شربل وهبه وزیر خارجه لبنان شد

به گزارش عکس پارسی به نقل از النشره، میشل عون رئیس جمهور و حسان دیاب نخست وزیر لبنان با قبول استعفای ناصیف حتی وزیر خارجه این کشور، شربل وهبه را به جای وی انتخاب کردند.

شربل وهبه وزیر خارجه لبنان شد

انتخاب شربل وهبه به عنوان وزیر خارجه جدید لبنان پس از جلسه میان حسان دیاب نخست وزیر و میشل عون رئیس جمهور این کشور صورت گرفت.

سایت ریاست جمهوری لبنان در صفحه توییتری خود بیان کرد: میشل عون رئیس جمهور و حسان دیاب نخست وزیر لبنان با استعفای حتی موافقت کردند و شربل وهبه را به عنوان وزیر خارجه لبنان معرفی کردند.

درباره سوابق وی باید گفت که شربل وهبه در برهه ای از زمان که جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان بود، سمت معاونت وزارت امور خارجه را برعهده داشت و پس از آن، به عنوان مشاور میشل عون رئیس جمهور لبنان در امور دیپلماتیک به کاخ ریاست جمهوری این کشور منتقل شد.

بیوگرافی وزیر خارجه جدید لبنان

وی زاده 15 جولای 1953 میلادی منطقه العاقوره در استان جبل لبنان است و سه فرزند دارد. شربل وهبه مدرک حقوق از دانشکده حقوق در دانشگاه لبنان در سال 1979 و نیز مدرک حقوق از انستیتوی عالی حکمت برای مطالعات حقوق در سال 1979 دارد و علاوه بر آن دیپلم ریاضیات از دانشکده علوم دانشگاه لبنان در سال 1974 دارد. وی مسلط به زبان های فرانسه، انگلیسی و عربی است. هنگامی که وی از وزارت خارجه لبنان بازنشسته شد، میشل عون رئیس جمهور لبنان وی را به عنوان مشاور خود در امور دیپلماتیک از اکتبر سال 2017 انتخاب کرد.

شربل وهبه در مدت 42 سالی که در وزارت خارجه لبنان سپری نموده است، به امور دیپلماتیک اشراف کامل دارد. روندی که وی آنرا به عنوان مدیر کل وزارت خارجه لبنان از فوریه 2017 تا جولای 2017 به سرانجام رساند. وی سمت مدیر امور سیاسی و کنسولی وزارت خارجه لبنان در فاصله سالهای 2012 تا 2017 را داشته است و به عنوان سفیر این کشور در ونزوئلا در فاصله سالهای 2007 تا 2012 بوده است.

وی همچنین در فاصله سالهای 2002 تا 2007 کنسول لبنان در لس آنجلس آمریکا و کنسول لبنان در مونترال کانادا در فاصله سالهای 1995 تا 2000 بوده است و مناصب دیپلماتیک در سفارت های لبنان در قاهره مصر، لاهه هلند، برلین آلمان و کنسولگری لبنان در تورنتو کانادا داشته است. وی نشان درجه یک ونزوئلا را دارد.

لازم به ذکر است که ناصیف حتی امروز رسماً استعفای خود از وزارت خارجه لبنان را بیان کرد که با پذیرش فوری حسان دیاب نخست وزیر روبرو شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1100

به "شربل وهبه وزیر خارجه لبنان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شربل وهبه وزیر خارجه لبنان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید