سن خودکشی در ایران پایین آمده است؟

به گزارش عکس پارسی، ماه میلادی که آن را پشت سر گذاشتیم، چندسالی است که به آگاهی رسانی درباره اختلالات روانی اختصاص داده شده است. اگرچه هنوز گفت وگو درباره اختلالات روان پزشکی در کشور ما با انواع و اقسام مقاومت ها روبه رو می شود اما به هر حال قدم های ابتدایی در این زمینه برداشته شده است.

سن خودکشی در ایران پایین آمده است؟

به گزارش شرق، سال 99 به طرز عجیبی پر از اخبار مرتبط با خودکشی بچه ها و نوجوانان بود. بر اساس آخرین پژوهش های اجرا شده، 250 خودکشی از سوی بچه ها تنها در 10 سال گذشته در ایران رسانه ای شده است اما این رقم در سال 99 به نوعی دیگر توجهات را جلب کرد. آن هم در حالی که متخصصان معتقدند پدیده خودکشی زمانی که از سوی بچه ها و نوجوانان انجام می شود، تبعات جدی تری برای جامعه به همراه دارد. خودکشی هم زمان چهار دختر در شهرستان بابل، خودکشی پسر 18ساله پس از شنیدن نتیجه کنکور، خودکشی محمد 11ساله در یکی از روستاهای استان هرمزگان که دو ماه بعد جنازه برادرش هم در آب ها پیدا شد، خودکشی دختر 15ساله در رامهرمز، خودکشی پسر 12ساله در سعادت آباد تهران، خودکشی دختر 15ساله در مشهد و... اینها تنها تعدادی از برجسته ترین اخباری است که در سال 99 و درباره خودکشی بچه ها و نوجوانان در سراسر ایران رسانه ای شد و سپس سازمان های کشور هم خبر رسمی را تأیید کردند.

به همین دلیل هم شاید بهتر باشد حالا که قرار است قدم های نخست در زمینه آگاهی رسانی درباره اختلالات روانی را برداریم، با این پدیده در حوزه کودک و نوجوان آغاز کنیم؛ آن هم به چند دلیل. نخست اینکه، اختلالات روان پزشکی مرتبط با بچه ها در صورت درمان نشدن می تواند تا همیشه ادامه دار باشد و حتی در بزرگسالی تشدید شود. از سوی دیگر، اخبار مرتبط با اقدام به خودکشی از سوی بچه ها، تأثیر منفی بیشتری بر احساسات عمومی جامعه می گذارد و در نهایت، آغاز فرایند درمان این بیماری ها در بچه ها می تواند مانع بسیاری از حوادث تلخ در آینده شود.

بروز اختلالات روانی در کودکی نشان از ژنتیک دارد

محمدرضا کاظمی، فوق تخصص اعصاب و روان و روان پزشک بچه ها و نوجوانان معتقد است هنوز آحاد جامعه از اختلالات روان پزشکی مرتبط با کودک و نوجوان آگاه نیستند. از نظر او بسیاری از اختلالات روانی بین بچه ها و بزرگسالان مشترک است، بخشی از آنها در کودکی بروز پیدا می کند و بخشی دیگر تنها مربوط به دوران کودکی است که باید با انواع آنها آشنا شد: مثلا اختلالات مرتبط با تکلم یا مسائل مرتبط با مهارت های حرکتی و مهارت های عصبی-عضلانی، اختلال درخودماندگی که با عنوان طیف اوتیسم آن را می شناسیم، نقص توجه یا بیش فعالی، اضطراب جدایی، اختلالات خلقی مثل افسردگی، اختلالات اضطرابی مثل وسواس. همه اینها امکان دارد علائم اختلالات روانی باشد و تا بزرگسالی ادامه یابد. همه اینها می توانند در بزرگسالی آغاز شوند و همچنین می توانند از کودکی یا نوجوانی آغاز شوند. نکته مهم اینکه بروز این علائم در کودکی نشان از رشته های ژنتیکی دارد که لزوم توجه بیشتر اطرافیان را می طلبد.

حتی افسردگی که شاید اختلالی صرفا مرتبط با بزرگسالان محسوب شود هم برای بچه ها و نوجوانان قابل ابتلاست. آمار و ارقام عددهای قابل توجهی را ذکر می کنند اما در نهایت و از نظر این متخصص مهم این است که والدین با نحوه روبه روشدن با علائم این بیماری ها آشنا باشند: اختلال افسردگی هم جزء مواردی است که می تواند آغازی در کودکی یا نوجوانی داشته باشد. در سنین پیش از دبستان، شیوعش حدود سه دهم درصد است. در سنین مدرسه همین شیوع به دو تا سه درصد می رسد و همین عدد در دوران نوجوانی به چهار تا هشت درصد خواهد رسید. در کودکی این نسبت بین دختران و پسران مساوی است اما در دوران نوجوانی دختران دو تا سه برابر بیش از پسران به افسردگی مبتلا می شوند. افسردگی در دوران کودکی با علائم متفاوت و غیرمعمولی از آنچه ما در دوران بزرگسالی می شناسیم، بروز می کند. مواردی مثل حس گناه، بی ارزشی، کم و زیاد شدن خواب، ازبین رفتن حس لذت، حس غمگین بودن و انرژی نداشتن. بچه ها شاید نتوانند علائم درونی را مثل غم به خوبی ابراز کنند. اما والدین می توانند برخی از این موارد را حس کنند. مثلا کم و زیاد شدن خواب، اشتها یا تغییر در عملکرد تحصیلی، بی میلی برای بازی کردن، داشتن حس گناه فراوان، بی قراری مداوم یا کندی بسیار. نوجوان ها این علائم را بهتر می توانند ابراز یا درباره آن صحبت کنند. همه علائمی که در بچه ها گفتیم، به علاوه میل رفتن به سمت مصرف مواد مخدر، ضداجتماعی شدن با بروز رفتارهایی همچون فرار از مدرسه هم می تواند در نوجوانان خود را بروز دهد و قابل شناسایی برای والدین باشد. همچنین، یک علامت بسیار مهم درباره افسردگی بچه ها و به خصوص نوجوانان حس خشم است. باید شک کنیم که اگر یک کودک یا نوجوانی از میزان معمول بیشتر زودرنج و حساس شده و خشم از خود بروز می دهد، شاید به افسردگی مبتلا شده باشد.

خودکشی در میان زیر 12ساله ها نادر است؟

به عقیده دکتر کاظمی، اینجاست که والدین و اطرافیان هوشیار که متوجه علائم شده اند باید برای درمان سراغ افراد متخصص بفرایند و به طور هم زمان فراموش نکنند که نقش خودشان به عنوان والدین تا چه اندازه در فرایند درمان اهمیت دارد: وقتی فردی دچار اختلالات روان پزشکی می شود، جدای از درمان های دارویی، نیازمند حمایت های خانوادگی و اجتماعی است. اختلالات روانی عموما زیستی-روانی-اجتماعی هستند. بخش زیستی، مرتبط با بدن، بخش اجتماعی، مرتبط با تجربیات زندگی و بخش اجتماعی هم درباره تجربه های محیطی است. مثل ازدست دادن شغل، عزیز یا مسائل اقتصادی که می تواند زمینه ساز بروز بیماری باشد. پس درمان هم باید روی همین سه بخش متمرکز شود. داروها روی بخش زیستی اثر می گذارند، روان درمانی تمرکز بر درمان شرایط روانی است و برای درمان اجتماعی افراد نیازمند حمایت محیطی و اجتماعی هستند. همه این موارد ذکرشده درباره بچه ها اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. چون امکان دارد که کودک به هزاران دلیل برای درمان همکاری نکند.

نکته مهم اینکه، هرچه بچه ها به سمت نوجوانی پیش می فرایند، فکر و اقدام به خودکشی می تواند در آنهایی که زمینه اختلالات روانی دارند، بیشتر شود، با این حال، حتی این مرحله از افسردگی هم قابل درمان است: خودکشی جزء تصمیماتی است که عموما با اختلالات افسردگی ارتباط دارد. اگرچه درمان باعث شده این اقدامات کمتر شود. گفته می شود در زیر 12ساله ها اقدام به خودکشی کامل نادر است، چون آنها توانایی کمتری برای طراحی نقشه خودکشی دارند. اما این روزها دسترسی بچه ها به مکتوبات و همچنین اینترنت، راه هایی را پیش روی آنها قرار داده و فقدان درک درست از برگشت ناپذیری بعد از مرگ هم مزید بر علت می شود. در مجموع خودکشی های کامل در بچه ها کمتر، اقدام به خودکشی در دختران شایع تر از پسران اما خودکشی کامل در پسران بیش از دختران است. نکته مهم اما اینکه اگر افسردگی زود تشخیص داده شود، درمان را آغاز کرده و مراقبت های حمایتی والدین را به کار ببریم، می توان این احتمال را کاهش داد. همچنین لازم است که رسانه ها در انتشار و پوشش اخبار مرتبط با افسردگی درست عمل کنند و در مقابل والدین باید نسبت به این موضوع حساس باشند و از بچه ها و نوجوانان خود در مقابل موج اخبار پرتنش محافظت کنند.

ثبت 250 خودکشی بچه ها در 10 سال اخیر

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که پزشکی قانونی استان تهران اظهار داشت، مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در کشور افزایش یافته است. به گفته این سازمان، در سال 1398، 220 مورد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1397، 19 درصد افزایش یافته است. همچنین، معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور پیش تر، آمار خودکشی در سال 98 را پنج هزار و 143 نفر اظهار داشت. به گفته مسعود قادی پاشا، این رقم در مقایسه با سال 97 حدود 0.8 درصد رشد داشته است.

بر اساس پژوهش انجمن دفاع از حقوق کودک، هیچ گونه آمار رسمی و روشنی از تعداد خودکشی بچه ها در کشور وجود ندارد، اما بررسی های این NGO از خودکشی بیش از 250 کودک طی سال های 90 تا 99 حکایت دارد. این در حالی است که این آمار تنها تعداد خودکشی هایی است که رسانه ای شده و عدد واقعی بیش از اینهاست. تنها آمار رسمی در دسترس مربوط به ثبت احوال است که می گوید خودکشی، پنجمین دلیل مرگ ومیر نوجوانان و جوانان در کشور به حساب می آید. در واقع 3.89 درصد مرگ در این سن، به دلیل خودکشی است. بر اساس همین پژوهش، 48 درصد از خودکشی های رسانه ای شده طی این 10 سال مربوط به پسران و 52 درصد هم مربوط به دختران بوده است. 45 درصد از خودکشی ها مربوط به بازه سنی 9 تا 14 سال و 55 درصد دیگر مربوط به بازه سنی 15 تا 18 سال بوده است. علل این خودکشی ها هم به نوبه خود قابل توجه است. فقر هشت درصد، مسائل آموزشی 26 درصد، درگیری با خانواده 28 درصد، روابط عاطفی پنج درصد، تجاوز هشت درصد، تحت تأثیر فیلم و ویدئو پنج درصد و همچنین 20 درصد از خودکشی ها به خاطر ازدواج اجباری بوده است. همچنین شهرهای تهران، اصفهان و همدان بیشترین آمار خودکشی را داشته اند.

خودکشی پدیده ای بین المللی است که ایران هم از آن رنج می برد. درمانش اما تنها به دست متخصصانی ممکن است که دانش و تجربه برخورد با این موضوعات را داشته باشند. در غیر این صورت، روزها و هفته ها می گذرند و باز هم باید شاهد جان های جوانی باشیم که فرصت زیادی برای زندگی کردن داشته اند، اما خودشان به زندگی خود پایان داده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1633

به "سن خودکشی در ایران پایین آمده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن خودکشی در ایران پایین آمده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید