دیگری مثلاً در خراسان جنوبی مواردی وجود داشته که برای فراوری مرغ از جوجه های یک روزه خراسان رضوی استفاده می کردند.

وی ادامه داد: البته تمام این ورود و خروج ها در کشور ثبت سامانه می گردد و مسئله ای ایجاد نخواهد کرد و باعث کمبود در استان نمی گردد؛ چون بیش از مقداری که از استان ما خارج می گردد، واردات نیز صورت می گیرد.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دام پزشکی استان نیز درباره میزان صادرات جوجه یک روزه از استان در فصل بهار امسال اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال 99، میزان صادرات جوجه یک روزه گوشتی از استان 2 میلیون و 186 هزار قطعه بوده که این رقم در سال گذشته صفر بوده است.

حامد طاهریان اضافه نمود: ورودی جوجه یک روزه گوشتی 19 میلیون و 355 هزار و 995 قطعه و جوجه تخم گذار یک میلیون و 896 هزار و 195 قطعه بوده و خروجی از استان نیز به ترتیب برای جوجه های گوشتی و تخم گذار، 4 میلیون و 273 هزار و 325 قطعه و یک میلیون و 15 هزار و 165 قطعه بوده است.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1174

به "بازگشایی رستوران ها عامل گرانی مرغ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی رستوران ها عامل گرانی مرغ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید