لویه جرگه به آزادی زندانیان طالبان رای داد

به گزارش عکس پارسی، بر اساس تازه ترین گزارشی که از لویه جرگه مشورتی صلح در کابل رسیده، کار کمیته های جرگه عظیم مشورتی صلح افغانستان نهایی شده است. پس از ختم نشست عمومی جرگه عظیم مشورتی صلح، روسای کمیته های پنج گانه این جرگه، نتایج جمع بندی مشورت هایشان را در تالار عمومی، در حضور رئیس جرگه مشورتی صلح، هیئت مدیره و اعضای جرگه ارائه کردند.

لویه جرگه به آزادی زندانیان طالبان رای داد

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، مهم ترین موارد مشورتی و پیشنهادی را که روسای کمیته ها ارائه کردند تا حکومت و شورای عالی سازش (صلح) ملی در مذاکرات صلح با طالبان در نظر بگیرند از این قرار است:

برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت ضروری است تا طرف ها انعطاف لازم نشان دهند؛ 400 زندانی باقی مانده طالبان آزاد شوند تا هیچ بهانه برای تعویق مذاکرات صلح وجود نداشته باشد؛ با آزادی زندانیان طالب آتش بس بدون قید و شرط برقرار شده و طرف ها به آن متعهد بمانند؛ گفت وگوهای صلح در زودترین فرصت ممکن آغاز گردد؛ تشکیل یک هیئت فراگیر و همه شمول ملی برای مذاکرات صلح که توانایی دفاع از ارزش های 19 سال اخیر و دستاوردهای آن را داشته باشد؛ مذاکرات صلح به رهبری افغان ها ترجیحاً در افغانستان برگزار گردد؛ کشورهای دخیل در مساله افغانستان از حمایت طالبان دست بردارند و به تشدید تنش ها دامن نزنند؛ طالبان نباید دیگر به نام داعش حملات هراس افکنانه انجام دهند؛ زندانیان با ضمانت ملی و بین المللی آزاد شوند تا دوباره به صف نبرد نپیوندند؛ جامعه جهانی آغاز و موفقیت گفت وگوها و تأمین صلح پایدار در افغانستان را ضمانت کند؛ زندانیان نیروهای امنیتی کشور به منظور جلوگیری از تضعیف روحیه ملی آنان نیز آزاد شوند؛ در مذاکرات صلح از جمهوریت و دستاوردهای 19 ساله دفاع قاطع گردد؛ دفاع از قانون اساسی به ویژه فصل دوم قانون اساسی و نظام مردم سالار در مذاکرات صورت گیرد؛ حفظ آزادی ها و حقوق شهروندی که در قانون اساسی کشور آمده است به ویژه حقوق و آزادی های زنان در نظر گرفته گردد؛ آزادی بیان و آزادی مطبوعات حفظ گردد؛ مردم افغانستان در جریان گفت وگوهای مربوط به پیشرفت های مذاکرات صلح شریک شوند؛ حکومت باید رضایتمندی خانواده های قربانیان جنگ را به دست آورد؛ همه اقشار مختلف جامعه به ویژه بانوان و جوانان در هیئت مذاکره کننده صلح سهیم شوند؛ هیئت مذاکره کننده باید توانایی و ظرفیت تام گفت وگو را داشته باشد؛ توافقات صلح تحت نظارت و ضمانت سازمان ملل، قدرت های عظیم جهانی و منطقه ای صورت گیرد.

به این ترتیب لویه جرگه با حمایت از دیدگاه اشرف غنی، رئیس جمهوری زمینه آغاز گفت وگوهای بین الافغانی را فراهم نموده است.

روسای کمیته های لویه جرگه در بیانیه ای همچنین گفتند: همه اعضای کمیته های مربوطه تأکید کردند که مردم افغانستان سال هاست قربانی می دهند. جنگ بهای عظیم از ما گرفته است. برای رسیدن به صلح و ثبات و سرانجام پدیده ویرانگر جنگ با آزادی زندانیان طالبان موافقت می کنیم، مشروط بر این که جامعه جهانی از موفقیت گفت وگوها و تأمین صلح پایدار ضمانت کند..

آنها افزودند: موافقت با آزادی زندانیان طالبان به معنای بخشیدن جرم های آنان نیست. هیچ فرد یا نهادی حق این را ندارد. اما رسیدن به صلح و ثبات در کشور اولویت ملی و ضرورت همگانی است. لذا برای تسهیل موفقیت گفت وگوهای صلح ضروری است تا زمینه آغاز مذاکرات فراهم گردد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح ملی و رئیس جرگه عظیم مشورتی صلح، پس از اتمام ارائه گزارش کمیته های کاری، از حوصله مندی، ارائه مشوره های همه جانبه و پیشنهادهای سازنده و جامع اعضای جرگه قدرانی کرد و گفت: مشاوره ها و پیشنهادهای شما برای دولت افغانستان و شورای عالی صلح ملی اهمیت فراوان دارد و در مذاکرات از آنها استفاده اعظمی خواهیم کرد. افغانستان در مرحله حساس و تاریخی واقع شده است. از اینکه حساسیت شرایط را درک نموده مشاوره هایتان را با توجه به شرایط جاری و با درنظرداشت مصلحت کلان ملی ارای کردید، یک موفقیت عظیم است. هرچند شرایط دلخواه نیست اما آنچه پیروزی ما را به صورت قطعی تضمین می نماید، اتحاد و اتفاق ماست. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 1104

به "لویه جرگه به آزادی زندانیان طالبان رای داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لویه جرگه به آزادی زندانیان طالبان رای داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید