جزئیات فعالیت کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای مالی کرونا

به گزارش عکس پارسی، چهارم اسفندماه 1398 بود که هیات دولت تصمیم گرفت تا کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا را تشکیل دهد؛ جلسات این کارگروه به ریاست محمد نهاوندیان، معاون مالی رئیس جمهوری برگزار می گردد.

جزئیات فعالیت کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای مالی کرونا

در کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر کشور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر امور خارجه، وزیر راه و شهرسازی، وزیر میراث فرهنگی، رئیس کل بانک مرکزی و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و نماینده اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران عضویت دارند. جلسه اول این کارگروه برگزارشده است و فردا دوشنبه، 12 اسفندماه جلسه دوم این کارگروه برگزار خواهد شد.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره اهمیت و برنامه این کارگروه گفت: با توجه به اینکه دولت می خواهد از مشاغل و کسب وکارهای آسیب دیده و متأثر از شیوع کرونا ویروس حمایت کند، صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی درزمینهٔ کاهش آثار مخرب کرونا بر کسب وکارهای کوچک و متوسط پیشنهاد واقع بینانه ارائه دهند تا این ستاد بتواند برای جلوگیری از آسیب ها برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تری داشته باشد.

سلاح ورزی می گوید: در این کارگروه دو موضوع موردآنالیز قرار می گیرد؛ موضوع های تجارت خارجی، صادرات و واردات، حوزه کسب وکارهای داخلی.

او ادامه می دهد: هدف از تشکیل این کارگروه آنالیز اثرات ویروس کرونا در اقتصاد و کسب وکارها است. در حوزه تجارت خارجی به دلیل افزایش و انتشار گسترده اخبار و اطلاعات مربوط به شیوع کرونا در سطح کشور بسیاری از کشورها، مرزهای تجاری و مسافری خود را به روی ایران بسته اند. از آنجایی که عمده صادرات غیرنفتی ما به کشورهای همسایه است، بسته شدن این مرزها تبعات و اثرات گسترده ای را به همراه داشته است.

به گفته سلاح ورزی حجم قابل توجهی از کانتینر و کامیون های حاوی محموله صادراتی پشت مرزها مانده اند؛ در صورت استمرار این شرایط برای توقف صادرات چند اتفاق نامطلوب می افتد: اولاً بخش عمده محصولات صادراتی فسادپذیر و تاریخ انقضا هستند؛ مسئله بعدی برنامه ریزی فراوری واحدهای صادراتی و پیش بینی آن ها برای بازار دچار آسیب جدی می گردد؛ در طول یک سال و نیم گذشته مهم ترین منبع درآمدی کشور از محل صادراتی غیرنفتی است و اختلال در این مسئله درامدها را دچار مشکل می نماید. کاهش درامدهای ارزی، واردات اقلام مورد احتیاج را دچار اشکال می نماید.

او ادامه می دهد: در حوزه کسب وکار داخلی به دلیل شیوع کرونا ما شاهد هستیم طیف گسترده ای از کسب وکارهای کوچک به خصوص در حوزه خدمات رفاهی و خدمات گردشگری، رستوران ها، تور و تورگردانی که حجم آن ها از نظر تعداد و اشتغال زایی قابل توجه است؛ درگیر رکود شده و حتی در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

نایب رئیس اتاق ایران ادامه می دهد: اوج رونق این کسب وکارها در اسفندماه و فروردین ماه است. اگر به این حوزه توجه نگردد این خطر وجود دارد که این حوزه از کسب وکار در بهار سال آینده از مدار فعالیت اقتصادی خارج گردد. یعنی حتی بعد از پشت سر گذاشتن کرونا شاهد کمبود عرضه و افزایش قیمت این خدمات باشیم.

او تصریح می نماید: باید به حوزه اقتصاد خارجی و داخلی باهم توجه گردد. سهم خدمات در GDP کشور قابل توجه است؛ آنالیز ما در مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران با آنالیز شاخص شامخ نشان می دهد که در سال آینده در بخش خدمات فرایند نزولی خواهیم داشت که نشان از تعمیق رکود در بخش خدمات خواهد بود.

به گفته سلاح ورزی، اتاق ایران براساس دستور ریاست اتاق، ستاد مرتبط با این موضوع را تشکیل داده است و رونوشت آن به اتاق های استانی ارسال شده است. در این نامه از تمام اتاق های استانی و شبکه تشکلی خواسته شده که هم میزان صدمات اقتصادی را در حالت خوش بینانه و بدبینانه برآورد و ارزیابی نمایند و هم راه چاره حمایتی و جبرانی خود را تهیه نمایند تا اتاق در آن کارگروه پیشنهاد عملیاتی خود را ارائه دهد.

او تاکید می نماید: بعضی از اقدامات اولیه این است که در حوزه صادرات، واردات و تجارت خارجی از دیپلماسی اقتصادی و بهداشتی به صورت فعال بهره گیری کنیم. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه با طرف خارجی مذاکراتی داشته باشند و درنهایت به توافق و پروتکل هایی برسند که این اطمینان را بدهند موازین بهداشتی توسط صادرنماینده به دقت رعایت می گردد تا جریان صادراتی استمرار یابد.

نایب رئیس اتاق ایران ادامه می دهد: در حوزه اقتصاد و کسب وکارهای داخل باید اقدام کوتاه مدت مبتنی بر بعضی از معافیت های اقتصادیاتی و تأمین اجتماعی و بانکی و امتیازهای مبنی بر کاهش تعهدات اقتصادی در نظر گرفته گردد تا تداوم این فعالیت تضمین گردد.

او تاکید می نماید: باید بسته های تحریکی-تشویقی تدوین گردد که هم تحریک تقاضا را داشته باشیم و هم این کسب وکارها در حوزه ادامه فعالیت خود تشویق شوند. البته در راستای مبارزه با شیوع کرونا ویروس اتاق ایران ستاد مرکزی مبارزه با کرونا تشکیل شده که درزمینهٔ پیشگیری از بیماری فعالان اقتصادی، کارکنان اتاق ها و تشکل ها فعالانه برخورد کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 801

به "جزئیات فعالیت کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای مالی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فعالیت کارگروه آنالیز و مقابله با پیامدهای مالی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید