بودجه بیماران خاص کاهش یافت

به گزارش عکس پارسی، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن انتقاد از کاهش اعتبار ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه سال 98، گفت: کاهش اعتبارات مربوط به بیماران خاص در بودجه سال 98 یک زنگ خطر است؛ زیرا هزینه ها افزایش یافته و مسائل ارزی در کشور وجود دارد.

بودجه بیماران خاص کاهش یافت

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با عکس پارسی، با انتقاد از کاهش اعتبار ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه سال 1398، گفت: متاسفانه سال جاری اعتبار مربوط به ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه دولت کاهش پیدا نموده است؛ به طوریکه در سال 1396 میزان بودجه بیماران خاص 234 میلیارد تومان بود، اما در سال 1397 این اعتبار به 216 میلیارد تومان رسید و اکنون در لایحه بودجه دولت برای سال آینده این ردیف به 150 میلیارد تومان کاهش پیدا نموده است. یعنی بیش از 80 میلیارد تومان کاهش در اعتبارات مربوط به بیماران خاص شاهدیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه امیدواریم این ردیف بودجه ای در مجلس شورای اسلامی اصلاح گردد، اظهار کرد: این بودجه در سال 1396 هزینه سه نوع بیماری را که از گذشته خاص محسوب می شدند، شامل می شد. این درحالیست که در سال 97 چهار بیماری دیگر نیز به لیست بیماری های خاص اضافه شد، اما حالا می بینیم که بودجه مربوط به این بیماران خاص کاهش یافته است.

زنگ خطر بودجه ای برای بیماران خاص

شادنوش تاکید نمود: کاهش اعتبارات این بیماران در بودجه سال 98 یک زنگ خطر است. زیرا هزینه ها افزایش یافته و مسائل ارزی در کشور وجود دارد. باید توجه کرد که تجهیزات و ملزومات مصرفی این بیماران وابسته به ارز است. از طرفی برای تامین داروهایشان هم به اعتبارات کافی احتیاج داریم. بنابراین امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوعات توجه نمایند. زیرا بیماران و خانواده هایشان به شدت آسیب پذیرند و طی سال هایی که با بیماری خاص دست وپنجه نرم نموده اند، به دلیل هزینه هایی که داشتند، معمولا در قشر ضعیف جامعه جای می گیرند. امیدواریم نمایندگان یاری نمایند تا این ردیف بودجه ای اصلاح گردد.

پیشنهاد وزارت بهداشت برای پوشش 40 بیماری خاص

وی با بیان اینکه ما کوشش می کنیم که ارائه خدمات به این بیماران دچار نقصان نگردد، گفت: اما واقعیت این است که با دست خالی نمی توان کاری انجام داد. کاهش اعتبارات بیماران خاص در لایحه بودجه سال 1398، در حالیست که ما پیشنهاد نموده بودیم که اگر سالیانه اعتباری بالغ بر 1100 میلیارد تومان به حوزه بیماران خاص اختصاص داده گردد، می توانیم تا 40 بیماری خاص را تحت پوشش قرار دهیم؛ 40 بیماری که شاید گروه های اندکی را شامل شوند، اما بیماری هایی هستند که خانمان برانداز بوده و هزینه های سنگینی دارند و می توانند خانواده ها را به زیر خط فقر بکشند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تاکید نمود: مطمئنا مردم ایران هم با توجه به عواطف و اعتقادات شان راضی هستند که اگر قرار است یارانه ای به کسی اختصاص یابد، این بیماران در راس و اولویت دریافت یارانه و خدمات باشند.

شادنوش با بیان اینکه خانواده های بیماران خاص و صعب العلاج با مسائل و هزینه های زیادی مواجهند و باید از آنها حمایت کنیم، گفت: به عنوان مثال پدر یک بیمار مبتلا به ام پی اس برای من می گفت که درست است وزارت بهداشت 96 درصد از هزینه داروی بیمار من را پوشش می دهد و من چهار درصد را می پردازم، اما این چهار درصد ماهی چهار میلیون تومان می گردد. من یک کارگر شهرداری هستم و همه زندگی ام را خرج بچه ام کردم. دیگر چیزی ندارم که مابه التفاوت هزینه این دارو را بدهم. این خانواده ها نه راه پس دارند و نه راه پیش.

وی تاکید نمود: البته وزارت بهداشت از محل منابع اختصاصی خود این بیماران را تحت پوشش حمایتی قرار می دهد، اما تا کجا می توان این اقدام را انجام داد. باید فکری اساسی برای این بیماران گردد. چاره ای نیست، مگر اینکه ردیف بودجه ای این بیماران به صورت یک ردیف مستقل بودجه ای در اعتبارات سالیانه دیده شده و هزینه های درمان بیماری ها هم به صورت واقعی دیده گردد. در این حوزه می توان به صورت راهنمایی شده و مستقیم یارانه را به این بیماران منتقل کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 122

به "بودجه بیماران خاص کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه بیماران خاص کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید