با این روش ها در دوران یائسگی جوان بمانید

به گزارش عکس پارسی، دوران یائسگی با تغییرات هورمونی همراه است. در این دوران پروژسترون و استرو ژن کاهش می یابد. این تغییرات هورمونی باعث می گردد خانم های یائسه تغییرات روانی را تجربه نمایند که با ولع خوردن همراه است. اغلب، غذا خوردن های ناشی از استرس، به خوردن شیرینی ها ختم می گردد و همین کوشش برای فرو نشاندن استرس با گرفتن کالری بیشتر همراه است که در نهایت وزن خانم های یائسه را از آن چه باید، بالاتر می برد.

با این روش ها در دوران یائسگی جوان بمانید

سفره تان را سالم کنید

دنبال راهی نباشید که با غذا خوردن لاغر شوید. اگر قرار است لاغر شوید، باید فکر خوردن هر غذایی را که هوس کردید از سرتان بیرون کنید. باید با یاری متخصص تغذیه هم به میزان احتیاج بدن تان غلات و نان بخورید و هم در مصرف گوشت و پروتئین زیاده روی نکنید.

بیشتر بسوزانید

یائسگی معمولا حدود 50 سالگی اتفاق می افتد که با اواخر میان سالی همزمان است. چربی ها سوخت وساز پایین تری دارد و انرژی کمتری می سوزاند و این انرژی های اضافه که در بدن ذخیره می گردد، یائسه ها را چاق تر می نماید. از طرفی میان سالی با درد عضلات هم همراه است که این دردها با کاهش فعالیت فیزیکی همراه است. از آن جا که خانم های 50ساله نمی توانند مانند دوران 30 سالگی شان ورزش نمایند و کالری بسوزاند، حفظ وزن قبل از یائسگی هم برای شان سخت می گردد.

تیروئیدتان را هم چک کنید

خانم های مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است دچار اضافه وزن شوند. معمولا کم کاری تیروئید در خانم های یائسه شایع است. اگر با آزمایش متوجه کم کاری تیروئید شدید، با تجویز پزشک صبح ها از قرص تیروئید بهره ببرید؛ این قرص ها تا حدی به کاهش وزن خانم ها یاری می نماید. از این داروها و داروهای هورمونی هم خودسرانه برای لاغری استفاده نکنید چراکه ممکن است عوارض جدی برای شما داشته باشد.

سفره تان را رژیمی کنید

چاقی دوران یائسگی اگرچه فراگیر است اما کاملا قابل کنترل است. برای کاهش وزن تان در این دوران مصرف کربوهیدرات و برنج را کاهش دهید. نان های سفید را از رژیم غذایی تان حذف کنید و بیشتر نان سنگک یا جو خریداری کنید. مواد پرچرب را هم حذف کنید. ضمناً هنگام خوردن مرغ سراغ سینه بروید، چرا که بال و ران مرغ چربی بیشتری نسبت به قسمت های دیگر دارد. در غذاهای دریایی هم بهتر است در مصرف میگو زیاده روی نکنید؛ میگو نسبت به دیگر ماهی ها چربی بیشتری دارد و شما را چاق تر می نماید. در آخر این که فعالیت بدنی منظم داشته باشید تا بتوانید سوخت و ساز بدن تان را کنترل کنید.

برای دویدن دیر نشده

برای فرار از چاقی بعد از یائسگی، کافی است کمی در تغذیه تان دقت کنید و فعالیت بدنی تان را افزایش دهید. اگر ورزشی متناسب با شرایط جسمی خود انتخاب کنید، همه چیز بهتر می گردد. می توانید در شب های تابستان پیاده روی کنید تا هم آرامش بگیرید و هم وزن تان را کنترل کنید. اما بدون آمادگی سراغ تمرین های بدن سازی نروید و به بدن تان آسیب نرسانید.

منبع: همگردی
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1719

به "با این روش ها در دوران یائسگی جوان بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش ها در دوران یائسگی جوان بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید