برنج ارزان می شود؟ ، فرایند افزایش قیمت و واردات (اینفو

به گزارش عکس پارسی، به گزارش خبرنگاران، بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، در اردیبهشت امسال سرانه مصرف برنج 15 تا 20 درصد کاهش داشته است. یکی از دلایل این مسأله، گرانی قیمت برنج است.

برنج ارزان می شود؟ ، فرایند افزایش قیمت و واردات (اینفو

در این اینفوگرافیک که به نقل از داده های مرکز آمار ایران تهیه شده، فرایند افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی از مهر 1399 تا شهریور 1400 را مشاهده می کنید. این قیمت ها بر اساس میانه قیمت در منطقه ها شهری اعلام شده است.

گرافیک: پدرام آقایی

منبع داده ها: مرکز آمار ایران (ایسنا)

برنج ارزان می شود

در این ابراهیم زارع، مدیر کل دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مردم مطمئن باشند که برنج گران نمی شود و حتی به سمت ارزانی خواهیم رفت (مهر).

https://tejaratnews.com/wp-content/uploads/2021/10/video-2021-10-10-21-49-42-1.mp4

واردات 715 هزارتنی برنج

در همین رابطه، سخنگوی گمرک گفت: در نیمه نخست امسال حدود 715 هزارتن برنج از گمرکات کشور مجوز ترخیص قطعی گرفتند که در مقایسه با مدت مشابه 33 درصد در وزن افزایش داشته است.

سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اضافه کرد: در نیمه نخست امسال، برای 714 هزار و 773 تن برنج به ارزش 608 میلیون و 125 هزار و 9 دلار در گمرکات کشور پروانه ترخیص قطعی صادر شده که نسبت به نیمه نخست سال گذشته که این میزان 537 هزار و 564 تن به ارزش 491 میلیون و 985 هزار و 90 دلار بوده ازلحاظ وزنی 33 درصد و از لحاظ ارزش 24 درصد رشد داشته است.

چگونگی اعلام آمار تجارت خارجی

وی اضافه کرد: بر اساس بند خ ماده 3 قانون امور گمرکی، گمرک مسئول پایش اطلاعات و اعلام آمار تجارت خارجی است و این آمار بر اساس داده های دقیق تجاری از طریق متخصصان علم آمار و فن آوری اطلاعات صورت می گیرد، بنابراین اعلام آمار رسمی تجارت کشور از طریق گمرک، بر اساس اطلاعات، شاخص ها و مولفه های دقیق صورت می گیرد.

وی در واکنش به یکی از تشکل ها گفت: زمانی که آمار واردات یا صادرات یک کالا در یک بازه زمانی معین اعلام می شود، این اعلام هم می تواند به شناخت شرایط تجاری کشور کمک کند که دانشگاهیان، سیاستگذاران، دست اندرکاران، فعالان، انجمن های مرتبط و نهایتا ذی نفعان به تحلیل آن بپردازند.

لطیفی تاکید کرد: گمرک در اعلام آمار تجارت خارجی دقت و صحت را به عنوان مرجع رسمی دنبال می کند، بنابراین ممکن است در برخی اوقات کاهش یا افزایش تجارت یک کالا، موافقان یا مخالفان و حتی نگرانی هایی را برای برخی به وجود بیاورد که حتما مسئولین مرتبط با داشتن آمار دقیق می توانند به رفع آن مسائل بپردازند.

سخنگوی گمرک گفت: بازه های زمانی مورد محاسبه هم تعاریف شفافی دارد که نمی توان به واسطه خوشایند یا ناخوشایند بودن آمار، از ارائه آن صرف نظر کنیم و یا برخی با بازه زمانی غیر فنی خود آن را زیر سوال ببرند (خبرگزاری صدا و سیما).

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1795

به "برنج ارزان می شود؟ ، فرایند افزایش قیمت و واردات (اینفو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج ارزان می شود؟ ، فرایند افزایش قیمت و واردات (اینفو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید