جزئیات عملیات بازار باز ؛ توصیه مهم رئیس بانک مرکزی ، تعریف دالان نرخ سود بین بانکی برای سیاست گذاری نرخ سود

به گزارش عکس پارسی، رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد : این بانک برای نخستین بار مجهز به ابزار مدیریت نرخ سود با استفاده از سازوکار بازار و نه روش های دستوری با یاری عملیات بازار باز شده است.

جزئیات عملیات بازار باز ؛ توصیه مهم رئیس بانک مرکزی ، تعریف دالان نرخ سود بین بانکی برای سیاست گذاری نرخ سود

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: برای نخستین بار بانک مرکزی، مجهز به ابزار مدیریت نرخ سود با استفاده از سازوکار بازار، و نه روش های دستوری، به مدد عملیات بازار باز شده است.

وی اضافه نمود: بحث های فنی راجع به این ابزار در میان فعالان و مالی های کشورمان بخوبی مورد توجه قرار گرفته که خود، نشانی است از بالندگی و نشاط علمی است.

رییس کل بانک مرکزی نوشت: عملیات بازار باز، که از دو هفته گذشته، با موفقیت مراحل اولیه و آزمایشی خود را سپری نموده، یک ساز و کار پیچیده و فنی است که بتدریج، نحوه کارکرد آن توسط بانک مرکزی تشریح شده و با فعالان بازار در عمل به پیش خواهد رفت.

وی اضافه نمود: این سازوکار برای کنترل نوسان نرخ سود در حول و حوش نرخ سیاست گذاری بسیار کوتاه مدت در بازار ذخایر بانک ها استفاده می گردد. در این بازار، خرید و فروش قطعی اوراق دولتی و نیز قراردادهای بازخرید و بازخرید مجدد اوراق دولتی در قالب قواعد مصوب شورای فقهی انجام خواهد شد.

همتی آورده است، در مواقعی که نرخ سود بالاتر از نرخ سیاستگذاری قرار گیرد، بانک مرکزی اقدام به خرید اوراق و افزایش عرضه پول می نماید و برعکس، هنگامی که نرخ سود پایین تر از نرخ سیاستگذاری بیاید، اقدام به فروش اوراق و کاهش عرضه پول می نماید.

وی می افزاید: همزمان، بانک مرکزی دالان نرخ سود بین بانکی را تعریف نموده، در این دالان، نرخ کف دالان نرخ پس انداز منابع بانکها نزد بانک مرکزی، نرخسقف دالان، نرخ تنزیل مجدد نهایی هستند. نرخ سیاست گذاری همان نرخ میانه دالان نرخ است. هدف بانک مرکزی، به ثبات رساندن نرخ مبادلات بین بانکها، در حول و حوش نرخ سیاست گذاری است.

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: بانک مرکزی زمانی در بازار دخالت می نماید، که نرخ بین بانکی از نرخ سیاست گذاری فاصله معناداری پیدا کند. این دخالت می تواند با خرید، فروش، خرید مجدد، یا معکوس خرید- مجدد انجام گیرد. بانک مرکزی، به لحاظ تورم هدف، نسبت به مشخص دالان نرخ سود و بالتبع، عملیات بازار باز اقدام می نماید.

وی به فعالان بازار و بانکها توصیه کرد: دارایی هایی غیرنقد خود را به اوراق دولتی تبدیل نمایند، تا بتوانند فعالانه در بازار بین بانکی حضور داشته و از مزایای آن بهره مند شوند، بانک مرکزی، با قدرت در پی تغییر کانال انتقال سیاست پولی، در کنار اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانکهاست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 732

به "جزئیات عملیات بازار باز ؛ توصیه مهم رئیس بانک مرکزی ، تعریف دالان نرخ سود بین بانکی برای سیاست گذاری نرخ سود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عملیات بازار باز ؛ توصیه مهم رئیس بانک مرکزی ، تعریف دالان نرخ سود بین بانکی برای سیاست گذاری نرخ سود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید