لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب برای اطفال روی میز دولت

به گزارش عکس پارسی، تهران (پانا) - لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال برای ایجاد اختیار قانونی برای مادر در افتتاح حساب و برداشت از آن برای فرزند کمتر از 18 سال خود به دولت ارائه شد.

لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب برای اطفال روی میز دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف حمایت از نقش و صندلی مادری و نیز دفاع از منافع عالیه بچه ها، لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال را به منظور ایجاد اختیار قانونی برای مادر در افتتاح حساب و برداشت از آن برای فرزند کمتر از 18 سال خود به هیات دولت ارائه نموده است.

با توجه به اینکه مادران در افتتاح حساب بانکی برای فرزندان کمتر از 18 سال خود و برداشت از این حساب با موانع قانونی روبرو بودند، قانونگذار در تاریخ 30 بهمن ماه 1356 قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال را به صورت ماده واحده به تصویب رساند. به موجب تبصره ماده واحده مذکور مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود حساب پس انداز باز کند و حق برداشت از این حساب تا رسیدن صغیر به سن 18 سال تمام فقط با مادر است.

ولی با تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا در تاریخ 8 شهریور 1362 مادران در افتتاح حساب و برداشت از آن برای اطفال خود با مشکل محدودیت قانونی روبرو شدند زیرا ماده (3) این قانون، سپرده های بانکی را به دو نوع قرض الحسنه و سرمایه گذاری بلندمدت تقسیم کرد و با این تقسیم بندی، عملا اختیار قانونی مادر در افتتاح حساب و برداشت از آن برای فرزند کمتر از 18 سال خود، محدود به سپرده های قرض الحسنه شد.

بنابراین نظر به مشکلاتی که پیش روی مادران به ویژه مادرانی که مسئولیت حضانت و نگهداری فرزندان کمتر از 18 سال خود را عهده دار می باشند، وجود دارد و آنها را در افتتاح انواع سپرده های بانکی برای فرزندان خود با تضییقات و محدودیت های قانونی روبرو نموده است.

از سوی دیگر نظر به ضرورت تسهیل قانونی فرآیند تامین منافع آینده بچه ها و بهره مندسازی بچه ها از حمایت های اقتصادی والدین در بهترین وجه آن و نیز در راستای بند (2) اصل (21) قانون اساسی بر حمایت از مادران به ویژه در دوران حضانت فرزند، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که وظیفه سیاست گذاری ستادی و رصد و پایش در حوزه زنان و خانواده را عهده دار است، لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال را با هدف کلان حمایت از نقش و صندلی مادری و نیز دفاع از منافع عالیه بچه ها، تهیه و به هیات دولت ارائه نموده است.

متن لایحه پیشنهادی به توضیح زیر است:

ماده واحده- تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال به توضیح زیر اصلاح می گردد.

مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود انواع حساب های بانکی اعم از سپرده های قرض الحسنه و سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت باز کند و حق برداشت از این حساب ها تا رسیدن صغیر به سن 18 سال تمام شمسی فقط با مادر است.

پیشنهاد مزبور مراحل آنالیز خود را در کمیسیون لوایح هیات دولت طی می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1311

به "لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب برای اطفال روی میز دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب برای اطفال روی میز دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید