100 درصد بودجه آموزش سال آینده دانشگاه ها پرداخت می گردد

به گزارش عکس پارسی به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، دکتر محمدرضا فراهانی در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، با اشاره به تخصیص حداکثری بودجه ردیف آموزش به دانشگاه ها، گفت: طبق اعلام کمیسیون آموزش مجلس، بودجه آموزش سال آینده صد در صد به دانشگاه ها پرداخت می گردد.

100 درصد بودجه آموزش سال آینده دانشگاه ها پرداخت می گردد

وی با تاکید بر اینکه نباید در بودجه فرهنگی تغییر ایجاد گردد، خاطر نشان کرد: ما سال جاری ابتدا ارقام بودجه را معقول و منطقی کردیم و به تصویب هیأت های امنا رساندیم بعد اعلام کردیم که در این اعداد تغییری داده نگردد و به بودجه فرهنگی تعرضی نگردد.

فراهانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها اضافه نمود: اگر همه دانشگاه ها رقم مربوط به بودجه فرهنگی را دریافت نمایند، پنج برابر رقمی می گردد که در چند سال گذشته گرفته اند. شما باید صد در صد بودجه فرهنگی را مطالبه کنید.

امکانات سفر زیارتی به مشهد مقدس برای دانشجویان مهیا شد

وی از فراهم شدن تسهیلات سفر به مشهد مقدس برای دانشجویان اطلاع داد و گفت: یکی از هتل های خوب مشهد را خریده ایم. ظرفیت فعلی این هتل حدود 200 نفر است و چهار هکتار زمین دارد. به دنبال پروانه هستیم که ظرفیت آن را به 400 نفر افزایش دهیم. این تسهیلات با پیگیری وزیر بهدلشت تهیه شده و تنها متعلق به دانشجویان است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه نمود: البته در زمان هایی مثل ایام امتحانات و ایام نوروز که دانشجویان حضور ندارند، این فضا در اختیار پرسنل دانشگاه ها قرار خواهد گرفت.

وی تاکید نمود: پکیج های سفر از یک هفته دیگر آماده می گردد و دانشگاه ها می توانند سهمیه دریافت نمایند. از دانشگاه ها می خواهیم از این طرح استقبال نمایند. این سفر هم زیارتی و هم سیاحتی تدارک دیده شده تا دانشجویان بتوانند از امکاناتی مانند موزه و سرزمین های آبی نیز علاوه بر زیارت حرم امام رضا (ع) استفاده نمایند.

ارائه تسهیلات ساخت خوابگاه به دانشگاه های علوم پزشکی از سوی یک بانک

آخرین دستور جلسه، مربوط به پروژه های احداث خوابگاه های دانشجویی بود. معاون وزیر بهداشت در این بخش نیز از فراهم شدن تسهیلات ساخت خوابگاه در دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع داد و گفت: در مذاکره با یکی از بانک ها موفق شدیم برای دریافت وام ساخت خوابگاه دانشجویی با آنها به توافق برسیم. بر این اساس مقرر شد بانک مذکور وام با بهره 18 درصد 8 ساله با تنفس دو ساله در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهد.

وی اضافه نمود: از طرفی به خاطر زیاد بودن اقساط ماهیانه وام، با سازمان مدیریت صحبت کردیم و قرار شد در بودجه سال آینده بودجه ای را که برای ساخت خوابگاه های متاهلی در نظر گرفته بگیرند.

فراهانی گفت: به این ترتیب این امکان به لحاظ قانونی فراهم شد که ردیف بودجه ای برای ساخت خوابگاه در نظر گرفته گردد. بعد از 8 سال که این وام ها تسویه گردد، مدیران می توانند بخشی از پولی را که بابت خوابگاه دریافت می نمایند، به تعمیرات اختصاص دهند. این یک کار جهادی است که اگر موفق به انجام آن شویم حرکت بزرگی خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به صحبت های وزیر در خصوص افزایش 30 درصدی تخت های بیمارستانی در دوران وزارت وی، گفت: اگر ما نیز بتوانیم این خوابگاه ها را احداث کنیم، تعداد تخت های خوابگاهی را 200 درصد افزایش خواهیم داد.

فراهانی با اشاره به اینکه هم اکنون همه دانشگاه ها این فرصت را دارد که برای احداث خوابگاه اقدام کند، بیان داشت: ضروری است دانشگاه مصوبه هیات امنا را داشته باشد. اگر این مصوبه را ندارید هر چه زودتر برای دریافت آن اقدام کنید تا بتوانیم در چهار ماه باقی مانده از سال، پروژه های احداث را آغاز و دانشگاه ها را به بانک عامل معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه شخص وزیر بهداشت پیگیر این موضوع است، گفت: ماراتونی برای ساخت خوابگاه در دانشگاه ها آغاز می گردد و فرصتی است که دانشگاه ها نشان دهند تا چه حد برای ساخت خوابگاه همت دارند. به خصوص که تمام نقشه ها موجود است و محاسبات صورت گرفته، تنها ضروری است دانشگاه سایت مورد نظر خود را تعیین کند و مکانیک خاک از سایت بگیرد تا نقشه مناسب ارائه گردد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه این پروژه در حد 2 هزار میلیاد تومان سرمایه گذاری است، گفت: سال آینده سال سختی است و ممکن است بودجه ها کاهش پیدا کند، فرصت خوبی است این پول را از بانک ها بگیریم و موتور کند دانشگاه ها را سرعت دهیم. به علاوه اینکه این پروژه اشتغال زیادی ایجاد می نماید و در مسیر اهداف کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه ها است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: par30pix.ir شناسه مطلب: 97

به "100 درصد بودجه آموزش سال آینده دانشگاه ها پرداخت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 درصد بودجه آموزش سال آینده دانشگاه ها پرداخت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید